Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

e bine ca se mediatizeaza aceste lucruri... altfel lumea merge in continuare in targuri si au impresia ca daca e fix 150.000km pe bord, atata si are masina si merita banii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa stai cat se poate de relaxat, fiindca lumea va face exact la fel si in continuare.

Vrei sa vezi niste chestii mijto?

Uite AICI, AICI, AICI, AICI, AICI, AICI, AICI... etc.

Toate-s "boboc", toate au fost taxi si poti fi 100% sigur ca TOATE, dar TOATE au cel putin juma' de milion batuti pe muchie.

Si numa' unpic: astea-s alea care n-au fost revopsite fiindca sobolanii nici macar nu s-au deranjat. Ala care l-a imbarligat pe colegul nostru si-a dat destul de mult interesul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Numai dupa culoare poti sa-ti dai seama ca a fost taxi, sau are ceva butoane in plus, decupari pentru statie, aparat taxat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu, ar trebui sa priviti suspect TOATE VW-urile Touran, Sharan, Caddy Life, Passat, Passat combi, Mercedesurile E Klasse limuzina si combi, diesel, cutie automata, cu numere de Zoll sau rosii, pana in 250.000 km.

 

N-am observat ca taxiurile sa aiba echipamente special instalate sau dotari care sa le dea de gol la o revanzare ulterioara.

Pe una de-ASTA o aduci in Romania, o intineresti cu 400K Km. si una-doua o dai la 5.000 Euro.

 

LE: Doreste cineva un Mercedes E-Klasse frumos, 178.000 km. originali, carte service, primul proprietar, "accept orice test"? :D

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptam cu interes legea aia europeana cu baza de date comuna, de cand iese pe poarta fabricii si la fiecare vanzare sa se noteze km facuti si starea masinii... altfel vorba lui bwwlan, cine vrea un mercedes e-klasse impecabil cu 80.000km... pardon 800.000km :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa povestesc si eu curand niste "chestii" vazute prin targ...

 

to be continued...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va pot spune  ca masina mea are un buton de panica care nu este la vedere si totusi dispus la indemana taximetristului. Mai are un plastic care mascheaza locul unde a fost statia taxi.  La intrebarea mea samsarul mi-a raspuns ca fostul proprietar a avut statie pentru muzica si a luat-o la momentul vanzarii . Oficial raspunsul de la Porsche Romania este ca in 2011 masina avea 454310 km.  Acum, D-zeu stie cati km are... facand o medie, raportandu-ne la 2011, acum ar avea in jur de 600000 km cu 110000 km pe an. Acum incerc sa fac rost de copii ale facturii si contractului de v-c din Germania unde atesta ca samsarul avea cunostinta de km reali.Poate cineva de aici sa ma ajute sa intru in posesia acestor acte? Orice sugestie este binevenita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paii ... cand faci ITP-ul am vazut ca-si semnaza aia km in computer la fiecare inspectie ,in italia se procedeaza la fel ,in germania nu ? daca se face la fel si in germania nu ti-ar da RAR-ul ala al lor (sau cum s-o chema) km de la ultima inspectie efectuata ? 

Modificat de floro_st205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu, ar trebui sa priviti suspect TOATE VW-urile Touran, Sharan, Caddy Life, Passat, Passat combi, Mercedesurile E Klasse limuzina si combi, diesel, cutie automata, cu numere de Zoll sau rosii, pana in 250.000 km.

 

N-am observat ca taxiurile sa aiba echipamente special instalate sau dotari care sa le dea de gol la o revanzare ulterioara.

Pe una de-ASTA o aduci in Romania, o intineresti cu 400K Km. si una-doua o dai la 5.000 Euro.

 

LE: Doreste cineva un Mercedes E-Klasse frumos, 178.000 km. originali, carte service, primul proprietar, "accept orice test"? :D

 

da, ce bine ii sta roata spate dreapta, la mertan..... :D

 

Toate care au fost taxi, au echipari speciale, butoane de panica - la picior stanga, pillar, etc... zone care le poate accesa usor, plus comanda petru caseta de pe plafon.

 

Grav e ca deseori omul pica in plasa samsarilor si alege masinile de la ei, pentru ca ii duc cu vorba, ii pacalesc frumos.... in loc sa aleaga masini de la particulari - care sunt un pic mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, fara suparare..dar "mertan" din 2006 cu 3500 de euro eu zic ca e pomana. numai interiorul daca l-ai vine + inca cateva maruntisuri si tot iti scoti banii de pe ea...nici golf 4 nu gasesti la banii astia..nu vreau sa le iau partea samsarilor, departe de mine acest gand, dar nu e numai vina lor, atata timp cat si cumparatorii "pun botul" (scuzati expresia) la chestii ieftine,,,chiar nu da de gandit cand gasesti ceva ieftin comparativ cu media de pe piata ? eu greu de crezut ca L-ai prins pe Dumnezeu de picior, pestisorul de aur sau te-a lovit potcoava calului in acea zi..

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Intr-un an te poate costa reparatiile  diferenta pana la pretul real.

2.Timbrul de mediu poate depasi valoarea masinii (fab.2005)


"Wer billig kauft, kauft zweimal"

Proverb german: Lucrurile ieftine le cumperi de 2 ori.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie ca nu in toate tarile europene e obligatoriu ca ,culoarea taxiurilor sa fie bej ca in Germania.De exemplu in Olanda taxiurile sunt orice culoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva ani, masinile din alte tari sunt "rostogolite" prin Germania si ajung in Ro cu Brief DE. Samsarii au observat ca romanii prefera DE. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate taxiurile din DE sunt bej, iar o parte din cele bej sunt foliate in aceasta culoare. Cu ceva atentie se poate observa o masina care a fost taxi, nu se pot masca chiar toate gaurile date pentru accesoriile unui taxi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am inteles ca se poate citi numarul real de km din ECU doar la anumite modele / motoare. Stie cineva daca as putea afla numarul de km reali la un passat cc din 2009 sau 2010 cu acest vagcom?

Km din ECU pot fi dati inapoi?

De unde se poate achizitiona acest vagcom + vcds? Am nevoie de un anumit model / versiune anume?

Modificat de shexpir
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si km din ECU pot fi rescrisi.

 

interfata de diagnoza vag-com se poate achizitiona si de la proprietarul forumului, Dragos Voinea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin in Baden-Wuertemberg am observat ca de cativa ani taxiurile pot avea legal orice culoare, nu mai sunt exclusiv bej/crem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shexpir

Daca are DSG vezi cu VCDS in 02- Auto Trans grupul 109 .Sau calculeaza procentul de depuneri din DPF ,01-engine grupul 108 la CR si 68 la PD (ASH MASS/ASH VOLUME)


Cred ca la 2009/2010 nu se mai inregistreaza km in ECU.


Cea mai sigura verificare a km e istoricul de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A verificat cineva istoricul masinii la Tess in brasov? daca da,cum a procedat si cat a costat.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal costul e ZERO. Una din conditii poate fi sa te duci cu actele masinii si sa fii propietarul. Dar in functie de reprezentanta .....poate fi necesara  o "interventie".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!