Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

Vezi la reprezentanta verificarea nr de km,din pacate si aici nu acuz pe nimeni se pare ca romanul vrea teapa,nu il intereseaza daca masina a fost smenuita, intrebarea e cum arata ,ce optiuni are si cel mai important pretul.Stiu ca e mai greu financiar dar cum spuneau colegii pasat la pret de golf.....eu ma uit la o masina sa fie cat mai noua cu cat mai putini km reali,am renuntat la "optiuni" si ma folosesc de astea de baza dar macar nu are sute de mii de km si nu investesc in ea plus ca am siguranta atat cat se poate. Am luat o masina chiar de pe forum uitandu-ma dupa pret si nu mai fac niciodata acest lucru,m-am lamurit ,a fost prima si singura de acest fel.E amuzant ,majoritatea vor virgina la pret de curva scuzati limbajul,toti vor sa prinda pontul.Cand vad cum merg meltenii cu masini de 400/600 mii km(rupte in doua) pe sosele ma apuca groaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CCC Nu vad de ce un sofer de automobil cu 400 000 km e meltean. Asta inseamna ca si eu o sa devin meltean pana termin facultatea pentru ca nu am bani sa schimb masina vreo 4 ani si fac ~40 000 km pe an. Daca placerea ta in viata e sa ai cifrele cat mai mici in bord e problema ta, dar noi ceilalti nu suntem automat manelisti cu ceafa lata.

PS: Masina mea are 240 000 km si de cand am luat-o (170 000) nu am avut nicio problema, nici macar nu bate vreo bucsa, sunt multi care nu pot spune asta nici cu masini noi.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-o referi la aia care le iau la 150k din bord, nu cit au sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur ca se refera la cei care conduc masini cu 150k in bord si le intretin ca si cum ar avea km aia, nu intretinere adecvata ca la 400k, de ex. Aia sunt melteni. Un sofer/conducator auto responsabil, intretine/ingrijeste masina corespunzator si nu scoate fulgii din ea ori de cate ori are ocazia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt melteanul e ala care iti ride.in nas ca ai o epava cu multi km.

Trimis de pe al meu GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare ,am un golf 5 variant 2008 cum pot afla Km reali ,Km pe ceas sunt 187965 km ,cand am cumparato in 2012 avea 164326 km ,cand am cumparato mi s-a parut cam multi km dar arata foarte bine si nu mam uitat la km ce la uzura din interiorul masinei o am de 2 ani de zile nu mea facut nici o problema sunt foarte multumit de masina ,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la o reprezentata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si o sa soliciti sa vezi ultima intrare la ei. Prin progresie, vezi daca pot sa fie reali ai tai sau nu....

 

daca masina este DSG, poti sa vezi in blocurile de masura de pe cutie, daca nu au fost modificati si acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Oare de ce aproape toata lumea crede ca o masina de 10-11 ani ar trebuii sa aibe neaparat 300-400k km. Majoritatea masinilor probabil ca au, dar daca cineva vede o masina de 12 ani cu 200k km sau mai putin, automat o considera masluita. Cu siguranta nu toata lumea face 30-40k km pe an, sunt si cei care fac 5-10 pe an. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania, da. Afara nu prea se fac 5-10.000 pe an, doar in cazuri foarte rare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - mai ales la diesel-urile aduse din vest. Si acolo mai gasesti care sa aibe km putini..... dar rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am senzatia ca treaba asta cu "masinile din Germania fac km. multi, mai ales dieselurile" e o idee preconceputa. Corect ar fi "masinile DE FIRMA/FLOTA fac multi km."

De regula, asigurarile sunt in asa fel facute si calculate incat daca faci 15K km./an, esti "pe medie", iar daca faci sub, scade prima de asigurare considerabil.

Astia obisnuiti fac cca. 5-7.000 pe an in interes de serviciu daca n-au masina de servici si inca maxim atat in interes privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, gasesti destul de greu masina diesel, in Germania, care sa faca 10.000 km pe an...... si cum, in general cautam sa o achizitionam ieftin, normal ca le gasim cu multi km.....

 

asa cum am zis, se gasesc si masini cu putini km si cu un pret pe masura.....

 

acum, cineva care traieste acolo, e cel mai in masura sa ne zica.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golful meu, 2006, masina de firma a facut ~32mii km/an.

la 250mii reali, nu a avut schimbat volant, ambreiaj, turbina, etc.  - 2 distributii, revizii constante pe la 20k, lamele la stergatoare si cam atat.

la interior arata proape neumblata, nimic julit, scaunele nerupte, curate, volanul (piele) neros, culoare uniforma.

Este o masina care nu isi arata varsta.

Acum mi-a picat EGR, in rest nici o problema.

Cu toate ca pe bord avea 180k, stiam cati are reali si nu m-a interesat atata timp cat estetic si functional,

era peste starea multor masini cu 150k km reali (ex fostul golf, care la 140k km reali arata mai rau decat acesta.)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi oricum este o idee preconceputa cu km, toata lumea vrea masini sub 200k, si na, baietii asta vand :)

 

Ideea e urmatoarea, din punctul meu de vedere, nu conteaza cati km are masina ci cum au fost facuti km si ce revizii a avut masina, am vazut masini cu 80k rupte in doua si masini cu 250k absolut impecabile.

 

Daca nu poti verifica km masinii, n-ar trebui nici macar sa te uiti la ce e pe bord, mai bine ii faci o verificare la sange si vezi in ce stare e, asta iti poate spune aproximativ si cati km reali are masinia.

 

Eu as sanctiona penal modificarea kilometrajului unei masini, in momentul in care vinzi o masina care in realitate are 400k si ii dai km inapoi la 150k, pui in pericol viata omului care cumpara masina, pentru ca nu o sa stie ce revizii/verificari trebuie facute la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in functie de gradul de inteligenta.Afara omul isi cumpara raportat la ce km are de parcurs zilnic.In RO,isi cumpara omul diesel,si face 100km pe saptamina,inclusiv drumul de simbata la MCDONALDS,sa ia o cola si sa stea 2 ore cu ea in fata...De aia si pun botul romanii la vrajeala vesticilor cind cumpara diesel cu km putini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrul pe care nu il constientizeaza majoritatea este faptul ca diesel-ul cu care mergi numai prin oras pe distante scurte se defecteaza mult mai usor decat o benzina exploatata in aceleasi conditii.

Si cand incep sa se infunde injectoare, egr, sa se strice turbina etc, bagi mana pana la umar in buzunar.

Si dupa ce o repari si faci un calcul realizezi ca din banii de reparatie puneai benzina de te plimbai 1 an.

Eu deja m-am saturat de intrebarea... ai benzina? :O.. si nu iti consuma mult, ca diesel-ul meu i-a 4l/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Arata bine la km astia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, arata bine si sigur va gasi clienti care nu au posibilitatea de-a verifica km reali. Cu rulajul ala masina n-ar trebui sa valoreze mai mult de 6500-7000 cu indulgenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este enorm si 6500-7000. Chiar daca masina arata extraordinar de bine. 

 

Asta e cel mai bun exemplu.. care ne arata ce inseamna piata SH. De vrei sa-ti vinzi masina personala, cu km putini, ingrijita, nelovita, etc.. anunturi de genul asta iti trag pretul si dezirabilitatea in jos, drastic! Desi, uite de fapt care e realitatea! :(

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupunand ca ai aflat informatia de la  un service autorizat, inseamna ca totusi omul isi repara masina in locuri respectabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!