Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

La Mercedes te poti duce gratuit la orice dealear local si-ti spune istoricul, si daca va luati dupa culori puteti fi inselati 100%, sunt parcuri auto care aduc masini care arata impecabil chiar daca au 800.000km si le vopsesc de nu le da de cap nici mesterul lu' peste pe care-l ia romanasul cand se duce sa cumpere masina (mai ales culoarea preferată de nevastă). Circula pe langa voi masini pentru care bagi mana in foc ca sunt km reali. Se practica asta de cativa ani cu reimportul din Franta, Olanda si din ale tari cu chilipiruri, urmand inmatricularea lor in Germania, e o afacere profitabila. Cand aduci pe platforma 10 masini cateva sute de euro la bucata, nu e deloc de neglijat, 100% bani de buzunar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu riscul de a-mi sari multi in cap o sa-mi spun si eu parerea .

In Romania functioneaza perfect legea pietei libere in acest domeniu , si anume cererea stabileste pretul .

Fara falsa modestie am schimbat cam 10 masini personale si 15-20 la firma .Mentionez ca nu ma ocup de vanzare de masini , toate le-am vandut sub pretul de achizitie .

Si acum o sa va dau 2 exemple vis a vis de tipul clientului de masini sh.: 

 

1. Renault Clio 3 , an 2007 1,5 diesel , 160.000 km , carte service din 10 in 10.000 km verificabila in reprezentanta , impecabila scoasa la targ cu pretul de 4000 euro in 2012 . Reactia  posibillor clienti : ce multi km are ! 

Masina am vandut-o unui samsar cunoscut cu 3800 , care i-a pus km. la 62.000 si a vandut-o tot in targ urmatoarea sambata cu 4.400 euro . 

2 . VW PASSAT model 2009 ( prima inmatriculare 12.2008 )  - achizitionat de nou , revizii numai in reprezentanta la 15.000 km , distributie facuta , 151.000 km reali , destul de dotat ( comfortline ) am stat cam 9 luni pana am vandut-o unui prieten care o stia cu pretul de 8900 euro din care si-a dedus TVA - ul .

In acest timp cunostinta mea din targ a vandut fara exagerare cam  15 masini gama Vag , Passat 2009-2010 in jur de 8000-8500 euro , A4 b8 -2009 in jur de 11000 euro , si ceva BMW-uri seria 3 . Toate aveau peste 250.000 km. reali  si s-au vandut cu 130 pana la 150.000 km pe bord . 

 

In concluzie , oricat ar fi de informat , cumparatorul roman se uita la 500 - 1000 euro cand cumpara o masina de 9 - 10.000 euro , desi este perfect constient ca sansele sa fie pacalit sunt de peste 90% .

Sunt curios cam cati cumparatori dau 200 ron sa duca masinile la verificare in reprezentanta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e ok dpdv tehnic mictionezi pe istoric.

ce ma incinta pe mine ca octavia a fost cu mufa de airbag din scaun la service dar degeaba? sau a reclamat ca motorul de la fereastra dreapta face figuri si tot asa e si acum ?!?!?

 

legea o face pretul mic si km putini chiar daca sint dati inapoi iar masina a trecut prin lucrari ample de tinichigerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa dau si eu un exemplu de situatie ciudata si as vrea sa va dati cu parerea. Am verificat o Skoda Fabia care e de vanzare la un dealer din Bucuresti. Vanzatorul sustine ca masina are 136.000 km , masina fiind din 2009, tara de origine Germania. La reprezentanta Skoda unde am prezentat VIN-ul mi s-a spus ca tara de livrare a masinii e Olanda si ca pana in 2012 noiembrie cand apare pentru prima data cu istoric la 126.000 in Germania!!!! nu a mai avut alte intrari. Apoi a mai avut una in ianuarie 2013 la 128.000.

Detalii ca motivul intrarii in service nu mi-a putut oferi reprezentanta din pricina limbii germane in care era scrisa acea nota. Cum explicati situatia asta? Sa fie la mijloc vorba de zvonurile care le-am tot auzit cu totii despre masini aduse din alte tari vestice fara istoric, trecute prin Germania unde inainte de a intra in reprezentanta li se da inapoi kilometrajul  si astfel romanul de rand sa fie linistit ca ,,bat km,,? Chiar eram destul de interesat de masina da o astfel de neclaritate ma face sa cred ca samsarii sunt tot mai indarjiti sa fure cu orice pret decat sa munceasca ca restul romanilor pe care ii inseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Numai dupa culoare poti sa-ti dai seama ca a fost taxi, sau are ceva butoane in plus, decupari pentru statie, aparat taxat?

Salutare,

 

Nu stiu ce sa zic,

A mea are urma de la antena de la statie in geamul spate, asta inseamna ca a fost taxi.

Am luat-o din Germania acum 2 ani, cica la 250000km,

In doi ani am facut 50000km

Reviziile la timp, distributia cand am luat-o, si senzorul de aer, atat.

Eu sunt f multumit.

Cred ca cel mai important e cum a fost intretinuta.

 

Daca o avea 5-600.000 de km si merge bine inca 2-3sute eu sunt multumit

 

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena de pe geamul spate poate fi de la Gps,in special la Golf4/Bora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut in bord sub torpedou ascuns ceva ca o unitate de carkit, si un difuzor, legata la casul alpha de atunci....

Nu stiu ce era...

Modificat de valysor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine ce ma enerveaza cel mai mult la samsari care le iau lovite si le repare ieftin , , nu ma deranjeaza ca le repara asta e .....dar cand o face ieftin , adica plansa bord fara airbaguri , piese lipsa ,etc , aia ma termina

 

eu unu nu cumpar masini din romania decat de la cunoscuti , prefer sa dau mai mult dar sa fie cat de cat ok

cand zic cat de cat ma refer la anul trecut, 2012, am adus un passat din germania cu km dati inapoi , masina era buna tehnic dar era cu km revizuiti in germani, luata de la parc de nemti, zona Stuttgart, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am adus un passat din germania cu km dati inapoi , masina era buna tehnic dar era cu km revizuiti in germani, luata de la parc de nemti, zona Stuttgart, 

interesant.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

Ceva noutati despre cazul colegului cu touran? Cel cu sute de mii de km, protv, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la culoarea taxi-urilor , am fost in Viena recent si era FULL de e-klasse-uri modelul nou  200,220 cdi chiar si facelift 2013 alb cu pachet amg :)) am vazut albe , negre , gri fara alte modificari gen folii , doar pe plafon o cutiuta pe care scria taxi .  Cel mai sigur e sa mergi cu VIN-ul la reprezentanta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

la masina pe care am cumparat-o de curand nu am carte service, asta pentru ca are 50mii dati inapoi, a recunoscut vanzatorul.

cum fac sa obtin un istoric sa il pot continua?

ma poate ajuta cineva cu un mail in germana, pe care sa il trimit la reprezentanta unde a fost service-ata masina, oare, voi avea succes?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a recunoscut ca ad at 50.000 ,mai pune  niste zeci de mii de km si atunci o sa rezulte km reali.Daca e service facut la reprezentanta , il poti verifica aici in Ro. Vezi ca e un trafic cu carti de service si stampile foarte bine pus la punct in Vitan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de verificat, ok, dar as primesc listat sau pdf. se poate, pentru a putea continua inregistrarile pe carte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti lua(cumpara) o carte de la reprezentanta...si sa-ti bifezi reviziile de acum incolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te sfatuiesc sa nu te mai complici cu continuarea cartii de service, mai mult iti faci sange rau cand vezi km reali. schimba-i uleiul si bucura-te de ea. Important e sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la culoarea taxi-urilor , am fost in Viena recent si era FULL de e-klasse-uri modelul nou  200,220 cdi chiar si facelift 2013 alb cu pachet amg :)) am vazut albe , negre , gri fara alte modificari gen folii , doar pe plafon o cutiuta pe care scria taxi .  Cel mai sigur e sa mergi cu VIN-ul la reprezentanta !

la reprezentanta iti ofera toate detaliile numai daca esti impreuna cu proprietarul..ceea ce e greu de crezut ca o sa accepte daca s-a umblat la kilometraj..o sa invoce tot felul de scuze: ca nu are timp, ca e foarte prins cu treaba, ca e de ajuns cartea service (manarita) pe care o detine..etc

multi care mentioneaza in anunt ca accepta orice test, verificare..etc, dupa ce le spui : Hai sa mergem! incep sa o dea din stanga in dreapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te sfatuiesc sa nu te mai complici cu continuarea cartii de service, mai mult iti faci sange rau cand vezi km reali. schimba-i uleiul si bucura-te de ea. Important e sa mearga.

 

nu este vorba de sange rau, vreau istoricul sa stiu ce s-a schimbat, intervalele de service, masina oricum o am si vreau nu vreau ma bucur de ea :)

masina se prezinta foarte bine, atat interior cat si exterior, km au fost ultimul lucru care m-a interesat cand am cumparat-o :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@waf , pai atunci e clar ca e teapa si nu merita cumparat cazanul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@puricele, daca e vorba de  masina din semnatura (golf4 din 2006) sa stii ca e foarte posibil ca masina aia de ani buni sa nu fii ajuns prin reprezentanta. Sunt si in germania o gramada de serviceuri mai mici la care lumea apeleaza, nu se duce toata lumea la reprezentante, mai ales cu masini mai vechiute..

Pentru istoric trebuie sa te duci la un dealer vag si sa vorbesti cu cineva de acolo si cu o atentie micuta sa iti scoata tot ce e in baza de date despre ea. Dar cum ziceam e posibil sa nu fie chiar ce cauti (sa vezi exact tot ce s-a schimbat la ea)

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat, masina a avut service numai la repr pana in 11.2012, la intervale fixe (~17.000km) si am facut cum ai zis tu :)

din ce mi-au spus cei de la repr. masina a fost foarte bine intretinuta.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am o intrebare la care nu am gasit raspuns in alt topic, pe langa verificarea istoricului in reprezentanta la o diagnoza completa in reprezentanta pot afla daca au fost modificati km la un motor 1.4 tdi 59kw la o fabia 2? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu

nu poti vedea daca au fost nu modificati km. Oricum stai linistit ca nici un nu samsar nu ia masina sa o pregateasca 1 an cu 2 service prin reprezentanta ca apoi sa vanda masina cu 300 euro in plus ca are km reali cu istoric . In 1 an masina scade cu 1000 euro ca valoare . Daca masina are 2 service anul trecut la 126 si 128 mii la interval de 2-3 luni iar acum are 136 mii stai linistit ca astia sunt km.

Ai tu grija de acum incolo si dute tu la reprezentanta daca iti vei permite si fa acolo intretinerea .(la colt de strada- service - acelasi schimb costa 20 -50 ron la vw mi-a cerut 350 ron !!! pentru un schimb ulei si filtre cu materialele mele-ulei si filtre)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!