Jump to content

Car kit nokia


bbogdanmircea
 Share

Postare recomandată

Salutare.

La golful meu am car kit pentru Nokia 6230i, are mufa din aia veche mai lata.

Intrebarea mea este daca se poate pune un adaptor de la acea mufa pentru mufa de tip nou mini USB sau daca exista vreun dispozitiv pe bluetooth care sa se conecteze la acea mufa.

Eventual daca are cineva o schema pe unde gasesc cutiuta de la car kit...

As putea sa-mi cumpar un car kit din ala care se prinde la parasolar sus si se conecteaza prin bluetooth dar cred ca asta original are si conexiune la antena si park e mai ok.

Daca nu mai am o idee...am modulator FM cu intrare jack de 2.5 mm, o sa-l conecteaz la tel printr-un cablu si astfel as putea sa aud cu cine vorbesc in boxe, dar asa pot sa-l dau pe loudspeaker si cam tot acolo este...

oricum daca aveti vreo idee solutie apreciez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bbogdanmircea

    21

  • bora4motion

    7

  • clpos

    4

  • max4ever

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare.

La golful meu am car kit pentru Nokia 6230i, are mufa din aia veche mai lata.

Sigur nu e pentru 6310i ?

Oricum cei care au renumitul carkit Cullman pe masina, acele interfete portocalii care sunt legate la sistemul audio al masinii si care mai departe au iesire pentru...in genere Nokia 6310i si Samsung, au posibilitatea sa scoata mufa de iesire la care se ataseaza o baza asa zis universala la care se poate ulterior atasa orice talpa pentru orice model de telefon...sau :huh: , tot pe baza aia se poate infige un card bluetooth si vede prin aia orice telefon cu bluetooth. :frigbaitata:

Prima poza e cu talpa si pdf-ul e cu baza si cardul de bluetooth :Driver:

post-15891-1262602983_thumb.png

Cullmann_Variocom_VC4_bluetooth_card.pdf

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de informatii

asadar singura solutie ar fi sa cumpar un card din ala de bluetooth la 60 de euro?

cam ce adaptoare mi-ar trebui ca sa conectez in loc de acel suport o mufa universala si apoi un adaptor bluetooth din comert?

as lua si card dar nu mi se pare ok sa mai tin acel suport enorm in bord daca nu il folosesc deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa iti zic studiile mai sus postate de mine au 2 ani vechime deci trebuie urmarit in comert in germania. Faza urata ca de banii unui adaptor cu card iei un player auto super cu bluetooth. Estimez la 150 euro ce ai tu nevoie :(

Rectificare :icon_thumright:

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa mai cumperi un suport special pentru telefonul tau care e compatibil cu carkitul si sa il folosesti asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai gasesti pentru modelele alea nici pe original la reprerzentante. Nu se gasesc pentru ca sunt interfetele vechi si trebuie o interfata mai noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea e, de ce nu bagi telefonul original in carkit, adica un 62-6310i? aaa, ca nu e de fitze si cu iempetreiuri? Cu toate astea sunt telefoane f bune.

Uite,eu n-am carkit din ala, dar am un MP3 cu intrare aux la care am o mufa jack care intra fix in E63 si iaca am HF legal :)), dar as prefera originalul, ca sa fim intelesi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cred ca ai acelasi sistem cu piesa portocalie de care vorbeam odata ce ai talpa de 6310i. Uite piesa :

post-15891-1262629748_thumb.jpg

post-15891-1262629753_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e problema ca 6230i nu ar fi telefon de fitze, eu momentan am un 6120c care nu e mare lucru de capul lui

ideea ca nu cred ca mai gasesc un 6230i in stare buna si nici nu as investi bani intr-unul sa-l reconditionez doar pentru atata lucru, ca sa-l pun in suport...

asa si eu am modulator cu intrare jack de 2.5 mm, cumpar un cablu jack jack de 2.5 mm si gata cand ma suna cineva o sa-l aud in boxe si gata...

Eu ma gandeam ca poate car kit-ul original are ceva in plus fata de aceasta solutie, dar daca nu are nimik in plus atunci chiar ca nu merita efortul...

btw ce face un car kit din asta in mod normal> ... sa vad daca merita efortul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asa ceva iti trebuie.

audio2000blue3rdgenerat.jpg

Bluetooth Adapter for Audio 2000 producator FWD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spawn b93rlf ai putea da un link eventual niste detalii?

aveti idee daca MCD-ul are ceva mufa de line in in spate? mi-am luat un modulator de ala FM si se aude groaznic cred ca e MONO...

am gasit la un coleg un 6230 de care nu mai avea nevoie insa surpriza...nu intra in suportul pe care scrie 6230/6230i...am incercat sa-l fortez dar partea de jos a telefonului nu intra nici moarta...nu mai inteleg nimik...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut,daca am um cd cu intrare usb si tlf cu cablu usb,il pot folosi cumva ca atunci cand vorbesc la telefon sa se auda in difuzoarele cd ului ,sau ce mi-ar mai trebui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca acest adaptor se baga direct in mufa aia pentru nokia?

cat ar costa?

@Mihai.Nechifor sigur e de Nokia 6230/6230i scrie pe spate, poate 6230i e putin mai ingust...faza de rahat este ca partea de sus incape dar in partea de jos nu incape de 1.5 mm cam asa ceva...

Tu ai incercat un telefon pe acest carkit. Poti sa-mi povestesti cam care sunt facilitatile oferite?

ULTIMA MEA IDEE:

Vreau sa tai cablul de la carkit si sa "grefez" pe la undeva un cablu la care sa conectez asa:

-o mufa jack "mama" de 3.5 mm la care sa-mi pot conecta telefonul sau mp3 playerul etc...

-un cablu mini USB tata la care sa-mi pot conecta telefonul 6120c

-o mufa de incarcator de aia mica la care sa imi incarc telefonul sa nu mai folosesc incarcatorul ala de priza

Am gasit aici pinout-ul de la conectorul POP-PORT de la Nokia 6230 si vad ca are iesire stereo ptr boxe, compatibilitate USB, plus linii de incarcare telefon.

http://pinouts.ru/CellularPhones-Nokia/nok...op_pinout.shtml

O alta idee ar fi sa caut un "fund" de 6230 sau orice alt telefon cu POP-PORT si sa-mi construiesc un adaptor

http://pinouts.ru/connector/14_pin_Nokia_p...connector.shtml

Astfel as putea sa ascult muzica stereo direct de pe telefon si daca merge si USB poate chiar mai mult.

Ce parere aveti cei care va pricepeti putin este realizabila ideea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine carchitul este de de nokia 5110 ,atunci cind am cumparat masina avea un rcs blaupunkt cu care atunci cind suna telefonul mi se oprea muzica si telefonul se auzea in bocsele masinii .Acum am un sony mp3 si nu se mai opreste ca blaupunktul ,iar telefonul se aude in buzer [cred ].Eu am asa :un 5110 cu o cartela care sta numai in carchit {nu mai tine acumulatorul ] iar telefonul meu il tin in buzunar .Atunci cind sint in masina nu raspund la telefonul meu ,am deviere de apel pe cel din masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles deci muzica sa fac play de pe telefon prin carkit nici o sansa :offtopic:

probabil o sa-mi iau adaptor de aux in si o sa fac si grefarea ca sa-mi conectez totusi telu...

sau asa ceva:

http://www.altshop.ro/modulator-fm-soundfl...th-p-10056.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am confectionat adaptorul pe baza unui 3100 stricat dar nu functioneaza...se pare ca nu e conectat suportul de telefon la MCD in spate sau ceva de genul ptr ca nu am semnal deloc pe el.

Deocamdata folosesc modulatorul FM cu intrare pe LINE IN de pe telefon ca si carkit, mai dubios dar functioneaza deocamdata.

Mai analizez problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut,

am o bora din 2001, carkit-ul este in cotiera. sare frumos din locas cand apesi pe buton (), voi atasa o fotografie, ca sa vedeti si voi, ce fel de mufa este acolo, ce model de carkit am, si poate ma ajutati cu un model de telefon compatibil sau cu un alt dispozitiv bluetooth care ar putea fi conectat la acea mufa. mai precizez ca am radio cd navi blaunpunkt mfd mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

NU scrie nimic pe el sau pe spatele lui?

O poza mai cu macro a mufei nu se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut din nou,

scrie volkswagen, e original de pe masina. voi face alte poze, cu un aparat foto, ce am pus este intr-adevar superficial, cu telefonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Nu pare a fi de Nokia acea mufa asa la o prima privire.

Eu stiu ca pentru carkitul meu care este de Nokia 3120 parca gasisem la un moment dat un adaptor de bluetooth care se baga in acea mufa si cu care sa comunice telefonul. Din pacate era doar vreo 50 de euro asa ca am lasat-o balta...as fi putut sa-mi cumpar un 3120c la un pret modic dar nu are rost ptr ca am E63 si nu am nevoie de alt telefon...air mufa care o aveam eu cel putin era vechea mufa de date de la Nokia...in general sunt vechile mufe de date de la Nokia, Siemens si Samsung

Eu momentat am adaptor de LineIn montat pe MCD si daca am nevoie de muzica de pe telefon sau sa vorbesc si sa se auda in boxe bag jack-ul de la line in in telefon si gata

Singurul incovenient este ca nu pot folosi microfonul masinii si butoanele de pe carkit dar nah asta e...

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am adus niste fotografii mai clare, poate ma ajuta cineva cu o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!