Jump to content

Audi A4-B6 - personal detailing


rotitza

Postare recomandată

Mihai.Nechifor

Din ultima poza nu-mi dau seama...ti-ai luat RS4 blah_.gif?

Super arata icon_thumright.gif

Link către comentariu

Multumesc colegi pentru apreciere.

RS4 zici? As vrea eu.... :icon_rambo:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Vine vara, lumina multa si halouri pe vopsea :blink:

Am inceput sa vad din ce in mai mult "panza de pianjen" de pe capota motorului si nu o mai suportam, asa ca m-am pregatit temeinic de o reinprospatare a culorii. Cu un telefon la un amic foarte bun ce se ocupa cu detailing am aflat ca:

1 - sa nu ma apropii de masina cu polish-in mana - sa las profesionistii sa o faca!

2 - eu am voie doar sa o ceruiesc :lol:

In consecinta am achizitionat o cera indicata de el si diverse alte ustensile, in schimb nu ma lasa sufletul sa o dau pe o vopsea cu halouri si in unele locuri sgariata, asa ca am dat cateva telefoane si am stabilit o programare la niste oameni deosebiti care m-au ajutat cu un polish profesional. Polisharea s-a facut in trei etape, mai precis cu trei abraziuni diferite de polish, evindent cu scule adecvate fiecarei operatiuni cu mare grija. Sincer, dupa discutia purtata nu am avut curaj sa o polish-ez eu :lol:

Respectivul polish cat si sculele folosite au fost marca Festool. Ceara a fost Collinite 915.

Va las sa vedeti cateva poze facute astazi dupa o splare.

Primele doua sunt cu masina inainte si in timpul tratametului.

post-12154-0-33671300-1307539486_thumb.j

post-12154-0-19324600-1307539493_thumb.j

post-12154-0-90207000-1307539500_thumb.j

post-12154-0-82777700-1307539515_thumb.j

post-12154-0-54518600-1307539524_thumb.j

post-12154-0-75151500-1307539541_thumb.j

post-12154-0-54248600-1307539551_thumb.j

Link către comentariu
stelist_2007

foarte frumosssss....cat te-a ajuns aceasta operatiune?

Link către comentariu

Nu vrei sa o vinzi?Am un rinichi in plus :lol:

Arata foarte bine dupa polish.Imi place mult butonul de Start de la RS4...

Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Arata excelent, dar...(sa nu ma injurati) niste jante OEM Sline ceva ar face-o perfecta

Link către comentariu

stelist_2007, multumesc pentru apreciere!

A costat 350ron

B_U_T, nu o vand! Mi-as pierde eu ficatul :lol:

Multumesc de asemenea pentru apreciere!

Mihai.Nechifor, multumesc si tie pentru apreciere.

In ceea ce priveste parerea despre jante, iti multumesc pentru sugestie dar imi plac foarte mult jantele actuale.

Incerca sa iti imaginezi masina cu unele originale, dupa care sa imi spui care din variante ti se pare mai "originala" ;)

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Salut!vreau sa ti spun ca nu gasesc cuvintele potrivite, pentru a-ti arata respectul pt ceea ce ai realizat. bafta

Link către comentariu

Multumesc foarte mult pentru apreciere si bineinteles pentru urare!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Una din cele mai frumoase audi A4 care le-am putut vedea, nu mai vorbesc de bun gust. Tine-o tot asa!

Link către comentariu

TrIcK, iti multumesc foarte mult pentru cuvintele frumoase si pentru apreciere! :blush:

De asemenea iti multumesc si pentru urare!

Link către comentariu

De mult timp ma tot bate un gand.... :scratch:

Este vorba de inlocuirea cerculetelor de pe capacul portbagaj cu inscriptia "turbo" ce este montata pe masinile Porsche. De ceva tip aceasta inscripie a aparut din fabrica si pe spatele NewBeetle-urilor mai potente.

Una peste alta motivul este pur estetic si sincer imi place foarte mult cum arata pe spatele unui audi A4 B6, in special al meu. :P

Acum va intereb si pe voi ce credeti depre aceasta opratiune de "detailing"? :)

Daca vi se pare ok, care din inscriptii credeti ca ar da mai bine pe masina cea cromata sau cea negra?

post-12154-0-42177500-1309348125_thumb.j

post-12154-0-23344000-1309348132_thumb.j

post-12154-0-61752500-1309348234_thumb.j

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Personal cred ca fara nici una arata cel mai bine. Adica..clean :icon_thumright:

Link către comentariu
hangyouridols

Lasa mah cercurile la locul lor,ce-ti veni?!:vaidecapulmeu:

Link către comentariu

si eu zic sa lasi cercurile acolo,totusi nu`i porsche :icon_thumright:

Link către comentariu

Ori clean, ori cu cercurile, dar "turbo" :vaidecapulmeu:

Modificat de crysty_cyc
Link către comentariu

Fa-o clean cum au zis si baietii mai sus ... o sa dea mult mai bine :icon_thumright:

Insetia cu "turbo" nu are ce cauta, plus ca mie unu personal nu-mi place

Link către comentariu

Si eu as da jos cercurile sau le-as face negre. Fara inspriptia Turbo...

Link către comentariu

Asadar "studiul de impact" asupra privitorilor de pana cum are ca rezultat:

turbo badge-ul - nu este potrivit pentru a fi amplasat pe portbagajul unui audi!

Hai totusi sa imi spun si eu punctul de vedere, macar sa scad procentul in aceasta statistica, a celor care nu il agreeaza.

1. Asa cum am scris si in postul de prezentare a initiativei mele, din punct de vedere strict estetic consider ca aceasta emblema se potriveste foarte bine pe capacul portbagajului unui audi A4 B6.

2. Din punct de vedere al insemnatatii textului consider ca nu ma hazardez cu nimic afirmand prin acea sigla ca masina are ca dotare sitemul turbo.

3. Problema apare cand aceasta sigla este montata pe o masina care circula in Romania, intrucat, cum totii stim, aceasta inscriptie nu numai ca a fost lipita la loc de cinste pe daciile 1300 - 1310, rabe, autobuze si tractoare si cu mare mandrie purtat de carutasii patriei noastre, dar si slavit in cantecele pe sitem "stim noi" ale celor mai in voga artisti "muzicieni" ai timpului.

Asadar, cred eu, ca impactul este unul negativ asupra privitorului intrucat acest semn, in cazul nostru, este asociat cu "cocalareala". Mai apare o problema si anume aceea in care, majoritatea indivizilor privitori au o imagine "mintala" deja formata asupra masinii in cauza, iar orice schimbare (sa ii spunem mai speciala, diferita, deocheata s.a.m.d.) care survine modului in care arata aceasta masina va fi perceputa ca ne fiind din acea "poveste" implicit, in proportie de minim 75%, se categoriseste ca fiin Kitsch sau nepotrivita pentru ansamblu. De aici reese ca o masina poate suporta modificari subtile care fac parte din bagajul de imagini "mintale" ale majoritatii privitorilor si usor agreabile de acestia pentru a putea fi considerata o masina ce poseda o imagine "frumoasa". Intradevar un lucru este stiut: Nu vei gresi daca vei face un lucru simpu. Cu cat il complici cu atat este mai greu de stapanit. Si...lucrurile simple vor dainui mai mult in timp!

Bun... cred ca am "complicat" deja expunerea mea

Si pentru ca este totusi un dialog (scris) am sa raspund celor care si-au exprimat punctul lor de vedere si carora le multumesc pentru asta!

Circoloco, multumesc pentru sugestie. Personal nu agreez situatia fara sigla.

stelist_2007, multumesc, parerea mea o stii deja :)

Mihai.Nechifor, intradevar, arata altfel, eu as opta pentru cea negra.

Cornel, multumesc pentru sugestie. Stii cum e.. cand nu ai ce face "scormonesti" pana gasesti ceva de facut :lol:

nemtzalau, multumesc de asemenea pentru parerea exprimata. Pai ce New Beetle-ul e Porsche, sau atatea masini care au venit din fabrica cu inscriptia turbo sau turbo diesel?

crysty_cyc, vlad31 si Bebeee, va multumesc pentru sugestii. Sincer ori e cu cerculete ori cu inscriptia "turbo". Fara nimic nu ma incanta. Cat depre cercurile negre.... nici situatia asta nu e tocmai una pe placul meu. Daca ar fi negre cele de pe spate ar fi musai (din punctul meu de vedere) ca si cele din fata sa fie negre. Grila unui audi fara cele patru cercuri cromate arata urat din punctul meu de vedere. Zici ca a avut un accident frontal :lol:

Unde mai pui ca mesajul si insemnul fiind identice cred eu ca e urat sa ai una alba si una negra. :(

Motivul pentru care am postat a fost pentru a putea afla parerile vostre si va multumesc pentru asta. Impactul asupra celorlati, consider ca trebuie luat in calculul final.

In concluzie, va multumesc tuturor pentru sugestii si va rog sa ma scuzati pentru "expozitiunea indelunga" :lol:

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Atunci lasale asa crom, dau foarte bine si asa :D

Oricum ce-ai facut pana acum e foarte frumos si chiar nu merita chestia asta minuscula sa strice tot ( parerea mea)

Link către comentariu

Pana la a te duce cu gandul la New Beetle cand vezi badge-ul Turbo, te duci cu gandul direct la un Porsche (cred ca 90% din cei care ar admira-o asa ar face). Automat primul impact este de tiganie si alte cele, pentru ca nu este Porsche si se regaseste in exces asa cum ai zis si tu pe dacii, rabe, carute etc. Daca cumva ai ocazia sa te explici poate vei fi inteles, dar si asa cred ca procentajul cu cei care ar accepta ideea, ramane mic.

Link către comentariu

Circoloco mi`ai luat vorba din gura cum ar veni,cel mai bine ii sta cu cerculetele alea cromate :icon_thumright:

p.s sper sa nu pui inscriptia aia cu turbo

Link către comentariu

vlad31, cu siguranta daca nu ma hotarasc pe badge-ul turbo semnele vor ramane exact asa cu sunt in momentul de fata.

Multumesc pentru apreciere, dar cred ca acea sigla nu va strica imaginea masinii creata pana acum.

Razvan, pana la urma important este daca actiunea pe care o faci te satisface pe tine si foarte important consider ca este asumarea consecintelor acelei actiuni. Personal, ce am facut pe masina a fost ca imi place mie si ca imi ofera un sentiment de multumire.

nemtzalau, momentan sunt indecis, dar cu siguranta daca va fi modificata voi prezenta acest lucru.

Multumesc tuturor pentru sfaturi si argumente!

Singurul lucru pe care nu il inteleg este exact fenomenul asta indarjit de a nu indrazni cumva sa pui un badge cu care masina nu ar fi iesit din fabrica. Suna a pervertire din punctul unora de vedere. Eu sincer nu o vad chiar asa. Ok, inteleg, nu are ce cauta M3, S4 sau quattro, ca asta clar nu e, dar nu inteleg de ce spre exemplu sunt blamati unii care isi pun badge-ul S_line. Poate omul ala chiar daca masina a fost cumparata stock a mai intervenit si el putin pe la suspensii, pe la reperele specifice liniei, si chiar daca nu in totalitate, omul isi doreste ca masina lui sa aiba un aspect si caracter mai sportiv si nu ordinar.

In fine, se pare ca oricum este un subiect sensibil ca si altele de pe forumurile auto. Ex: uleiul

Modificat de rotitza
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!