Jump to content

Golf 5 SL


B32FDY

Postare recomandată

si eu am avut aceeasi problema si ghici de la ce era ....sondele nu stiam care erau din ele dar le-am schimbat pe amandoua si nu mai am probleme cu ea bafta

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astazi cu ajutorul colegului Al Bundy am aruncat o privire prin VAG COM sa rezolvam problema cu ventilatoarele...

Aveam o eroare pe la un senzor... problema este ca de 2 zile cele 2 ventilatoare si`au intrat in minti, a ramas sa desfac senzorul si sa dau cu putin spray de contacte, in cazul in care revine problema cred ca il voi schimba.

Am facut si mici adaptari pe acolo :icon_cool:

- am activat functia ( nu stiu cum se numeste :salut: ) prin care becurile de semnalizare sunt aprinse la 20 % din capacitate permanent cand am pozitiile / luminile aprinse. Un look gen faruri OEM cu lupa ;

- de azi inainte nu voi mai fi nevoit sa tin apasat permanent pe butonul telecomenzii pentru ridicarea sau coborarea geamurilor ;

- am reactivat si intervalul de service la 10.000 km - a fost dezactivat la unele din reviziile anterioare.

Link către comentariu

Ma gandesc sa dau jos inscriptiile de pe porbagaj... exista alta metoda inafara de cea cu feonul ?

Cei care au renuntat la aceste inscriptii imi pot spuen daca au ramas urme, se cunoaste urma literelor ? /:)

Link către comentariu

Eu am dat jos inscriptiile de pa hayon dar am folosit feonul.Nu mi-a ramas absolut nici o urma si s-au desprins foarte usor! :)

Link către comentariu

In seara asta am scapat de toate inscriptiile de pe hayon si sticker`ul 4Tuning de pe luneta.

Am schimbat locul si celui cu vwforum.ro

Imi place mai mult acum spatele masinii mele :icon_cool:

O sa revin cu poze zilele astea.

Link către comentariu

am imbracat rama schimbatorului de viteze cu folie carbon 3D

Cateva poze in graba, zilele astea dupa ce voi spala si masina o sa`i fac o sedinta foto :Driver:

next

post-34922-1273247578_thumb.jpg

post-34922-1273247592_thumb.jpg

post-34922-1273247825_thumb.jpg

post-34922-1273247840_thumb.jpg

post-34922-1273247850_thumb.jpg

Link către comentariu

faina rau masina, se vede ca ai muncit la ea, sper sa te ajung din urma si eu

Modificat de S E A
Link către comentariu

Foarte frumos ce ai facut s'o stapanesti sanatos si fara incidente...:rolleyes: masina mea are aceiasi culoare si caut si eu acelasi model de jante :rolleyes: ce vreau sa intreb si yo...in primul rand ce inseamna PBN? 2) cum ai reusit sa convingi golfuletul sa'ti afiseze viteza pe display-ul de la clima? :D

Foarte frumos ce ai facut s'o stapanesti sanatos si fara incidente...:blah_: masina mea are aceiasi culoare si caut si eu acelasi model de jante :D ce vreau sa intreb si yo...in primul rand ce inseamna PBN? 2) cum ai reusit sa convingi golfuletul sa'ti afiseze viteza pe display-ul de la clima? :D

Link către comentariu

S E A spor si tie, multumesc.

GeorgeR12 multam frumos! Despre jante ce sa zic decat ca sunt un model deosebit si se gaseste cam greu :|

1. PBN = Porsche Bucuresti Nord

2. Viteza o poti vedea si tu accesand meniul climatronicului conform pozei atasate mai jos, alegi canalul 19 :)

Eram sa uit... am pus folie neagra pe stopuri si semnalizarile din oglinzi, arata intr`un mare fel :D

Pana o sa urc cateva poze cu masina curata si noile modificari, pun una cu logo`ul.

post-34922-1273872785_thumb.jpg

post-34922-1273872807_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Sunt fericit :cool:

am intrat in posesia unei buze fata de individual !

este nou nouta... acum ramane sa vad cum fac cu vopsitul, ca as vrea sa vopsesc si bara odata cu ea.

post-34922-1274865373_thumb.jpg

post-34922-1274865379_thumb.jpg

post-34922-1274865384_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cateva poze facute azi cu telefonul dupa ce am spalat masina, o sa fac unele mai artistice zilele astea :(

post-34922-1275763401_thumb.jpg

post-34922-1275763414_thumb.jpg

post-34922-1275763424_thumb.jpg

post-34922-1275763469_thumb.jpg

post-34922-1275763477_thumb.jpg

Modificat de B32FDY
Link către comentariu

Poze noi :)

De astazi am o lumina foarte puternica si frumoasa in interior, am schimbat becurile de la plafoniere cu leduri, culoare alb clar !

Pe viitor am in proiect :

- vopsirea buzei de individual, pe care o tin in casa de ceva vreme;

- vopsirea barii fata, are cam multe puncte si zgarieturi de la pietricele, iar pe partea dreapta am gasit`o putin zgariata ( bandoul si capacelul de la spalatorul de far ) ;

- frane mai mari, vreau ceva de 312mm, in principiu de pe un GTI ;

- volan de GTI

- pedale de GTI

- distantiere pe spate, de 1 sau 1.5 mm / roata. nu prea imi place cum se vad rotile acum, sunt bagate cam in interior datorita ET 54 pe care`l au jantele ;

- kit suspensie reglabila, asta cred ca la anu`

si deja s`au strans cam multe si nustiu daca o sa reusesc sa le fac pe toate anul acesta :D

unde se mai adauga si schimbatul parbrizului, revizia + distributia.

post-34922-1275856810_thumb.jpg

post-34922-1275856818_thumb.jpg

post-34922-1275856824_thumb.jpg

post-34922-1275856831_thumb.jpg

post-34922-1275856877_thumb.jpg

post-34922-1275856886_thumb.jpg

post-34922-1275856894_thumb.jpg

post-34922-1275856903_thumb.jpg

post-34922-1275856943_thumb.jpg

post-34922-1275856949_thumb.jpg

post-34922-1275856957_thumb.jpg

post-34922-1275857000_thumb.jpg

post-34922-1275857011_thumb.jpg

post-34922-1275857027_thumb.jpg

post-34922-1275857074_thumb.jpg

post-34922-1275857087_thumb.jpg

post-34922-1275857138_thumb.jpg

post-34922-1275857158_thumb.jpg

post-34922-1275857178_thumb.jpg

post-34922-1275857215_thumb.jpg

post-34922-1275857226_thumb.jpg

post-34922-1275857284_thumb.jpg

Modificat de B32FDY
Link către comentariu

Ai planuri frumoase pentru viitor.

Imi place cum arata masina cu unele exceptii: folia carbon, culoarea jantelor si folia de pe stopuri prea inchisa. La stopuri ai putea sa decupezi cercurile si ar iesi ceva frumos.

Dupa ce pui buza Individual ar trebui sa vopsesti si spoilerul spate (fara difuzor...intelegi tu).

Spor la modificari! :icon_thumright:

Link către comentariu

sal.masina e frumoasa iar tu ai grija de ea,dar nu ai facut nici o jmecherie daca ai pus folia aia pe semnalizatorul oglinzii,e kitsch.

parca vazusem in niste poze ca ai la prag in spate un abtipild cu r32?scapa de el,e pacat sa o dai in bara.

poate sunt dur in exprimare si nu iti plac pareri contra,dar e asa usor sa strici ceva frumos in care ai bagat un munte debani si pasiune cu treburi de 2 lei.mai pune manere cromate cu gauri si gata.brgds

Link către comentariu

Andrei - folia de pe capota nici mie nu prea imi mai place, as vre sa pun de asta " noua " 3D de la 3M cum am pe stalpii de la usa si rama schimbatorului.

Referitor la folia de pe stopuri sa stii ca am facut proba si cu cealalta varianta mai deschisa... avea o mica tenta de fumuriu, asta da mult mai bine, fiind si culoarea masinii una mai inchisa.

Jantele or sa ramana culoare asta pana la iarna cand deja am alte planuri cu ele :) am deja 2 incercari cu ele, a 3`a sigur o sa iasa ceva frumos...

Vali - am pus folia pe semnalele din oglinzi ca sa continui portiunea aceea neagra, suportul oglinii negru iar semnalul alb ? sunt de parere ca da mult mai bine asa cum este acum.

Abtipild cu r32 pe masina mea ??? :angry::) singurul este cel de pe luneta cu vwforum.ro

Am un topic cu un golf negru de vanzare, acolo ai vazut acest abtipil, dar te iert pentru neatentie ;)

Ai dreptate, iubesc aceata masina si am bagat ceva bani pana acum in ea si nu vreau sa ma opresc aici...

Si cum era de asteptat am uitat sa enumar in lista de mai sus :

- vopsirea si spoilerul spate, exact cum zici tu Andrei, difuzorul o sa ramana negru :icon_thumright:

- instalarea unui DMC, m`am saturat de atatea cd`uri

- un mic woofer modest, nu vreau ceva foarte mare sau foarte puternic, sunt multumit de sistemul audio

Link către comentariu

@B32FDY frumoasa rau ! ... Eu m-as gandi la embleme fata/spate sa le colantezi culoare inchisa :vaidecapulmeu: ... imi plac semnalizarile pe negru ... sunt de efect !

Link către comentariu

Multumesc Cristi pentru apreciere!

Emblemelor inca nu le`am dat importanta dar ma voi gandii si la treaba asta, daca sustineti ca ar da mai bine inchise atunci probabil asa le voi face, momentan sunt multumit de cum arata :icon_thumright:

Link către comentariu

Inca nu m`am hotarat de unde si ce producator... am aruncat un ochi orietativ pe net momentan.

O sa anunt aici 4abc cand gasesc ceva de calitate si la un pret bun. Cu ocazia asta ii rog pe cei care detin o astfel de informatie sa o faca publica :)

Link către comentariu

In primul rand felicitari pentru masina si sa te bucuri sanatos de ea!

Imi place ce ai facut pana acum la masina (inclusiv folia de pe semnalele oglinzilor:) ) insa am si eu o problema cu folia carbon, oriunde ar fi ea. La cat de inchisa e acum masina, sustin si eu innegrirea emblemelor (poti da un ochi pe topicul meu, am o negresa asemanatoare).

In privinta distantierelor, banuiesc ca ai vrut sa spui de 10 sau 15 mm/roata (sau 1-1.5 cm). Daca ai jantele de 7.5 inci latime, personal iti recomand de 10 si doar pe spate, si sa-ti spun de ce.

Eu am jante de 7.5 ET50. Cu distantierele de 10 de pe spate nu am nicio problema, nu atinge nimic si arata perfect. Insa cu cele de 5 de pe fata, imi atinge roata la denivelari ample sau curbe luate in forta. In plus, dezavantajul celor de 5 este ca nu au inel de centrare si unele jante e posibil sa nu se aseze perfect si sa ai mici vibratii la anumite viteze (avantajul este ca sunt mai ieftine). Motiv pentru care am si renuntat la cele de 5 si acum merg doar cu 10 pe spate, nu atinge nimic iar diferenta fata/spate e ok ca look... par cam tot p-acolo, chit ca fata e usor mai intrata acum. Avand ET54, poti sa pui si doar 15 pe spate, dar cred ca va fi o diferenta vizuala deranjanta comparativ cu fata.

Daca ai cum are si 4abc, respectiv jante de 7 inci latime, cred ca poti risca si un 10 fata/15 spate, dar nu bag mana in foc ca nu o sa atinga fata, si o sa te usuce un pic si la bani (gandeste-te ca iti trebuie si prezoane noi... mai lungi). Eu am distantiere H&R.. nu stiu daca sunt cele mai ieftine, dar cu siguranta sunt de calitate.

Bafta.

Link către comentariu

Ai dreptate Acidutzul jantele sunt 7,5JX17 si 10 - 15 mm am vrut sa scriu, imi cer scuze dar bine ca am fost inteles :)

Cred ca pana la urma o s apun de 10 mm doar pe spate! avand in vedere ca in viitor vreau o noua suspenie si sa o mai cobor putin.

Am vizualizat topicul tau si am vazut rezultatul... multumesc pentru ajutor si pentru sfat ;)

Link către comentariu

Faci cea mai buna alegere cu distantierele de 10mm. Jantele ClassiXs parca sunt 7Jx17", eu asa tin minte.

Bafta!

Link către comentariu

de 10mm voi pune pana la urma da pana atunci trebuie sa va anunt ca de cateva zile stau cu un volan de GTI, in porbagaj :biggrin:

urmatroare intrebare o stiu : cati $ ? ei bine pot zice un singur lucru... Super Ocazie !

Multumesc prietenului Cip si lu` Georgica ca mi l`a dat la un pret de criza :lol:

Next : frane 312mm, daca ma puteti ajuta astept PM`urile :P

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!