Jump to content

My Golf Variant 110 cp


H0lyBoy

Postare recomandată

Salutare tuturor ,in primul rand doresc sa va urez si eu toate cele bune in noul an :P si daca tot am inceput un an nou, am decis sa il incep cu ceva bun, prezentarea masinii mele.

Este vorba despre un Golf Variant mk4:

-motor 1.9 TDI 81kW/110 CP cod motor ASV E3(un motor bun pentru tara noastra).

-cod culoare LC3X , Murano Red PearlEffect

-masina este productie 2001, in acte a iesit anul 2002.

La baza este un TrendLine deci fara prea multe pretentii la dotari:

-Climatronic

-4 geamuri electrice

-oglinzi electrice,incalzite

-"Gamma"+8 incinte acustice (sunt multumit de ele dar cu o antifonare cred ca este necesara)

-scaune sport(foarte comode)

-inchidere centralizata

Modificari care au urmat nu au fost multe dar vom vedea ce ne rezerva timpul :D:

-jante "Santa Monica" 7Jx17, anvelope 2XMicheline PS2 ; 2xContinental SSR

-un filtru K&N(pe care l-am dat jos,blasfemie la diesel, nu am vrut sa ascult de cei mai "experimentati")

-lumini interioare pe led albe

-footwell lights rosu

Pana acum sunt multumit de masina, a fost cumparata de la un prieten de familie la 90k km cu toate revizile facute la dealer.Atunci am schimbat si distributia iar in momentul de fata masina are 170 k km.

Am mai facut un schimb de distributie la 150 k km si tot atunci am schimbat toate amortizoarele.In aceasta masina am folosit doar ulei Shell 10W-40 de care sunt foarte multumit schimbat la 9000 km.

Este o masina foarte rezistenta avand in vedere ca toti km au fost parcursi in Romania si in continuare ma pot baza pe aceasta masina.Acum urmeaza pozele.Enjoy:

dsc02041q.th.jpgdsc02058s.th.jpgdsc02044p.th.jpg

10013493333333.th.jpgdsc02027ui.th.jpgdsc058462.th.jpg

dsc06657jy.th.jpgdsc02042s.th.jpgdsc02059q.th.jpg

Link către comentariu

frumoasa masina...demult vroiam sa vad mai multe poze cu masina de la profilul tau :lol:

Asteptam mai multe poze :blah:

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina , sa te plimbe multi km fara probleme .

Jantele sunt dementiale ...e cireasa de pe tort :icon_cool:

Dupa spusele colegului de mai sus bandourile vopsite ar face-o perfecta :rolleyes: :vaidecapulmeu:

Link către comentariu

de fiecare data la intalniri ii zic si eu de bandouri :D

masina e f frumoasa. te-am mai vazut prin oras de cateva ori.

cati mai multi km !!

Link către comentariu

Extrem de frumos Golful tau. Delecteaza-ne si cu niste poze cu interiorul.

Am facut o mica simulare a unor modificari mici, dar de efect :salut: .

post-26780-1262459132_thumb.jpg

Link către comentariu

Va multumesc tuturor pentru urarile de bine.Si eu va doresc tot ce e mai bun pentru masinile voastre.Cat despre bandouri, aveti foarte mare dreptate, bandourile in culoarea caroseriei sunt superbe, aduc o imbunatatire vizuala destul de mare, asa ca eu sunt baiat ascultator si am inceput acest pas deja ( bandoul spate OEM ) si prin primavara voi monta si celelalte, tot OEM ,nu doresc sa le vopsesc pe cele existente pe masina.

Urmeaza o revizie cu cat mai multe piese OEM (sper sa le gasesc si codurile) deoarece tin la masina.

@ ikks-mersi mult pentru simulare (tot ma gandeam cum va arata cu folie), dar nu prea imi place cu folia dintre stalpi, cred ca va exista senzatia de "mai lung" si deja este lunga :D.Ce imi place cel mai mult a fost acele praguri vopsite, sincer nici nu m-am gandit niciodata la asa ceva, dar arata foarte frumos asa.

-inca o serie de poze (masina este foarte murdara, atat interior cat si exterior, am fost la un drum mai lung prin minunatul judet Bihor).Enjoy:

pict2088.th.jpgpict2101.th.jpgpict2099.th.jpg

pict2091.th.jpgpict2094.th.jpgpict2089.th.jpg

pict2090.th.jpgpict2097.th.jpgpict2098.th.jpg

Link către comentariu
  • 3 months later...

De cand nu am mai scris s-au mai intamplat cateva lucruri la masina si vor veni cateva lucruri noi si interesante:

-am reusit sa schimb pana la urma sa dau de capat limp mode-ului, am schimbat actuatorul cu unul nou(multumesc Cipos pentru promtitudine)

dsc02220q.th.jpg

-am schimbat uleiul tot cu Shell 10W40 si toate filtrele :icon_thumright:

-am schimbat toate bujiile cu Bosch Duraterm

Acum urmeaza inca o intrare in service si voi schimba urmatoarele:

-bucse trapez cele mari si pline Audi TT\R32 OEM- cod 8N0 407 181 B

-bucse punte spate Fabia RS OEM - cod 6Q0 501 541E ( sper sa se potriveasca la dimensiune )

-bielete directie cu tot cu capete de bara TRW

-pivoti TRW

-placute frana fata Ferodo DS2500

-placute frana spate Textar

-flanse amortizor Leon Cupra R - cod 1ML 412 331 (inca nu le-am comandat, dar sper sa le gasesc )

dsc00362n.th.jpg

Am fost tentat de un soft de la Revo in saptamana ce a trecut, mai ales la pretul de atunci, daca nu era masina cu turbina data jos incercam sa vad, dar cine stie pe viitor :P.

Acum sunt in cautare de bara rigidizare fata jos+sus, la cea de jos m-am gandit tot OEM de Audi S3 ( la pret nici nu este scumpa deloc ), dar sus inca nu stiu.Inca o serie de poze si un mic preview la ce urmeaza (un detaling auto din partea mea):

dsc00364e.th.jpgdsc02225.th.jpgdsc02234eb.th.jpg

Link către comentariu

Felicitari. Pesronal cred ca Revo nu merita la noi cei cu Diesel mai ales datorita pretului. Daca aveai 1.8T si puteai sa mai ajuti motorul si cu alte modificari pe langa soft da. Bara rigidizare de jos ti-o recomand pe cea de Cupra. Cel putin eu pe astea o sa o pun. Ai aici codurile cu piesele necesare - pe original bineinteles (bara suruburile si 2 garnituri):

- 8N0199403B - 117,63 lei/ buc

- N 10467901 - 2,36 lei/ buc

- N 90914701 - 13,08 lei/ buc

Colegul Predator o are pe masina lui si personal mi-a spus ca merita, si la bani astia...

post-16307-1271591699_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

uite ca vad un golf variant meserie....o fi el trendline dar climatronic,scaune si fete de usi rosii in culoarea masinii foarte rar...gamma 8boxe....smechera...ca sa nu mai zic de SANTA MONICA :icon_thumright: ....fai bandourile in culoarea masinii si neaparat folie....cred ca un 34%ar iesi in evidenta...ca folie 5%are toata lumea....nu vrei sa fi mai diferit?:)....bine asta daca iti place tie...poate te uiti la a mea sa vezi cum vine....in rest ce sa mai culoarea in combinatie cu jantele e mortala...apropo...cum se misca cei 110cp?...

Link către comentariu

Cel mai tare golf variant din vestul romaniei,felicitari!!! :ceuameni:

Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Jantele sunt frumoase si schimba masina mult. Bafta la modificari.

Link către comentariu

Multumesc mult pentru urarile de bine :D...

@ Circoloco - si eu tot dupa codul ala m-am uitat dupa ea, cred ca este aceeas pentru S3 si Cupra R :D....oricum si eu zic ca merita investitia mai ales la pretul ala.Vad ca deja si pe tine te intereseaza sa schimbi putin tinuta de drum :) si bine faci, merita bestia ta tot ce este mai bun !!!

In ceea ce priveste softul de la Revo eu zic ca merita, bine era si un pret mai mult decat bun !!!

@Relutzu - ma tot gandesc la folie tot mai des, mai ales cu venirea verii si caldura, dar vreau ceva in genul sa se vada ca este om la bord dar sa nu distingi persoana :).Motorasul trage dar se poate si mai bine, oricum motorasul tau e parfum, multi cunosc potentialul ASZ-ul, un motor foarte bun.

Eu sper sa urc ceva mai sus cu Variantul pentru ca imi place mult vagonul asta :) , iar cu jantele ce sa mai zic, sunt ceea ce am cautat si mi-am dorit !!!

Va multumesc inca o data si cele bune si pentru masinile voastre :)

Link către comentariu

pai daca vrei sa se vada ca esti la bord dar sa nu te vada ceilalti mergi pe 34% fara indoiala....iar pe folia asta o da bine si stalpii negrii....smekera masina...imi place si culoarea la a mea nu zic nu dar mereu am avut o boala pe rosu...dar faza e ca a ta bate din rosu in visiniu adik ceva ce nu prea am vazut:D....ca sa nu mai intru in detalii de SANTA MONICA ca incep sa ma oftic:D....ai grija de ea ca e turbata

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
-bucse punte spate Fabia RS OEM - cod 6Q0 501 541E ( sper sa se potriveasca la dimensiune )

Ai montat pe astea? Potrivesc?

Le-ai luat din reprezentanţă (OEM) sau pe producător? C

Link către comentariu

aceiasi combinatie ca mine ai, asv+variant :censur:. sa o stapanesti sanatos, imi plac modificarile, mai ales jantele care mi se par cele mai reusite jante din cele oem dedicate perioadei acelea.

Modificat de cTL
Link către comentariu

Frumoasa si ingrijita masina ta...si jantele fac toti banii,cred ca orice posesor de g4 isi doreste asa ceva pe masina lui :)

Sa ne auzim de bine si sa o stapanesti sanatos in continuare.

Link către comentariu
Ai montat pe astea? Potrivesc?

Le-ai luat din reprezentanţă (OEM) sau pe producător? C

Link către comentariu

Mulţumesc mult!

Modificat de Predator
Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Am reusit sa schimb ce era de schimbat, am schimbat franele si am pus Ferodo DS2500 pe fata si Textar pe puntea spate.Franarea este mai buna, nu am reusit sa le incing :( , din cate stiu le place caldura la nebunie si cam scartaie.

Am schimbat si flansele amortizor pe fata cu cele de Cupra R si rulmenti care i-am comandat tot OEM, flansele intrand mai adanc in oala :) , spre usurarea mea se potrivesc si se simte o imbunatatire :

18082010003.th.jpg 18082010004.th.jpg

Cam asta este diferenta intre cea schimbata si cea uzata ( masina s-a mai ridicat putin dupa ce le-am schimbat ).

Am schimbat si bucsele mari de la trapez tot cu cele de Cupra R / R32 , pivoti si bratele de directie,masina devenind mai rigida, dar si mai placuta de condus :).

Din pacate bucsele puntea spate nu m-am incumetat sa le schimb deoarece mecanicul a spus ca bucsele mele sunt de 69 mm , iar cele de FabiaRS sunt de 70 mm ( din cate am vazut si TecDoc-ul dadea tot 70 ).La urmatoarea intrare in service voi incerca sa le schimb, daca nu se potrivesc pun OEM de 69 mm, sa vedem.S-a schimbat si uleiul care avea deja 9000 km :) , tot Shell Helix Diesel 10W-40.In rest toate bune si frumoase :).

13082010.th.jpg 14082010a.th.jpg

Acum sunt in cautare de elemente de rigidizare (fata jos+sus) , flanse amortizor spate tot de Cupra R (apropo daca stie cineva codul OEM pentru ele dau o bere :) ) si astept idei pt o imbunatarie a comportamentului masinii. Mai trebuie sa scap si de Limp Mode, caruia nu i-am gasit remediul, desi am schimbat actuatorul....treaba asta devine enervanta deja :) , nu mai pot depasi 80km/h , iar maine voi face un drum pana in Austria, perfect pentru a testa noile imbunatatiri :) . Si inca o serie de poze.Enjoy:

18082010.th.jpg 18082010001.th.jpg

15082010.th.jpg 18082010002.th.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!