Jump to content

Trapa


mmaniaq
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Am o problema cu trapa de pe plafon: cand am cumparat masina era lipita (practic scoasa din uz). M-am hotarat sa o repun in functiune.

Zis si facut. Am reparat mecanismul de culisare, insa m-am impotmolit chiar la sfarsit :x :: nu am gasit niciunde garnitura de cauciuc (cheder :( )pt geamul trapei (cica singura solutie ar fi sa cumpar o noua trapa de la VW cu f multi Euro :( )

Asa ca am lipit-o la loc. Ar avea cineva o solutie...de unde as putea procura o astfel de garnitura?

:scratch:

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia un geam din dezmembrari. In Cluj este un GTI in Lomb, si inca 2-3 3-uri in Sanicoara,langa Bosch. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Toata trapa cu tot cu chederu asta l-am gasit eu in iasi din intamplare la dezmembrari!!! COSTA NUMA' 3mil de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

auto-extreme (membru aici - cam inactiv in ultima vreme) a avut probleme cu trapa si gasit din dezmembrari si el. E o solutie buna ca pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut!

spune-mi si mie cum ai reparat trapa(mecanismul de culisare)

a mea are o tija rupta(asha am cumparat mashina) pe stanga si nici motorul nu merge(pot sa o ridic doar si doar manual, cu imbusu din dotare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor chiar nu stiti sa-mi souneti si mie cum se poate repara darcia asta?

apreciez orice sfat cat de mic arfi el!

din cauza vopastra am reusit sa-mi schimb becul de la climatizare care era ars.

tot din cauza sfaturilor voastre am reusit sa-repar bricheta, asha ca am toata nadejdea ca ma veti ajuta si de data asta

pls,pls,pls help me!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfaturi? Ti-ai diagnostigat singur trapa. Schimba tija si vezi daca motorasul primeste comanda. Daca da, ori schimba motorasul, ori desfa-i electronica si inecearca s-o repari. Tija rupta nu se poate repara, doar schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diagnosticul mi l- spus vanzatorul masinii, em doar am constatat ca nu merge decat in modul manual.

motorasul nu da nici un semn de viata, cand trag de intrerupator(exista posibilitatea sa fie ars?, pt. ca are legaturile facute)

sfat voiam sa spun sa-mi spuneti cum ajung la mecanism (e nevoie sa dau capitonJUL JOS SAU NU?) daca stiti vreo metoda sa-l dau jos.

am uitat sa precizez ca nu am nici un fel de manual asa ca ma bazez doar pe sfaturile voastre

sper sa nu va suparati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se supara absolut nimeni, suntem aici pt a ne ajuta. Ca sa ajungi la mechanismul trapei trebuie sa dai jos capitonajul, atentie e fragil. (sa-ti alegi o zi fara ploi anuntate :lol: )

Cu motoresaul e mai greu de diagnostigat "la distanta". Vezi poate gasesti pe la dezmembrari si incearc-o pe loc. Atentie la montatul motorasului, sa fie in pozitia initiala (adica pozitia trapa inchisa) cand o montezi si demontezi. Daca nici alt motoras nu fuctioneaza, inseamna ca sunt probleme la comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mica problema cu motorasul trapei: Cand e foarte cald afara si masina e incinsa motorasul nu mai functioneaza normal. Daca incerc sa inchid/deschid trapa, motorul se opreste dupa putin timp de la actionarea butonului. Pentru a se deschide sau inchide trapa este nevoie sa tot apas pe buton. De asemenea, daca atunci cand se opreste o las mai mult sa "se raceasca" atunci imi merge normal. Acest comportament il are numai cand este foarte cald afara si cand cursa trapei se apropie de maxim. Ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul are un "senzor de consum". Daca e prea fortat se opreste pt a evita defectarea din cauza suprasolicitarii. S-ar putea sa-ti fie usor dereglata trapa (ma refer la desincronizarea intre stanga si dreapta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce se manidesta numai cand e foarte cald? Se dilata ceva pe acolo? :scratch: Si de ce atunci cand il las mai mult timp isi revine? Desincronizarea de care spuneai se poate remedia usor sau e mai laborioasa munca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce se manifeste numai cand este cald, nu stiu. Desincronizarea se rezolva relativ usor:

- demontezi geamul trapei

- demontezi motorasul trapei de pe mecanism.

- aliniezi cablurile tragand de partea care se "articuleaza" cu suportul geamului, astfel incat ambii suporti sa fie la acelasi nivel, in pozitia inchis.

- montezi la loc motorasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi! Am sa verific alinierea cum ajung acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. Kisslorand:

spune-mi te rog cum dau jos capitonajul(o schema, un desen, un link daca se poate)?

PS cred ca am uitat sa mentionez ca nu am nici un fel de carte, manual.

Merci anticipe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am nici schema, nici desen, nici link. In primul rand nu te apuca singur. Trebuie date jos manerele de pe plafon, dupa acea ornamentele de plastic in timp ce tine cineva de capitonaj sa nu se rupa. Mai trebuie dat jos parasolarele, chederul de la trapa. Dupa ce-i eliberat capitonajul scoate-l prin portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Da-mi o adresa de mail, am eu o descriere cu poze despre trapa de Corrado/Passat cred ca e la fel si la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rviorel@vrancart.ro

Thx!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi lbanias!

Mi-a ajuns mailul, si intr-adevar seamnan trapa mea cu aia din articol.

O sa ma apuc de ea cind oi avea timp(acu sunt in sesiune).

Mersi inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

N-aveti cumva rotitza de guma de la rocker (scuze da' nu stiu cum ii zice in ro) , e chestia aia metalica gen cirlig care agata trapa cind o tragi inspre spate ? Ale mele sint uzate inegal (stinga-dreapta) si neavplicind presiune intr-o parte scapa cirligul din angrenaj. Ideal ar fi sa gasesc 2 la fel de uzate (sau noi) da nu-ti vide nimeni separat asa ceva. Asa ca ma gindeam poate are cineva ca rest de la trapa reparata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

salut...am si eu pb la trapa..cred ca motorasu merge..:( ca cand are chef .se mai misca...dar cand am luat masina avea chestiile alea de metal sau nu stiu exact ce material e rupte is ca 2 cleme intr-o parte si alta care imping trapa..se pot schimba sau trebuie saa cumpar tot sistemu ? e cineva din iasi ? care o mai facut asa ceva si ma poate ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

si eu am probleme cu trapa, de deschis se deschide dar cand o inchid mi se inchide numai in parte dreapta si trebuie sa o misc in sus si jos cu mana sa o pt inchide, cand o misc are umpic de joc oare ii sarita vreo siguranta? a mai avut careva problema?

la orice mecanic sau tinichigiu la care am fost nu a vrut sa se bage sa mio repare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!