Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

cred ca sint destui colegi care convietuiesc bine mersi cu masini tunate, poate gasesti amatori de razbunare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Multumesc si pot demonta ce spui tu Gabivvx   

 

1)masina a fost cumparata direct de samsar si nu a avut alt intermediar, fostul proprietar in Germania fiind firma de taxi si stiu ca ei nu se joaca cu facturile, c-v si nr. de km,sper.

2) firma de taxi va fi raspunzatoare daca nu mai are factura cu nr. de km ori nu a facut totul legal. Am inteles ca firmele platesc drastic orice abatere de la lege si nu prea fac falsuri.

3)In legatura cu cartea falasa tot el va raspunde printr-o declaratie, de unde are cartea, iar daca va sustine ca asa a luat-o va raspunde firma nemteasca, iar aceasta va incerca sa aduca toate actele pe care le are facute cu romanul pt. a se apara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel care a cumparat masina din Germania trebuie sa detina un contract de vanzare cumparare ca sa poata demonstra ca si el a fost inselat. Daca nu ma insel acel contract de vanzare-cumparare a fost prezentat si la politie cand s-a inmatriculat masina.

 

Cine a inmatriculat masina? Ti-a aratat un contract de vanzare cumparare din Germania?

 

Ce spune un coleg cateva posturi mai sus despre contracte de vanzare-cumparare este adevarat DAR daca cumperi de la o firma / comerciant el trebuie sa isi puna parafa pe contract cand il intocmeste. Daca samsarul vine cu un contract fara parafa celor de la care a cumparat poate sa fie acuzat de cei care i-au vandut masina de fals si altele si evident ca nu are nici o valoare. Cei din Germania trebuie sa detina si o copie dupa contract dar ca sa intri in posesia ei nu stiu cum trebuie sa procedezi (nu o sa il puna la dispozitia ta doar dupa ce citesc un mail, probabil trebuie sa fie ceva oficial).

 

 

Propunerea mea este sa deschizi un topic separat cu tot cazul tau si asa devine mult mai vizibil pentru toti cei care sunt pe forum dar poate o sa primesti si sfaturi mai pertinente de la colegi avocati sau care s-au mai lovit de cazuri de genul sau alte persoane.

 

Trebuie sa faci public si numele si nr de telefon a celui care te-a tras in piept....sa fie la vedere macar pentru comunitatea asta.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Poate reusesti sa schimbi si legea in Romania. Sa fie ibligatorie trecerea nr. de Km.

   La mediere, o sa vezi ca samsarul se va oferi sa-ti dea banii inapoi ca sa nu se mai complice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Multumesc si pot demonta ce spui tu Gabivvx   

 

1)masina a fost cumparata direct de samsar si nu a avut alt intermediar, fostul proprietar in Germania fiind firma de taxi si stiu ca ei nu se joaca cu facturile, c-v si nr. de km,sper.

2) firma de taxi va fi raspunzatoare daca nu mai are factura cu nr. de km ori nu a facut totul legal. Am inteles ca firmele platesc drastic orice abatere de la lege si nu prea fac falsuri.

3)In legatura cu cartea falasa tot el va raspunde printr-o declaratie, de unde are cartea, iar daca va sustine ca asa a luat-o va raspunde firma nemteasca, iar aceasta va incerca sa aduca toate actele pe care le are facute cu romanul pt. a se apara.

 

Salut! Ti-am trimis pm. Poate reusesc sa te ajut intr-un fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@costc: daca crezi ca pot sa te ajut cu ceva de aici din Germania, zi-mi, si o sa fac ce pot. Eu stau langa Augsburg, insa am telefon si net :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bwwlan, au si eu o curiozitate daca imi permiti. I-ai putea intreba pe cei de acolo daca in Germania este obligatoriu ca atunci cand se face un proces de vanzare-cumparare al unei masini, sa se treaca si numarul de km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e obligatoriu, e ceea ce se cheama "freiwillige Angabe" (informatie oferita voluntar).

Vanzatorul este obligat, indiferent de natura lui (juridica sau privata) sa iti ofere informatii cat mai complete cu privire la bunul vandut iar obligatia ta drept cumparator, e aceea de a verifica existenta respectivelor informatii. Daca una dintre ele a fost intentionat omisa de vanzator iar lipsa ei a fost trecuta cu vederea de cumparator iar contractul a fost semnat, identificarea ulterioara a respectivului defect nu constituie o cauza temeinica de reziliere a contractului.

 

De pilda, daca vanzatorul nu specifica clar in contract faptul ca autoturismul nu a fost niciodata accidentat iar ulterior cumpararii, cumparatorul constata ca masina a fost lovita, nu se poate prevala de acest lucru pentru a-si recupera banii si returna obiectul vanzarii. Daca in schimb, vanzatorul a specificat ca nu e lovit, iar ulterior se constata inexactitatea respectivei declaratii de catre un service autorizat, e pasibil de amenda penala sau mai rau, plus reversibilitatea actului de vanzare-cumparare.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca practic se convine de comun acord daca aceste informatii sa fie scrise?

Cred ca ar trebui sa fie obligatoriu ca in contractul de vanzare-cumparare sa fie trecuti si numarul de km pe care ii are masina in momentul cumpararii. Altfel "hotul neprins e negustor cinstit". Iar pentru hotie se poate face puscarie. Dar din moment ce la noi se fura fabrici, sute si milioane de euro si nimeni nu face puscarie, ce mai conteaza o masina care e mai putin de 10000 de euro?! Imi cer scuze colegului cu problema, evident ca mesajul meu este unul ironic. Practic eu ce inteleg de aici este ca ori casti bine ochii, ori poti sa-ti iei teapa. Si oricum o dai samsarul e acoperit. Ideea este ca toata lumea stie ca este vorba de o inselatorie la mijloc si cei care sunt in masura sa ia o decizie in acest sens, nu o fac pentru ca legal pistele prin care individul cu pricina sa fie prins sunt destul de mici (cred eu intentionat nu se face ceva in acest sens). Mai mult ca sigur ca sunt persoane mult mai importante care au putere de decizie la nivel de conducere. Dar daca in Germania nu se face asa ceva, ma indoiesc destul de mult ca se va intampla asa ceva prea curand in Romania.

Totusi eu sper ca cel care a dat peste aceasta problema sa rezolve cumva sau sa-l ajutam sa rezolve. Sau macar sa fie un semnal de alarma pentru ceilalti. E bine totusi sa stim cine este acel samsar, cum il cheama si ce numar de telefon are si eventual sa spunem despre el la cat mai multi prieteni si ei la randul lor sa spuna mai departe. Poate asa am putea sa-i mai taiem elanul.

Modificat de LauCalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun.

Am atasat un exemplar mai mult sau mai putin STAS ca sa va faceti o idee cum arata un contract de C/V. Nu exista tipizat, insa informatiile cuprinse sunt oarecum asemanatoare, indiferent de format.

Kfz-Kaufvertrag - kfz-kaufvertrag.pdf

La "Kraftfahrzeug" (vehicul) zice asa:

- Hersteller -- producator

- Typ -- model

- Amtl. Kennzeichen -- numar inmatriculare

- Fahrzeug-Ident-Nr. -- VIN

- Kfz-Brief-Nr. -- numarul briefului

- Erstzulassung -- data primei inmatriculari

- Nächste HU -- data urmatoarei inspectii tehnice

- abgelesener km-Stand -- kilometrii indicati la bord

- Anzahl der Vorbesitzer -- numarul de proprietari anteriori

- Mitverkauftes Zubehör / Zusatzausstattung -- accesorii vandute odata cu vehiculul

Das Fahrzeug wird – soweit nicht nachstehend ausdrücklich Garantien zugesagt sind – wie besichtigt und probegefahren unter Ausschluss jeglicher Haftung für Sachmängel verkauft. Der Haftungsausschluss für Sachmängel gilt nicht für Schadensersatzansprüche, die auf eine vorsätzliche oder grob fahrlässige Verletzung von Pflichten des Verkäufers oder dessen Erfüllungsgehilfen beruhen sowie für Ansprüche aus der Verletzung von Leben, Körper oder Gesundheit.
Autoturismul se vinde -- in afara cazului in care nu exista garantii convenite expres ulterior -- in starea in care a fost vazut si condus  de proba, cu declinarea oricarei altei raspunderi. Excluderea răspunderii pentru defecte nu se aplică la cererile de despăgubiri în baza încălcarii cu intenție sau din culpă gravă a obligațiilor vânzătorului sau reprezentanților săi, precum și pentru creanțele care decurg din afectarea vieții, corpului sau a sănătății.
Garantiezusagen des Verkäufers:
Garanții oferite de vânzător:
Der Verkäufer garantiert, dass das Fahrzeug sein uneingeschränkte Eigentum und frei von Rechten Dritter ist sowie in der Zeit,in der es sein Eigentum war und,
soweit ihm bekannt – auch früher –
- nicht gewerblich genutzt wurde,
- unfallfrei war,
- keinen sonstigen Schaden,
- nur folgende Unfall- odersonstige erhebliche Schäden (Zahl, Art, Umfang) erlitten hat:

Vânzătorul garantează că vehiculul este în proprietatea sa deplină și este liber de sarcini către terți iar pe timpul în care a fost proprietatea lui, și, în măsura în care aceste date îi sunt cunoscute, chiar și anterior:
- nu a fost utilizat în scop comercial,
- nu a suferit accidente,
- nu a suferit alte daune,
- a suferit doar urmatoarele accidentari sau daune semnificative (număr, tip, descriere)

 

Deci, dupa cum se vede, rubricile sunt trecute. Acuma, daca nu sunt completate, respectiv bifate, iar tu treci chestia asta cu vederea, ghici vina cui e?

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din nefericire, daca nu ai trecut nr actual de km pe contractu tau de cumparare-vanzare, nu cred ca-i poti face ceva samsarului. Daca RAR-ul ar trece nr de km din bord la identificarea masinii s-ar mai rezolva din problemele cu samsarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

In momentul cand faci RAR-ul pt identificare se trec kilometrii. Daca mergi la ei si ai o "cunostinta" te cauta in baza lor de date si poti vedea km la data efectuarii identificarii! Ar fi bine in schimb daca s-ar face o baza de date online ca sa intre tot omul sa verifice km masinii dupa seria de sasiu...sa vezi data efectuarii ITP-ului si nr de km. Nu cred ca este o moarte de om mai ales ca se plateste o caruta de bani pt NIMIC...Multe ar fi de schimbat in tara asta si s-ar putea schimba insa nu se vrea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

degeaba...crezi ca nu e cosmetizata inainte ?!?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

Ai dreptate insa daca ar avea fiecare tara un site online unde sa poti sa verifici lucrul asta atunci n-ar mai da nimeni km inapoi...

Din cate stiu in Germania este caz penal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RAR sa scrie km pe cartea de identitate a masinii sub folia de securizare. il rogi frumos pe samsar sa faca identificarea si stii o treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu intelegi ca nu stii nici o treaba daca samsarul o duce coafata la identificare?!?!?!

de fapt nici o masina nu intra la vinzare fara a avea km dat inapoi; sau ma rog, majoritatea lor ca poate mai sint si de-astea cinstite la rulaj dar proaspat vopsite si chituite ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca un prim pas in evitarea acestor lucruri este trecerea numarului de km din bord in contractul de vanzare-cumparare al masinii. Daca in cazul de fata se facea acest lucru, poate ca problema nu mai era atat de complicata. Bine, acum poate ca veti spune ca asta trebuia sa fie o masura luata de cel care a cumparat. Eu nu as spune ca ar fi chiar asa. La acest om poate ca nu sunt masinile si mecanica punctele sale forte, insa asta nu inseamna sa se bata joc de el. Adica ar trebui luate niste masuri si pentru apararea in fata hienelor, a celor care sunt... mai vulnerabili daca imi permiteti. 

Este ca si cum eu imi cumpar un apartament intr-un bloc nou, dau pe el 70-80000 de euro si dupa 3 ani imi crapa peretii sau la o furtuna puternica imi zboara geamurile. Evident ca pe vanzator nu il mai intereseaza asta, dar dpdv legal poate fi tras la raspundere. Adica se pot gasi niste masuri prin care poate fi dat in judecata.

In cazul de fata lucrurile sunt invers, pentru ca nimeni nu incurajeaza in nici un fel o posibilitate prin care poti da in judecata asemena nenorociti care te trag in piept. Din contra, multi spun: "Te-ai tapit? Pai ce sa-ti fac daca esti fraier."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa casele ca am auzit/citit ca sint unii care au cumparat case cu centrale pe gaz, si dupa un timp au ramas fara gaz; cind au sunat la dispecerat aia i-au trimis la plimbare ca nu e retea in zona si apoi au sapat pe circuitul conductei si au dat de 1-2 butelii....


La masini e mai rau ca la case ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand multumesc tuturor celor care si-au spus punctul de vedere si s-au oferit sa ma ajute. Referitor la cazul meu va aduc la cunostinta pasii pe care i-am facut intre timp: am trimis cerere de probatoriu catre parchet cu urmatoarele solicitari:

1.Emiterea unor adrese catre Porsche Romania si/sau VOLKSWAGEN Germania prin care solicit : 

-lista cu toate intervenţiile/reviziile effectuate, la ce nr. de kilometri şi din care să reiasă inclusiv data ultimei revizii;

- numarul de kilometri inregistrati in evidentele acestora.

 

2. Emiterea unor adrese catre proprietarul initial al autovehiculului cu sediul în  Germania,  prin care sa solicit o copie a facturii şi a contractului de vânzare-cumpărare din care reiese numărul de kilometri la care acesta a fost vândut/înstrăinat, la data de 16.01.2013

 

3. Să dispuna o expertiză asupra softului în vederea stabilirii cu exactitate a datei la care s-au făcut modificari asupra kilometrajului .

 

4. Să dispuna includerea ca probă în dosar a cărţii de service – pe care o consider falsa total - pe care sunt aplicate mai multe ştampile de Germania,  pe care, de asemenea, le consider false.

 

5. Să dispuna o expertiză asupra autovehiculului marca VOLKSWAGEN tip TOURAN, din care sa reiasa starea tehnica a autovehiculului, uzura partilor componente si viicile ascunse .

 

6. Să dispuna emiterea unui mandat pentru eliberarea de către operatorul de telefonie mobilă Orange/Vodafone a convorbirilor efectuate la începutul lunii aprilie între nr. de telefon al părţii vătămate  şi nr. de telefon al făptuitorului. 

 Am luat legatura si cu cel care se ocupa de dosar dar, spre marea mea dezamagire, am constatat ca sunt in acelasi stadiu ca in urma cu mai bine de 5 luni. O zi frumoasa tuturor!

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan, moderator : mi-ar fi de un real folos daca ai putea suna si discuta cu cineva de la firma care a vandut masina pentru a afla daca au trecut in factura/contractul de vanzare-cumparare numarul de km si cum as putea eventual sa intru in posesia unui rand de copii. Aceasta firma de taxi este in orasul Gadebusch,str Puschkin nr.15 si se numeste Wolfgang Flaegel.

Detaliile cu privire la datele de identificare ale masinii  ti le voi da pe adresa ta de e-mail pe care te rog sa mi-o faci cunoscuta

 

 

Multumesc anticipat,o seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

ma poate ajuta cineva cu un istoric de service pentru WZWZZZ1JZ2W286908

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici nu te poate ajuta nimieni cu istoric de service, poate doar la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@costc: ai mai rezolvat ceva? te-am vazut si la tv cu problema ta..care mai e stadiul problemei..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

cand o aparut la TV?

ce canal? sunt curios sa vad si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!