Jump to content

Golf 5 SL


B32FDY

Postare recomandată

La Astra imi povestea un prieten ca a avut surpriza sa i se spuna ca nu i se acorda plata pentru ca a avut piese de masina care nu erau originale...

Dar haideti sa mutam discutiile astea in alta parte.

Link către comentariu

Stai prin Drumul Tabereismile.gif? Tin minte ca am vazut o masina ca a ta, daca nu era chiar a ta parcata in spatele unui bloc de langa American Beer House. Mi-a atras privirea culoarea ce semana foarte mult cu a mealaugh.gif

Link către comentariu

Mie BCR`ul imi face cu ochiul.. acum sa vedem.

Multumesc pentru sfaturi.

Da George acolo stau, a mea era ... :) daca mai gasesc vre`o " linie " pe ea tu esti vinovat :P

Link către comentariu

Allianz recomand si eu chiar daca sunt scumpi. De fiecare data nu au fost probleme cu plata si masina a fost gata repede.

Link către comentariu

Atunci sper sa nu gasesti vreo liniee (ca sa nu-mi mai cenzureze) sau mai rau un tribal desenatsmile.gif. Chiar e pacat de masina arata foarte bine. Ceva probleme cu bordurile de cand ai coborat-o?

Imi place foarte mult cum sta acum, as tinde si eu spre un drop ca la tineicon_thumright.gif

P.S.: Eu stau la cateva strazi distanta pe Raul Doamnei biggrin.gif

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

George pot sa zic ca de cand am suspensia asta sunt mult mai atent, ingrijorat pe unde sa merg. Nu urcam borduri nici inainte, acum chiar nu`mi mai permit... am atins putin tipsurile intr`o bordura cand am parcat cu spatele, acum trebuie sa le aliniez din nou...

De ceva timp ma tot interesez si imi bat capu` cum sa fac sa`mi montez franele de GTI.

Intampin urmatoarele probleme :

1. Nu gasesc fuzete

2. Mai nou azi am aflat ca nu`mi pot monta fuzete de GTI deoarece diametrul telescoapelor este de 55mm, pe cand la 1.9 TDI sunt cu 50 mm ( am auzit ca cica s`ar fi pus si de 55mm pe 1.9 ).

S`a cam complicat poveastea... ca sa pun fuzete de GT / GTI ar trebuii sa schimb si suspensia, lucru care nu il voi face ( nici nu ma gandesc sa arunc cu banii... )

Am tot discutat pe tema asta atat cu baietii de la dezmembrari cat si cu 2 mecanici... ar mai fi cica o solutie... fuzete de pe motorizarile 2.0 TDI.

Acum nu sunt sigur daca este o regula clara privind acest aspect :

Motorizarile 2.0 benzina = diametru telescop 55mm ?

Motorizarile 2.0 motorina = diametru telescop 50 mm ?

Care aveti cunostinte mai avansate va rog sa le impartasiti si cu mine.. :(

Link către comentariu

Din cate stiu, exista 2.0 TDI cu amortizoare de 50mm, dar tind sa cred ca au frane fata de 280mm, exact ca 1.9 TDI.

Nu sunt 100% sigur de informatie!

M-am interesat si eu de schimbul de frane pentru masina mea, dar este mult prea complicat si probabil si destul de scump. Eu daca mai pastrez Golful o sa pun niste discuri si placute mai bune, combinate cu furtune metalice si Motul RBF.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am facut cateva masuratori in week`end si pe motorizarile de 1.6 / 1.9 se gasesc amortizoare de 50 mm iar pe 2.0 cele de 55mm....

Mi-au confirmat mai multi colegi ca ceea ce caut eu e foarte greu de gasit din acest motiv am cam renuntat la proiect din pacate. Am scos la vanzare franele, ar mai fi o sansa daca gasesc fuzetele de care am nevoie si la un pret ok inainte sa dau franele ca sa continui ideea.

Link către comentariu

Nu stiu daca e o regula, pentru ca eu am 1.9TDI, motor BKC, fabricatie 11/2003 si am amortizoarele de 55mm. Am un prieten cu tot cu golf 5, tot 1.9TDI (nu stiu sigur daca BKC), tot 2003, si are 50mm.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Pana la urma dupa mai multe " combinatii " am reusit sa setez suspensia pe fata.

Am insa o necunoscuta :

viraj dreapta mai brutal - se aude un zgomot ( stanga fata zic eu ) pt putin timp ca si cum ar atinge de ceva roata ! imi vine greu sa cred ca ar atinge in aripa !!

pe stanga inca nu am facut proba ca sa zic asa ...

Variante ?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

O singura varianta ar fi, sa-mi imprumuti masina un week-end sa ma bucur si eu de cei 150 cp si de suspensia sport :Driver: ........sau e suparata k mergi cam mult cu transportul in comun :biggrin:

Modificat de crysty cip
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

:lol:

Ce sa facem prietene daca boss-ul ne-a dus in camp ... sincer nu-mi permit sa pierd aprox 4h + o galetusa de motorina / zi.

Aveti idee daca furtunasele de frana fata GTI merg si al mine ? or avea acelas sistem de prindere la etrier ?

Pana una alta cateva poze de toamna ca sa zic asa...

post-34922-0-90350800-1321740516_thumb.j

post-34922-0-28127900-1321740531_thumb.j

post-34922-0-86704800-1321740539_thumb.j

post-34922-0-15264200-1321740551_thumb.j

post-34922-0-70743200-1321740567_thumb.j

Link către comentariu

foarte rea arata masina asa lasata ...iar pozele f bine ti-au iesit

am sa verific in legatura cu furtunele si iti zic

Link către comentariu

Mai iti aduci aminte la ce bani si de unde ai cumparat fusta fata? Mersi!

Modificat de sebip
Link către comentariu

frumoasaaa :icon_thumleft: ...sa o stapanesti sanatos si grija mare la borduri :icon_cheesygrin: .

cu 3 persoane in spate nu se lasa prea tare, nu-ti atinge in aripa?

si eu am suspensie ta-technix si e ridicata la maxim pe spate si cu 3 persoane in spate se lasa destul de tare....cam un deget imi mai ramane intre roata si arip

as mai lasa o si eu mai jos de pe spate dar e destul de incomod cu 3 persoane in spate dupa...mi se pare prea lasata....

Spor la modificari...

Link către comentariu

... ce bine ii sade in natura ...

Ps: cip hai la Hd ca eu am timp berechet de tine ... :soothe[1]: ... eu il inteleg pe Ionut :) ...

Link către comentariu

pai as veni dar nu vrea ionutu'. zici ca e pensionar. cum e cu castelul? merge vizitat? ar merge niste poze langa castel. ar fi de mare efect.

Link către comentariu

Alo gara ??? ma bagi pe mine la inaintare :icon_redface:

Am stabilit eu cu Cristache intalnirea, stai calm Cip....

Multam Marcelino, vezi daca afli ceva sigur, ca dupa urechi nu mai cumpar nimic:)

Multam Cristache, atat zambilei cat si mie, ne cam place muntele :icon_thumleft:

Sebip - prelungirea am luat`o chiar de la prietenul Marcelino, la un pret foarte decent 5 mil daca nu gresesc.

Pojomic85s - multumesc frumos, e drept de cand cu suspensia nu mai urc borduri ( nu ca inainte ma prea omoram ) si sunt mult mai atent la toate gropitele. Mai si a mea e destul de lasata cu 3 pers. Spatele coboara cam la nivelul anvelopei si sa stii ca pana acum nu am sesizat sa`mi atinga pe spate... Ma gandesc ca datorita ET-ului jantelor care este de 54, roata este putin mai inauntru, am scapat momentan.

Modificat de B32FDY
Link către comentariu

Poze inspirationale :D . Iarna cred ca vei mai ridica suspensia ca sa nu se transforme in plug masina. Desi fiind TDi si cu soft ar face fata cu brio :))

Link către comentariu

Sincer ? eu nu o sa mai umblu prea curand la suspensie :))

Asa o sa treaca iarna, oricum prea mult nu o sa vada zapada, o sa hiberneze in garajul de la munca.

Am profitat de zilele astea frumusele si am adaugat vopselei un strat protector

post-34922-0-22011800-1322512114_thumb.j

post-34922-0-87391100-1322512145_thumb.j

post-34922-0-11771300-1322512155_thumb.j

post-34922-0-19706500-1322512221_thumb.j

post-34922-0-09292700-1322512235_thumb.j

post-34922-0-94772300-1322512246_thumb.j

post-34922-0-37646000-1322512287_thumb.j

post-34922-0-86315200-1322512296_thumb.j

post-34922-0-46707800-1322512308_thumb.j

post-34922-0-38505700-1322512368_thumb.j

post-34922-0-82698800-1322512380_thumb.j

Modificat de B32FDY
Link către comentariu

Buna treaba ai facut.....sa vina zapada!!!! :icon_cheesygrin:

Eu ma gandeam sa o mai cobor de pe spate dar cred ca o las asa pe sezonul rece :icon_confused:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!