Jump to content

My Golf Variant 110 cp


H0lyBoy

Postare recomandată

Difera sistemul de franare , eu aveam 280 cu port-etrierii integrati in fuzeta !!! Imi trebuia si fuzetele de 131\150.....Franele au fost pe golful rosu de pe forum , fostul ZGB....Inca nu prea stiu ce sa zic de jante , sincer as vrea sa scap de distantieri sau macar sa nu ma duc cu 20 mm pe fata , as mai putea sa pun 12 mm si ar fi ok , dar tot parca e mare !!! Conteaza si design-ul spitelor , de exemplu cele de cupra R sunt tot ET 38 si ale mele sunt tot ET 38 dar au spitele altfel !!Cred ca imi trebuie un ET mai mic nu ? ca sa scap de distantieri....trebuie sa ma documentez mai mult ! Se poate face directia , e si recomandat daca pui distantieri sa refaci unghiul de fuga !!!

Modificat de H0lyBoy
Link către comentariu

Foarte frumoase scaunele!

Daca tot bagi cutie in 6 trepte...planetarele sunt la fel cu cele dp cea cu 5 trepte?

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Felicitari man ! Masina arata foarte bine, referitor la frane ti am spus ca sunt ce trebuie:) eu aveam jantele de audi s3 si mergeau fara distantiere , am mai avea nevoie de fuzetele de audi s3 si basculele de audi s3 cu pivoti reglabili merita se simte si plus o sa uiti de subvirare dupa ce iti face caderea negativa!

PS: Am stat pe ganduri cand ti am vandut franele in detrimentulu celor de r32 dar sa meritat! Am de vanzare frane de spate de r32 :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Geamul oglinzii e convex de USA sau asimetric de UK ?

 

Salut Marius , comand de la un magazin de piese din zona mea si le comand dupa cod de original :
Codurile si preturile:

3B0 857 538 B/GRU codul pt carcasa oglinzii - 85.45 ron + tva
1J1 857 508 K 01C codul pt bratul oglinzii cu reglaj si incalzire electrica. -361.16 + tva
1J1 857 522 J codul pt geam de culoare albastra

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

6 cai frumoshi ! :)

26032013002.jpg

 

Am reusit sa schimbam si cutia pana la urma , multe piese de care nu stiam dar pana la urma ma bucur ca am reusit...Altfel se schimba treptele , cutia parca intra mai usor in viteze , si parca nu mai trebuie sa "mestec asa de mult" !!

Am schimbat si uleiul daca tot am fost acolo ( LiquidMoly 10w-40 ) si toate filtrele marca Mann ! Sa vedem ce mai urmeaza acum !

Link către comentariu

ataaaat.cum se simte masina cu noua cutie?este mai fasneatza sau mai lenesa putin ca inainte?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Sincer , tot acolo simt puterea , dar e mult mult mai comoda in oras si mai ales in afara orasului...e altceva si sincer a fost o investitie foarte buna !!! Am facut un drum pana in DE si la 200 km/h aveam 3400 ture...ii bestiala cutia in 6 trepte , altii au noroc din fabrica la asa ceva:)...saptamana viitoare sper sa pun si bandourile laterale in culoarea si oglinzile sa le vopsesc precum grila !!!

Link către comentariu
  • 3 months later...

Pe variant arata mai bine cele de pe fata, parerea mea.  :icon_cool:

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Fata...daca ai si capace cu VW..stiu ca ele normal sunt de Audi...

Link către comentariu

7v7x.jpg

 

Atasez poza sa se vada mai bine , eram de pe telefon si nu prea m-am descurcat...

Daca vor merge pe etrierii fara distantieri sigur vor ramane aceste jante si mie imi plac cum dau si m-am cam plictisit de Santa Monica...sunt foarte frumoase , dar o schimbare nu strica !!!

Am reusit sa montez si tempomatul si mi-am facut si un soft , masina trage acum de 150 hp , am testat langa un Bora ARL si ramanem acolo !

Link către comentariu

ma bucur ca 1.8T bate ARL :)

 

coboara putin masina si apoi pune jantele, o sa fie senzatie

Link către comentariu

softul e o investitie care merita,si eu am pe al meu dar e facut in germania...dar toti tind sa creada ca nu are doar soft(motorul se aude putin mai gros fata de celelate)...de cand l-ai resoftat nu se aude mai gros si la tine?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Atatea investitii si te opresti doar la 150?:(

Link către comentariu

ma bucur ca 1.8T bate ARL :)

 

coboara putin masina si apoi pune jantele, o sa fie senzatie

Tot acolo sunt si 1.8T si ARL-ul :))...stock nu bate 1.8T.

Sincer as cobora cu ceva airride , pt mine cel putin ar fi bestial , doar ca nu se va comporta ca si o suspensie sport adevarata !

Atatea investitii si te opresti doar la 150? :(

Cine a zis ca ne oprim aici ? Ziceam ca masina mea ramane acolo langa un ARL , adica nu se pleaca niciuna in fata ! :)

 

M-am bucurat si de folie astazi si mi-am dat seama cat de buna pe caldurile astea :)...pacat ca nu am pus-o mai repede !

Link către comentariu
Adrian Marius88

Foarte fain Golful man! Ai progresat, nu gluma. Felicitari! Cum se comporta jantele pe 17' pe drumurile din Bihor? Am facut un drum Brad - Oradea si nu mi-a venit sa cred ca nu sunt pe Luna, asa cratere erau...m-am gandit tot drumul ce fain am platit an de an rovinieta  :RO flag: 

In alta ordine de idei, daca te gandesti sa vinzi jantele Santa Monica la un pret decent, trece-ma pe lista si mai sacrific Golfuletul inca o data pentru un drum de Oradea.  

Link către comentariu

daca se potrivesc jantele de audi fara distantiere pe fata eu zic sa le iei...daca nu se potrivesc nu le lua...eu am avut primu model de jante de pe audi tt pe bora mea...si am reusit sa raman fara capacele centrale...si nu sunt chiar ieftine daca iti dispar(strica prinderile),masina ta ar trebui acuma sa traga de 160cai nu 150,cam atata iese cu diuzele de t4 pe un motor asv dupa soft(turbo stock).

Link către comentariu

Asa procedez si eu...nu cred ca sunt mai multi de 150hp...tu spuneai acolo de duze +soft , dar eu mai am si pompa de 11mm care mai impinge ceva motorina in plus !!! Este usor sa arunci cu cai dar pana ce nu am un dyno facut si avand in vedere ca sta langa 150 stock eu zic ca nu depasesc !!!

 

@Adrian Marius88-pt mine e rezonabil jante 17 , drumurile din Oradea(in oras) sunt foarte bune , cele din Bihor sunt destul de stricate , dar eu circul des pe Oradea-Satu Mare (care este un drum exceptional , de 2 ori pe sapt fac acest drum)...as inclina si spre 18" sincer sa iti spun !

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Din pacate jantele de Audi 17" nu intra fara distantieri , au si intrat la vanzare, deci continuam sa cautam niste jante care intra pe acest etrier !!!

O poza pe timp de ploaie dupa o decontaminare cu argila , fara vreo ceara sau sealant , cat de mult conteaza !

 

yij7.jpg

Modificat de H0lyBoy
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Acestea raman definitiv , estetic arata destul de urat , nu prea ma incanta ideea de jante negre , dar vedem , poate le vopsim sau raman jante de iarna si raman negre...Principal este ca merg fara distantieri , ET-ul fiind 32 !

 

nvoc.jpg

Link către comentariu

pacat ca renunti la Santa Monica :(

ai 2 transparente la folie? cat e pe geamurile spate / geamurile din portbagaj ?

Link către comentariu

daca imi aduc bine aminte, toata masina e aceeasi transparenta.

Razvan, fi serios. alte jante nu ai gasit??

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!