Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

Da, mai sunt. Nu toate maşinile sh aduse in Romania sunt luate de pe net.

Mai exista licitaţii, exista firme care isi vând flota la pachet.

Persoanele care se ocupa cu asa ceva (generic denumiţi samsari ) nu stau pe mobile .de sa vâneze masini. Exista un fel de parallel market (ca sa zic asa). Maşinile sunt vandute la telefon, fara macar sa fie văzute. Si ce e culmea e ca samsarii intre ei nu se mint.. Iti sunt descrise exact problemele, nr.de km etc.

Cei care merg cu autocarul in germania odata pe luna sa aduca o masina nu castiga mai mult de 300 - 400 de euro.

Mai mult, sunt multi care nici macar nu mai merg pana in germania dupa ele. Le cumpara direct din romania, gata 'pregătite '.. Cei ce locuiesc in Zalau si împrejurimi stiu despre ce vorbesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu m-as baga sa cumpar o astfel de masina. Adica e prea periculos sa cumpar una care are 350-400000 de km si e (foarte) posibil ca intr-un viitor nu prea indepartat sa imi pice piese foarte scumpe, gen injectoare, volantaa etc. Plus ca, chiar daca nu ar pica piese asa scumpe, piesele mici si enervante care, puteti sa spuneti voi ce vreti, se vor strica te-ar face mai mereu sa mesteresti la ea. Iar la sfarsitul anului cand tragi linie si vei calcula cat ai bagat in masina e posibil sa ai o surpriza cam neplacuta. 

da preferi sa iei una cu 150-200k km in bord resetati a? te simti bine cand vezi 200k km acolo in bord...si mesteresti dupa aia de 10 ori mai mult la aia de 150-200k km in bord si 700k km reali, decat mesteresti la aia de 350k km reali...

 

Pai exact asta spuneam si eu in pagina trecuta. Numarul de km de pe bord nu spun ca masina aia merita atentie (ca sunt putini si "reali) sau mai bine fugi de ea (ca sunt foarte multi). Hai sa ne gandim la un om de rand care nu e mecanic si nu are de-a face cu masinile in general, asa cum sunt marea majoritate. Ce cauta? O masina accesibila, nemteasca pentru de ele a auzit ca ar fi cele mai bune de la vecini si prieteni, cat mai dotata, eventual cat mai puternica si care sa consume cat mai putin. 

Si revenind la vechea poveste a carei solutie eu o vad in felul urmator. In primul rand nu te arunca sa cumperi ceva bazandu-te pe vorbe, gen "E nemteasca deci e cea mai buna. Asa ca la 5-6000 de euro gasesti un A6 impecabil si n-ai treaba, ca e Audi, frate!" Parerea mea este ca la o masina de genul lui A6 te uiti de la 10 000 de euro in sus. Cand sansele sa gasesti una cu un trecut incert sunt (ceva) mai mici. Evident, tepe se pot da si la masini de 50000 de euro. 

Dar la 5-6000, uita-te la ceva la care sa te tina si buzunarul daca doamne fereste se strica ceva. Ca dupa aia te uiti cum sta in parcare si spui ca nu ai noroc pe lume. Deci te uiti la ceva de genul lui Golf, Polo, Octavia, Fabia break (daca vrei si mai mica si mai spatioasa) poate si Passat, Leon daca vrei si ceva care sa arate mai tineresc. Problema este ca multi ne dorim sa traim in conditii cat mai bune si mai luxoase, desi uneori nu prea ne permitem sa intretinem acel lux. Asa au ajuns unii sa stea un garsoniere in Berceni, sa aiba X5 aproape nou in parcare si sa schimbe filtrele sau sa le spele in fata blocului. 

Nu zic, e posibil sa gasesti si un A6 de care am mai spus la 5-6000 de euro, dar sansele sa-l gasesti in stare perfecta si care sa te tina 50000 de km fara prea mari batai de cap sunt mult mai mici fata de masinile de care am amintit. Acel Audi il gasesti de la 400 000 de km in sus, ori Golful sau Octavia au undeva in jur de 250 000. Eu zic ca e o diferenta si ne referim aici la valori apropiate de realitate, nu 150 000 din bord "reali". Pe de alta parte acel Audi A6 bun hai sa zicem ca pana la urma il gasesti. Dar masina va fi de prin 2000 si proprietarul va tine la pret si in ruptul capului pentru ca stie ce vinde. Plus ca un Audi de atunci care avea 1.9 TDI, piele, lemn, climatronic, Audi Concert, scaune si volan incalzite costa si el vreo 50000 de euro sa zicem, daca nu chiar mai mult. Pentru ca dotari de lux si masini bine gandite se faceau si atunci. Daca  acel proprietar nu a fost conditionat sa vanda masina cand avea 10 ani si tentatia nu a aparut, in conditiile in care putea sa ia mai multi bani pe ea, nu cred ca va mai dori sa scape asa usor de ea. La o masina buna in general nu renunti asa usor si scazant pretul prea mult. Decat daca probabil nu traiesti din afaceri cu masini. 

Modificat de LauCalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sunt in postura de a cumpara o masina SH si am gasit topicul, asa ca vin cu o curiozitate:

cam care ar fi media de km la o masina pe benzina din 2004-2005 (golf, octavia, toledo)?

 

Multumesc!

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as miza pe 15-20k km/an. 

De ex, masina mea(OII 1.6 MPI) are ~95k km, ridicata de la reprezentanta pe 12 dec 2007

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se pot face astfel de aprecieri..... doar presupuneri.

 

e adevarat ca in teorie, cine face multi km alege un diesel, dar nu e mereu valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma inreseaza la masinile din germania, pentru a corela cu ce e pe piata, macar aproximativ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.... doar ca nu ai cum sa faci o estimare, depinde de la posesor la posesor.

 

Ca idee - eu zic ca 80% (sau mai mult) din masinile aduse special pt vanzare, de persoanele care desfasoara astfel de activitati - samsari - si pe care le gasesti la vanzare in Romania, sunt masluite la km.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua! sunt nou pe aici si vreau sa va impartasesc patania mea: cumparat in primavara vw touran 2007 cu sapte locuri 2.0 tdi 140 cai, cutie dsg. avea la masina carte service cu 95.650 si atat arata si in bord. greseala mare ca am crezut acest om si nu am verificat si cartea service... dupa ce am facut c-v cumparare am mers sa schimb uleiul si filtrele moment in care tipul a facut si o verificare a parametrilor...masina avea in anul 2012 455000 km in germania fiind folosita ca taxi. banuiesc ca acum are 500000-600000 km. am schimbat ce era urgent la ia si masina merge ok. motorul tragand f.bine...fiti atenti sa nu patiti ca mine!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, revopsita toata alb perlat si cu carte falsa...acum ma lupt cu morile de vant. plangere la politie pt. inselaciune si fals, plus actionare in instanta pt vicii ascunse...sanse slabe.


daca aveti idee ce durata de viata poatre avea un motor 20 tdi pe care il ingrijesti? mai am sanse sa merg cu el pana spre 700000 km daca acum are 600000?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg dar la interior arata asa bine de te-a incintat??!!!nu avea urme de uzura tapiseria/plasticaraia  mai ales ca a fost taxi?? Deci  media ar fi vreo 90k /an Eu stiu de 40-60k/an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,motorul tine sute si sute de mii de km,te duce la 7-800k, de ce sa nu te duca? numai sa nu cedeze alte subansambluri,alternator,electromotor, mizerii care sa-ti faca viata amara. Sa stii ca cine cumpara diesel nou il ia sa mearga cu el serios, sa amortizeze investitia, nu sa-l tina in garaj. orice diesel in germania face 40-50k pe an,exploatare normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greseala mea ca nu am luat un cunoscator...am zis ca daca fac o greseala sa-mi asum responsabilitatea. in legatura cu uzura acesteia trebuie sa recunosc ca volanul,schimbatorul,scaunul soferului erau cu urme normale de uzura. nu am stiut de butonul de panica si unde vine scrumiera este un plastic{probabil venea statia} iar la intrebarea mea primesc de la samsar raspunsul ca proprietarul a avut muzica dar a luat aparatul la vanzare....ce trebuie schimbat la masina este volant. daca cineva stie cum pot dovedi km reali si data cand a fost dati km inapoi va rog sa ma ajutati. vreau sa plateasca si sa nu mai pacaleasca acest om in continuare si pe alti. stiu ca voi ramane cu acest auto. nimeni nu va cumpara o masina cu 600000 km. poate ca sunt credul prin felul meu de a avea incredere in oameni. o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

data cand a fost micsorat nr de km, nu ai cum. Perioada aproximativa, intre ultima service-are si data la care ai cumparat-o tu.

 

sa te legi cumva de asta o sa fie greu, mai ales ca in c-v ul facut intre tine si cel care ti-=a vandut-o, nu figureaza nr de km.... iar explicatii plauzibile poate sa aibe multe... deci, din pacate nicio sansa.

 

Imi pare rau ca ai patit asa ceva, dar cel mai recomandat este sa verificati/scanati masinile inainte de cumparare.... o suma derizorie raportat la pretul de achizitie, v-ar scutii de astfel de probleme.

 

acum, sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 stie cineva daca pe contractul de v-c intre neamt si roman se trec nr. de km? daca pot afla citind ecu nr. de km reali? are cineva cunostinta cum pot lua legatura cu nemtul care a vandut masina? este cineva aici care a fost inselat si a inceput ceva demersuri pt a da in vileag pe acel {om} samsar? 


tocmai asta este motivul pentru care am postat aici....sa nu pateasca si altcineva ca mine. stiu ca trebuia sa verific la reprezentanta dar faptul este consumat. ar trebui sa existe si cumparatori si vanzatori de buna credinta. in legatura cu km. nimeni nu ar fi crezut ca pot fi dati asa multi inapoi. te gandesti ca pot fi dati 100000 km inapoi dar cifra este astronomica si facuta de un om anormal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci esti sigur ca au fost dati inapoi km? ca vad ca afirmi ca esti sigur, si pd alta parte spui ca nu poti demonstra asta....nu inteleg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

o intrebare, ca pare a fi topic dedicat aici: poate cineva sa imi spuna, cu o certitudine de 100%, ca la DSG km nu pot fi modificati?

[altfel spus, cu DSG nu ai nici o sansa de a-ti lua teapa in leg cu km, exceptie doar daca s-a inlocuit cutia...]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-i greu sa inteleg ce treaba are transmisia cu kilometrii facuti de masina si de ce astia n-ar putea fi modificati :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 stie cineva daca pe contractul de v-c intre neamt si roman se trec nr. de km? daca pot afla citind ecu nr. de km reali? are cineva cunostinta cum pot lua legatura cu nemtul care a vandut masina? este cineva aici care a fost inselat si a inceput ceva demersuri pt a da in vileag pe acel {om} samsar? 

 

 da, eu pe contractual de vanzare cumparare dintre un neamt serios si un roman, am avut trecut numarul de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi erau trecuti, dar cei modificati, vanzatorul e autohaus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@costc ,  nu cred ca ai sanse de izbanda , o sa declare ca nici el nu stia de nr de km , o sa pierzi si bani si timp in continuare pe avocati , tribunal etc.Pana nu se modifica legislatia sansele sunt nule.

Cati bani ai dat pe masina , daca nu sunt indiscret?Daca masina merge ok , foloseste-te de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-i greu sa inteleg ce treaba are transmisia cu kilometrii facuti de masina si de ce astia n-ar putea fi modificati :huh:

Mecatronicul stocheaza km si inca nu pot fi modificati. Dar doar la cutiile din 2007 incoace,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!