Jump to content

My Golf Variant 110 cp


H0lyBoy

Postare recomandată

Salut!

Nu am mai urmărit de ceva vreme topicul tău. Şi se pare că am pierdut ceva dintre noutăţi ;)

flanse amortizor spate tot de Cupra R (apropo daca stie cineva codul OEM pentru ele dau o bere

1. Bump stop-ul amortizorului spate pentru toate Leon 1M 4x2, cu suspensie sport din fabrică (inclusiv LCR): 1J0 512 131C

Este şi cel mai scump dintre ele. :(

***Coduri identificare suspensie: PR-1JC, PR-1JE, PR-UB5 (toate amortizoare pe gaz)

2. flanşa din capul amortizotului spate pentru toate sport + LCR: 1J0 513 353D

*** Coduri identificare suspensie: PR-1JC, PR-UB5

Legat de bucşele de FabiaRS pentru puntea spate, mă interesează serios dacă totuşi potrivesc.

Din ce am putut măsura şi pe a meu Leon sînt tot de 69mm.

Ţinem legătura.

Numai bine!

Şi baftă.

Modificat de Predator
Link către comentariu
  • 2 months later...

Salut, bucsele de FabiaRS pentru spate nu se potrivesc :(, sunt compatibile pentru puntile cu 72mm...din pacate.

Zilele astea a sosit si ambreajul Stage 1 format din:

placa+disc VR6 Sachs si volant single mass "G60"

08012011001.th.jpg 08012011i.th.jpg

07012011001.th.jpg 07012011002.th.jpg

Pe joi cred ca e si montat, sa vedem diferentele, dar ma bucur ca am putut scapa de volant-ul cu masa dubla ! :D

Acum ca stiu si codurile pentru flansele pt spate incerc sa le caut :).

Link către comentariu

Ce draguuuut :D Din pacate la mine am inteles ca nu merge (6 trepte). Si la mine ambreiajul face tot mai rau mai ales in depasiri unde te lasa la greu. Sa-mi spui te rog cum se comporta cu single mass pentru ca si eu vreau sa trec la ea. Drumuri bune cu noul ambreiaj si sa te tina destul pentru ca este o cheltuiala schimbarea lui :D Salut

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Va multumesc, si eu sper sa nu mai am probleme cu ambreajul si sa ma duca mult si bine :D.

@Muale - pretul a fost de 1700 Ron si cel vechi era dus :), iar volant-a facea foarte urat la plecari de pe loc & other stuff si daca tot l-am schimbat am zis sa pun ceva mai bun, daca si pretul a fost unul bun ( cat cel Sachs cu dual mass).Sa vedem cum se comporta.

@Circo - Se gasesc si pentru tine variante de "VR6" :) , acest kit este bun doar pt 5 trepte cum ziceai si tu.Din cate am inteles acest kit rezista undeva pe la 370 nm cuplu, deci destul pt ceea ce doresc eu in viitor( soft, duze si turbo).Despre cheltuiala ce sa zic, a fost si nu a fost, a fost pt vremurile de acum dar kit-ul normal cam acolo ieseam cu el.Si am ales varianta cu greutatea volant stock, cea usurata era ceva mai ieftina cu 100 Ron cred...

Urmeaza anul acesta sa speram si alte chestii :), deja a inceput bine anul :D.

Modificat de H0lyBoy
Link către comentariu

Cred ca la modificarile pe care le-ai enumerat sari de cuplul acela. La fel si la mine. As vrea ceva mai bun pentru o eventuala schimbare a turbinei cu ceva mai mare si sa nu-mi faca probleme ambreiajul... Asteptam feedback la cum se simte masina, pedala etc

Link către comentariu

Cineva imi spunea ca face fata chiar la cuplu de 420 NM, dar eu zic ca e destul si cel specificat de mine, pt ca:-

din soft : 237 Nm - 285 NM (crestere de 48 NM)

din duze : aprox 40 NM

mai raman aprox 45 NM pt turbina GT1749VA (turbina ARL), deci eu zic ca e destul.

De unde am cumparat spuneau ca tine aprox. 200 hp :)...vom vedea, prima data sa vedem cum se simte :D

Link către comentariu

Mersi frumos, abia astept sa o folosesc din nou :).

Modificarile sper sa pot sa le fac anul acesta, dar desigurpe langa modificarile "mari" vor mai veni si cateva mici fara de care nu poti sa le faci pe cele mari si acestea costisitoare :D.Deci speram anul acesta !

Rodajul sigur Circo :D, cam 1000 de km fara bruscari si alte chestii :D...ufff !!!

Link către comentariu

ai o masina foarte frumoasa . sa o conduci cu placere si fara incidente !

eu tot asv am . legat de placa+disc VR6 si volantg60 . este o singura dimensiune/varianta ? ce diametru a avut cel original ? cel de vr6 are acelasi diametru ?

Link către comentariu

Salut,

inca nu am reusit sa montez amnbreajul, adica s-a montat :) , se potriveste , dar trebuie facuta o mica adaptare, nu stiu cum sau de ce pentru ca toti ziceau ca se potriveste perfect, sunt eu mai ghinionist :D.

Dimensiunea volantei este de 228, adica converteste DMF intr-un SMF de 228 si se potriveste la toate masinile in 5 trepte.Am calcat si eu ambreajul cel nou si pot spune ca este o diferenta imensa intre acesta si cel care era pe masina....este foarte usor de apasat !

Asteptam pe saptamana aceasta sa o si scot pe drum.

Mersi

Link către comentariu

Da...am trecut azi pe la masina , si surpriza, nu mai trebuie nici o modificare.

Am gasit problema, furca care apasa placa de presiune (levierul) era fisurata si stramba, aceasta freca in placa.

Desi l-am avertizat pe mecanicul meu ca acest kit se potriveste la fix, el tot pe a lui o tinea, ca e placa de presiune cu defect din fabrica si sa taiem putin unde atingea...

Maine se comanda si sa speram ca vom putea scoate masina din nou la drum :)...

18012011002.th.jpg 18012011003.th.jpg

Link către comentariu
  • 2 months later...

A mai venit vremea sa mai stergem praful pe aici :)...Ambreajul a iesit din rodaj de ceva timp si vreau sa spun ca este altceva acum....pedala este foarte moale, chiar mai moale decat cea OEM :P, sentimentul este placut cand ai ceva nou:)....recomand celor care isi doresc un ambreiaj care sa tina un soft si vor sa faca si plecari ceva mai tari de pe loc.

La masina s-a schimbat si debitmetrul cu unul Bosch ( si cel de pe masina era tot Bosch ), l-am luat cu piesa la schimb si m-a costat 250 Ron.

06042011c.jpg06042011002.jpg

De asemenea am cumparat si bandoul fata vopsibil(grunduit):

1J0807719AGRU.1J - pret 203,00 Ron.

09042011013.jpg

Daca voi vopsi bandoul am zis ca merita sa vopsesc si bara fata, care nu este in cea mai buna conditie si capota( fiind plina de swirl mark-uri :D ).Sunt indecis in privinta grilei cum sa o fac si am de ales intre:

grila neagra - golfbadge.jpggrila fara semn neagra - eurp080904zladiesrides2.jpggrila fara semn culoarea masinii - eurp080907zladiesrides2.jpg

Sau ultima varianta ar fi grila stock cu semn.De asemenea daca voi face grila neagra, voi vopsi si oglinzile tot negre !

Voi ce varianta ati alege ?

Link către comentariu
  • 2 months later...

Foarte frumoasa si ingrijita si masina ta. Sunt foarte curios cum se prezinta noul ambreiaj. Si eu sunt foarte tentat ca urmatorul kit sa iau unul single mass, mai ales ca am facut si un tuning usor, dar mai am unele retineri legate de zgomotul produs fata de cel dual mass si eventualele incompatibilitati la montaj. La tine cum se comporta ? Poti sa-mi spui tu de unde l-ai achizitionat si modelul exact ?

Referitor la grila fata... fiecare o sa vina cu parerea lui, dar important este pana la urma cum iti place mai mult tie. Pe mine de ex. parca m-ar incanta mai mult varianta fara semn in culoarea masinii, dar si cea neagra da foarte bine pe rosu :)

Link către comentariu
  • 2 months later...

A mai venit vremea pt un mic upgrade, este vorba de un BC mic la care voi pune sper si un tempomat si Komfort-blinker.Ramane sa mai achizitionez maneta pt tempomat si pot sa il pun pe masina:pict1197.th.jpgUrmeaza sa ii refac si unghiul de fuga si vom vedea dupa daca mai merita ceva upgrad-uri :D :pict1196.th.jpgP.S - nu prea ma descurc cu noul format la site-ului.... :(

Modificat de H0lyBoy
Link către comentariu

in sfarsit baiatule pui si tu BC ala. si cu ceasurile sport arata super ! un pret se poate? ca vreau sa iau si eu ceasuri sport...

felicitari de masina, se pare ca primeste tot ce e mai bun de la tine ;)

Link către comentariu
  • 1 month later...

tot iti vad variantu prin oras, foarte foarte frumos :D nu mai pighilesti nimic pe la ea?

apropo de grila, iti dau eu un raspuns sper sa nu fie prea tarziu: negru si fara semn + oglinzi negre = bestial

salut!

Link către comentariu
  • 5 months later...

Odata cu venirea caldurii am reusit sa fac cateva modificari estetice pe partea de exterior :

18042012.jpg

30042012001.jpg

1000447a.jpg

1000440f.jpg

1000429o.jpg

30042012002.jpg

Urmeaza sa vopsesc si oglinzile in nuanta de negru lucios ( bineinteles schimb oglinda mica cu una mare ) , bandourile laterale si manere vin vopsite in culoarea caroseriei dupa care voi lucra pe partea mecanica putin (franele si distributia )...

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am reusit sa ii fac si un mic upgrade pe partea de motor si anume am montat niste duze de T4 .216 si am mai cumparat si o pompa de injectie cu cap de 11mm ( ALH automat ) .... urmeaza sa schimb si distributia si am zis sa montez tot acum si pompa de injectie ! Marea mea dilema este cu pompa de injectie , nu vor exista probleme in sensul ca acum o sa fie prea multa motorina ? Pot sa o montez fara sa apara alte complicatii ? Deja diferenta se simte doar din duze ... nu o sa existe prea mult fum odata cu montarea pompei de 11 mm ??

Link către comentariu

va trebui sa maresti presiunea in turbo sa compensezi surplusul de motorina.

Link către comentariu

Razvan, ti-ai rezolvat pana la urma cu oglinda dreapta mare ?... de unde vrei/intenionezi sa o achizitionezi ?

Link către comentariu

Am achizitionat doar carcasa , maine o sa pun comanda si pentru brat si oglinda...Le comand dupa cod de original pentru ca imi place totul sa fie OEM

pict1366.jpg

Am mai cumparat si o caseta de directie nou nouta pentru ca cea veche dadea semne de oboseala si am zis sa o schimb si pe asta acum , marca TRW , destul de scumpa dar nu aveam ce face....

Schimbam si distributia daca tot se schimba pompa de injectie , am achizitonat curele Contitech si pompa de apa marca Hepu....sper sa fie gata pe saptmana viitoare masina :) !!!

pict1369l.jpg

pict1368m.jpg

Au fost destul de scumpe cheltuielile luna aceasta cu masina , dar sper sa merite tot efortul financiar !

Si o parte din arsenalul meu de detailing auto :D !!!

pict1372.jpg

pict1365.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!