Jump to content

schema electrica reglaj faruri


catalos
 Share

Postare recomandată

salutare,

am nevoie de schema electrica de reglaj faruri pt un mk2. O are cineva, sau ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zibere ai revenit?

On

te ajut cu cea mai mare placere numai ca trebuie sa-mi spui ce ai din instalatie pentru ca eu schema nu o am dar pot sa o desfac si ma ma uit din nou la punctele de legatura....'

Spune-mi ce ai la dispozitie sa stiu la ce sa ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, multumesc de ajutor.

In al doilea rand, instalatia vehiculului este din '87. Nu a avut reglaj, dar sper ca am gasit ingredientele necesare. Deci ma intereseaza legaturile intre butonul de reglaj si cele de la faruri (de fapt cele de pe motorasul de reglaj).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la motoras ai?...eu cand am luat-o am stricat o instalatie de electric 2 (inst de duce la faruri)..

Eu am avut 2 legaturi.. una a instalatiei de faruri in panou(daca ai nevoie iti spun si acolo) si una la faruri care vine cu un fir suplimentar pe un plus la comanda farurilor.

O sa ma duc sa masor sa-ti spun pe corespondentii pinilor ce curent are...maine sper :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu este prevazuta instalatia masinii cu asa ceva. Deci trebuie sa o fac artizanal. Am mufele care vin la motorase si butonul. Ma intereseaza ce vine intre ele :icon_thumright: . oricum nu stiu daca pot face sa para autentica, dar macar incerc sa o fac cat mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru schema. dar pt a fi sigur, va rog sa-mi confirmati:

-pe butonul de reglaj:

pinul 56b de pe buton este fir de plus

31 - fir de minus

G - comanda reglaj far

-pe motoras:

un plus de pe faza scurta

o masa

si firul care vine din butonul de reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe motoras asa e sigur :salut:

...pe seara am sa masor la buton sa-ti spun ce si cum..

numai de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc si raman dator pt informatii.... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru schema. dar pt a fi sigur, va rog sa-mi confirmati:

-pe butonul de reglaj:

pinul 56b de pe buton este fir de plus

31 - fir de minus

G - comanda reglaj far

-pe motoras:

un plus de pe faza scurta

o masa

si firul care vine din butonul de reglaj.

am masurat

58b + continu

31-

g far comanda

56b +pe buton far

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum raman dator pentru informatii, dar am 2 nelamuriri...

1. 58b +continuu si faca contact? Daca e asa, sigur trebuie sa existe o siguranta.

2. 56b +pe buton far. Daca nu ma insel asta e iluminarea din bord.

Anul asta nu mai apuc, dar cum prind ceva timp liber anul viitor ma si apuc de treaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56b asa e

58b eu asa-l am....daca vrei cand desfac iar jos acolo, o sa-ti zic si de unde m-am legat cu el...pentru ca am facut dupa o instalatie de mk2...deci nu-i din capul meu...am copiat si eu pini dupa altul original. :vaidecapulmeu:

Modificat de eugen_zim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai are rost. Oricum este arhisuficient ajutorul dat. Am sa vad dupa ce siguranta, de pe tablou, am sa ma leg, in asa fel incat curentul consumat sa nu dea de furca la alti consumatori. Oricum sistemul se activeaza doar la aprinderea farurilor.

Multumesc mult inca odata....

LA MULTI ANI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema. Sunt nou aici si nu stiu cum se regleaza (si) manual farurile pe inaltime. Motorasele dereglare merg, dar nu ridica farurile destul de sus. Mi-am montat ieri xenon pe masina si as vrea sa le reglaz ca lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Muri, de poate si o femeie le regleaza, in rest ai 2 locasuri unde poate intra o surubelnita, acolo incearca in sus si in jos, dar intr-un alt fel, postarea ta e off topic :)

On topic, am o intrebare, la motorase, cum vin firele, cum le-at enumerat? cum vin de jos in sus?, cum sa tin motorasul?

si 56b, la buton far, asta e la blocul de lumini? adica doar pentru iluminatul butoanelor nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!