Jump to content

Car kit nokia


bbogdanmircea
 Share

Postare recomandată

bbogdanmircea

E foarte foarte mare respectivul adaptor...nu pot sa-mi dau seama la ce telefon s-ar potrivi sincer...si mai ocupa si o gramada de spatiu in cotiera unde ai putea sa tii o gramada de lucruri inutile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bbogdanmircea

    21

  • bora4motion

    7

  • clpos

    4

  • max4ever

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut,

am adus niste fotografii mai clare, poate ma ajuta cineva cu o idee.

Si eu am tot asa car-kitul si am studiat problema. (la fel si navi MFD). Se pare ca e de la simens A 60 (la mine). nu mai am gasit modelul si m-am lasat pagubas. Ar fi ideal daca s-ar putea adapta la mini usb sa mearga pe mai multe telefoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

daca faci un efort si faci rost de pinout-ul de la acea mufa puteam face o comparatie sa vedem daca are aceleasi linii de date la ca Nokia.

Eu ma indoiesc ca se poate adapta la usb...eu m-am lasat pagubas cel putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in poze se vede pinout-ul de la 6310 si 6230 (care este acelasi cu n73, e50) cel putin pe paretea de hantz free/car kit.

cine vrea sa incerce ar trebui sa identifice firele de la 6310 (cel de pe masina), sa cumpere un hentz free pentru 6230, sa taie mufa si sa incerce sa lege firele pe "direct" la carkit. ar trebui doar GND, Mic, Ear, fara incarcare, antena... .

la 6230 vor fi probleme la legarea microfonului si a iesirilor catre cass (nokia 6310 este mono, iar 6230 si restul cu astfel de mufa sunt stereo) dar cred ca se poate alege doar un canal. La microfon ar trebui sa ajunga 2 fire (ambele) in mufa de la carkit.

Eu nu am carkit pe nasina sa incerc.

post-15932-1283327711_thumb.jpg

post-15932-1283327716_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am conector de 6230i dar tot n-am reusit...

Eu am incercat cu un fund de Nokia 3120 si la el am incercat sa conectez un cablu jack din pacate nokia vrea cablu jack din ala cu mai multe contacte iar aici m-am blocat...

Practic ar trebui un adaptor de handsfree de 6230 care sa aiba iesire pentru jack dar chiar si asa nu cred ca e ok deoarece eu cred ca telefonul atunci cand primeste apel si e conectat la handsfree atunci semnaleaza la carkit printr-o linie de date acest lucru ca sa deschida comunicatia ori eu nu am reusit sa descifrez inca acea linie...

Orice sugestie este acceptata anyway...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singurele linii de date sunt cele Rx si TX care se regaesc si la 6310 si la 6230.

cate fire pleaca din mufa carkitului?

unde se afla unitatea carkitului? (banuiesc ca are o unitate de unde pleaca semnalul catre RCD).

nu poti face o analogie plecand de la mufele din pozele de mai sus?

Multumesc!

LE: tu ai mufa pentru tel asta?

acum am vazut ca tel pe care il ai tu are hentzfree pe jack stereo. eu mersesem pe ideea ca ai carkit de 6310 si vrei sa il faci pentru 6230. :icon_thumright:

nu vred ca il poti adapta pe acela de pe masina pentru tel tau :scratch:

post-15932-1283341164_thumb.jpg

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am carkit ptr 6230i dar nu incape 6230i in el incape 3100 in schimb

nu ai un pinout de usb pentru E63? oare chiar nu exista compatibilitate sau posibilitate de adaptare?

daca macar as gasi un 3100 sa vad daca merge si cum functioneaza carkitul tot ar fi o treaba :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiam eu, modul de comunicare la telef. care au USB, difera fata de cele care au RX si TX (modelele mai vechi). iar carkit-ul tau nu cred ca stie sa intepreteze semnalul care vine pe USB de la e63 (asta daca trimite vre-un semnal cand este pe "casti").

http://pinouts.ru/Devices/mini-USB_pinout.shtml

aici se vade rolul pinilor la mini usb, dar nu te ajuta. mini usb-ul de la e63 este standard: +/D-/D+/GND

Multumesc!

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar treaba e cam nasoala...banuiesc ca nici macar un expert in electronica n-ar putea confectiona un adaptor de la E63 la conectorul de 6230i?

Pe de alta parte azi am vazut la 2 colegi de munca 2 telefoane care ma intereseaza 6230i si 3100 maine incerc sa-i conving sa vina cu mine pana la masina sa vad daca si cum functioneaza carkitul cu aceste telefoane.

O sa fac un filmulet in acest caz si il postez aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poti spune si pt modelul meu ce s-ar potrivi ? nu am instalat etka inca, nu am gasit o versiune functionala...; ai cateva fotografii cu ce am mai sus putin.

am o bora 4 motion 2001. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa-mi dau seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor! Am de curind pe masina actuala carkit de Nokia 6610,7210 sau 7250(i) si telefonul Nokia 6610.Pina aici toate bune.Cind conectez telefonul la carkit, pe ecranul telefonului apare sub numele retelei, o iconita in forma de masina.Apelez nr. telefonului din carkit, apas orice tasta pentru a raspunde( asa l-am setat) dar in difuzoare nu se aude nimic.In schimb eu ma aud cind vorbesc in microfonul de la plafoniera.Intrebare: nu ar trebui sa se auda vocea interlocutorului in boxe??

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca ar trebui.

Vezi poate trebuie curatat vreun contact de pe acolo...

O rugaminte poate imi satisfaci si mie o mare curiozitate, nu poti sa filmezi sau macar sa faci niste poze cu ce-ti apare pe telefon cand il conectezi la carkit si cand folosesti telefonul in carkit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac poze imediat ce se incarca bateria aparatului foto.Promit!

LE:Am facut poze si nu reusesc decit 2 sa urc.

post-25831-1286953127_thumb.jpg

post-25831-1286953144_thumb.jpg

Modificat de max4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa le urci pe imageshack si sa pui doar link aici pe forum!

Si eu am incercat cu un telefon pentru care e facut carkitul dar nu mi-a mers (de fapt la mine carkitul e de 6230i) si eu am incercat 3100 dar n-a dat nici un semn de viata.

Telefonul e prea vechi insa pentru a mai folosi asa ceva...frumos ar fi un adaptor bluetooth ptr chestia aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o paranteza la ce am scris ceva mai sus, pe tunel este o mufa in care se cupleaza interfata telefonului.Am observat ca, daca schimbi interfata, "sa zicem" cu una de iPhone poti pune telefon iPhone si va functiona.Eu am incercat cu o interfata pentru Siemens si cu aia functioneaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ar fi de ar exista o interfata pentru Nokia din astea noi la jack de 3.5 mm care sa se potriveasca la acea cutiuta...dar nu cred. Daca gasiti ceva dati de veste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

Am si eu un carkit din acesta, model FWD pe masina cred pentru Nokia 6610. Insa un idiot mi-a taiat suportul de telefon de pe cablu. Are cineva pinouts-ul de la mufa rs232 care se conecteaza la cutie si mufa telefonului?

Va multumesc pentru ajutor,

Zoli

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut.

am o intrebare . am avut car kit de siemens c45 pe masina. am achizitionat de curand un holder cu cablu de 6310i si am la el o mufa de tip UTP (pt net), cam cu ea seamana si mufa pentru antena. la holderul de siemens am avut ceva mufa mai lata si subtire... nu stiu cum sa ii zic (cam ca cea din foto atasat). M-ar interesa daca in unitatea centrala intra mufa cea din poza sau doua mufe (antena si cablu acela ce seamana cu cel de retea)? ca atunci nu as mai modifica mufele si cablurile.

si inca o intrebare : unde ar fi unitatea centrala de car kit pozitionata? sau intra direct in casetofon (gama)?

multumesc

post-33492-0-94339500-1289903122_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ridica frana de mana la maxim si uitata-te sub consola aia. Ar trebui sa fie acolo o cutiuta de culoare maro ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e acolo, ca de la mufa (care e in dreapta langa schimbator) cablurile merg undeva in fata.

poza e doar pentru a exemplifica tipul de mufa, e preluata de la un coleg de forum. ;)

Modificat de Sovietu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutiuta e undeva pe langa casetofon pe acolo prin bord ... desfaci si tu consola centrala si bordul si o gasesti pana la urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutiuta e undeva pe langa casetofon pe acolo prin bord ... desfaci si tu consola centrala si bordul si o gasesti pana la urma

In felul asta mai bine schimb golfu cu altul cu mufa buna :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!