Jump to content

stropitori parbriz


p-pm
 Share

Postare recomandată

am pus lichid de parbriz care nu ingheata decat de la -20 de grade (asa scrie pe sticla) si cu toate astea stropitorile de parbriz sunt inghetate in fiecare dimineata. le dezghet cu apa calda dimineata, dar nu cred ca este cea mai buna solutie sau cel putin nu cea mai comoda...

a mai patit cineva asa ceva?

un sfat pentru a rezolva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vad motivul pt care ar ingheta, daca zici ca ca folosesti lichid de -20grade.

singura chestie ce poti sa faci...in loc sa dezgheti cu apa calda, sa dezgheti cu o solutie speciala, care nu va mai ingheta...ca si apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste un lichid de calitate adik ce scrie pe el si face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E lichid dinala albastru cu 6 lei sticla de 5 kile, de Molodochim? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU am gasit de cumparat din reteaua VW , solutie concentrata numita TVZ ,care preparata cu inca 3,5 litri de apa tot rezista la -10* celsius!

Are in compozitie bio-alcool . am sa scriu codul de produs pt. cei interesati sa nu cumpere "solutii" de 2 bani.articolul estew numit

TVZ 000 001.

produsul se vinde la litru si concentratia sa este la -60* celsius...pe verificate!cu un litru de asemenea produs si inca 3,5 de apa va realizati o solutie care nu ingheata decat peste -10* celsius.

iar concentratia dorita o puteti regla in functie de dorinta, oricand.

Nu este reclama, este doar o solutie de spalare partbriz care nu va dezamagi pe nimeni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Clar schimba produsul .Nu neaparat cu unul mult mai scump ,cat cu unul care sa-si faca treaba.Si eu folosesc desta ieftin insa nici la -20 nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wurth este iara o solutie buna pe la vreo 10lei 1 litru si se poate dilua pe la vreo 4 l maxim. Am fost multumit de el iarna trecuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc solutie de la real numita "tip", cumparata de azi vara cu 3 lei 5 litri, si n-am absolut nicio treaba, avand in vedere ca azi noapte au fost - 14 grade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu folosesc tot din ala de 6 lei 5 L dar am duze incalzite, poti incerca sa achizitionezi asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutia care o aveam era daia albastra la punga de la mol, ciudat este k pana acum tot dasta am folosit si nu mi-a facut probleme...

am cumparat acum o solutie verde de la rompetrol si nu mi-a facut figuri decat sambata seara cand a fost gerul ala naspa.

duminica dimineata cand m-am dus pregatit sa ma lupt cu gheatza din gaurele (inarmat cu ac si apa calda), am fost luat prin surprindere cand a luat-o din prima...

pot spune k am rezolvat problema, dar cum iarna deabea a inceput, ma mai astept la surprize de genul acesta.

bafta si multumesc pentru pareri si sfaturi :) :)

p.s. are cineva de vanzare stropitori incalzite?

Modificat de p-pm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o idee este sa nu mai dai cu apa.iti dezgheata pe moment stropitorile dar dupa un timp ingheata apa pe ele.da cu spray degivrant, astfel incat pe suprafata stropitoarei sa ramana spray-ul, nu apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asta ar fi o solutie buna

dar si partea cu stropitori incalzite....alea merita :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat din Kaufland, mizerie de aia de solutie albastra, la -14grade, si sicer nu am avut probleme, nici macar azi cand au fost -18 grade, dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ingheata in borcan lichidul nici la -20, partea proasta e ca face "floricele" de gheata pe parbriz dupa ce-l dai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cautati duze incalzite, gasiti si dupa mk3(sunt identice ) iar instalatia este foarte simpla ...un minus si un plus luat din dezaburire.

Numai de bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mashina mea a fost pe dreapta cateva zile si azi dimineata cand sa dau cu apa pe parbriz nik, deschid capota lichidul f fluid in vas deci ma uit la furtun care era gol; concluzia e ca s-a scurs inapoi lichidul in vas, a facut condens in duze si condensul a inghetzat; am dat cu spray degivrant si in 30 de sec am avut lichid pe parbriz la capacitate maxima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare, mai are cineva golf 2 cu vas pentru spalator parbriz cu 2 motorase (unul mai gros si unul subtire) si capacitatea de 9.2 litri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am vas de 9,2l si cu 2 motorase !!!dar l-am dat jos de 2 saptamani si am pus de 4.2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi si mie cu ce ai inlocuit ,tot cu 2 motorase?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vasul de 8 litrii, cu 2 motorase ca am avut stropitori la faruri p care le-am anulat, la bidonul ala am solutie din vare la care am mai adaugat 1 litru de spirt tehnic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

padre ,zi-mi si mie care motoras functioneaza cand dai pt parbriz si care pentru spate ,te intreb pt ca am ceva belele cu instalatia electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Unul singur da si pe fata si pe spate(cel mic)...are 2 canale care se schimba fata/spate concomitent cu polaritatea...a 2 lea mai mare e pentru faruri :icon_thumright:

Modificat de eugen_zim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se vedea clar k unul gros dadea pe fata si celalalt pe spate dar e adevarat k nu aveam stropitori la faruri ,la cel care are probabil k e asa ,trebuie sa vezi un motoras sa aiba jos asa k un butoias sau k un disc daca nu are si e simplu atunci e pentru un singur sens :)

Spune-mi si mie cu ce ai inlocuit ,tot cu 2 motorase?

l-am inlocuit cu un vas simplu si motorasul cu dublu circuit dar deocamdata l-am legat sa stropeasca doar pe fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind un pic la stropitorile pentru parbriz.

A incercat cineva sa inlocuiasca stropitoarea la mk1 cu ceva model mai nou? Am vazut la opelisti ca folosesc in draci stropitori de insignia. Avantajele n-are rost sa le enumar ca le stim cu totii :vaidecapulmeu:, dar ... ce stropitoare merge pusa la mk1 sa "fie de-acolo" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!