Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

LA resetare interval de service din buton sau cu vagcom nu se reseteaza tripul.

In orice service masina se lasa cu tot cu acte, adica cu talon.

La rescriere KM in bord, intotdeauna softul adauga 1km in plus, asa cum se vede din poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dealerul VW din Cluj, Autoworld, nu mai cer sa lasi talonul cand lasi masina la ei in service. Lasi cheia masinii si faci un contract cu ei. Cel putin asa au procedat cu mine ultimele doua dati, odata cand am schimbat MAF si a doua oara vara asta pt. un service la interval. E drept ca acum doi ani, din cate tin minte, la un service la interval la ei am lasat si talonul, but not anymore. Si mi se pare mai corect asa, ce nevoie au ei de talon ca doar nu ies cu masina in trafic. Si contractul de service ar trebui sa fie de ajuns pt. ambele parti in caz de ceva neplacut...

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si, pur ipotetic, daca-i opreste politia si nu au talon, ce se intampla? nimic. daca e de treaba agentul nici nu isi ia amenda ... Daca masina nu a fost declarata furata, nu au motiv sa-l suspecteze de ceva, mai ales daca respectivul se mai da si ruda cu tine.

Incerc sa gasesc cine adminsreaza camerele de la grozavesti si de la intersectia de la semanatoarea (spl. independentei cu linia lui 41). Poate pot face rost de inregistrarile din noaptea 22-23 sept. Asta mai mult pentru mine, ca legal nu vad sa am vreo izbanda. Si cred oricum ca e prea tarziu. Nu cred ca stau ei cu inregistrari mai mult de o zi.

DIn cate am inteles de la poilitie. trebuie sa fac o plangere. Ei o sa se duca la administratorul firmei, o sa ia datele de contact si o sa mi le dea mie. Eu ma voi duce la tribunal si o sa ii chem in judecata. Judecatorul va cere, in cazul in care i se pare relevant, verificarea inreg video din intersectii ... Mi se pare un hop de netrecut. Vorba aia, eu n-am timp 2 ore sa stau langa masina pana imi desface baia de ulei si am timp sa ma duc la judecata cu ei. N-am nicio proba. Pozele alea valoreaza, dpdv juridic, fix zero. Eu nu am cum sa mai dovedesc cele intamplate. Uite asa iti vin idei sa-ti faci dreptate singur ... M-am resemnat. Sper sa-si rupa dintii in pumnii uratorului client teputi, care sper ca va rezolva pe loc situatia. Si mai sper sa nu imi vina acasa amenzi. Data viitoare o sa fiu mult mai atent.

Take care. O saptamana usoara.

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul, este regretabil ca se intampla asa ceva in servisurile din Romania, dar vezi si tu la stiri, situatia apare frecvent. Nu are rost sa demarezi un demers "razbunator " deoarece vei cheltui multi bani si vei pierde mult timp iar rezultatele sunt incerte.

Daca iti vin acasa amenzi, le poti rezolva cu actele eliberate de servis la intrarea si iesirea masinii din custodia lor. Cat timp era la ei nu platesti tu nimic. De fapt, plata unei amenzi in perioada aceea ar fi dovada ca masina a fost folosita fara aprobarea ta de personalul acelui servis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuria este ca venind amenda te poti lua de service 'cu dovada'. Si e cam grav. Sunt curios ce explicatii pot oferi intr-un astfel de caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jurasik, relax. Nu o sa ma apuc sa-mi fac dreptate singur. Chiar ziceam ca m-am resemnat si ca o sa fiu mai atent data viitoare.

Totusi nu-mi doresc sa-mi vina amenzi; asa cum am zis mai devreme, nu am procesele verbare de intrare/iesire din service. Am doar o fact din data de 23 sept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Are cineva idee cum pot face sa imi arate din nou km reali pe bord ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REscrierea lor se face cu scule specifice, nu merge cu VAGCOM VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol !!! :icon_cheesygrin: Ma interesa pentru ca am cumparat masina si p bord imi arata 125.000,iar pe VCDS 160.000, si voiam sa fac ceva m-i arate pe cei reali...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la un jmecher care se ocupa cu asa ceva si iti pune km reali si pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor. VA ROG SA MA INDRUMATI CUMVA

Caut sa-mi achizitionez o masina second hand DIESEL ( mentionez ca va fi prima mea masina personala de pana acuma.. masina la care binenteles , nu voi renunta decat stiu eu.. peste 6-7 ani poate ). Doar ca numai eu stiu cum am facut de-am strans banii astia (aprox 8500 euro-ma mult nu am )si nu as vrea sa "arunc banii astia pe apa sambetei". Stiu ca masina perfecta nu exista ..in fine..m-am hotarat dupa " multe nopti nedormite" sa-mi iau VW GOLF V TDI 105 ( achizitionarea lui s-a facut la o reprezentanta VW din Romania , dar este fabricat pe comanda in Germania, an de fabricatie 2007, fiind rulat in Romania de la zero km avand acuma 73 mii km , 1 singur proprietar in Romania - proprietarul mi-a zis "ca pe verificate " .Mentionez ca masina e inmatriculta in alt judet .

DE CE TREBUIE SA TIN CONT ( ma refer aici la toate aspectele ) CAND O S-O VERIFIC LA SERVICE? CUM SE POATE AFLA ISTORICUL MASINII, REVIZII ETC? INCLUSIV DACA E FABRICATA IN GERMANIA ? SE POATE AFLA KM ASTIA DACA-S REALI? ETC..

Multumesc anticipat

p.s:respect for all drivers golf.... VW golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,am si eu o intrebare in legatura cu km reali.Am luat in 2008 un golf4 cu 60000km,la bord.Masina era din anul 2003,si mi se parea dubios,ca in 5 ani a facut doar 60000.Mam uitat pecartea masinii,si in 2004 avea 30000de km cind i sa facut inspectia.Apoi in 2006 alta inspectie unde avea 42000km.Dubios normal.Cum intrun an a facut 30000si in doi ani doar 12000?Posibil dar mai mult imposibil.Acum din 2006 pina in 2008 sa fi facut doar 18000?Problema este ca acum am 110000km si am schimbat distributia.In afara unei role care era un pic crapata restul nu prezenta grad mare de uzura.Distributia era cea originala .Sa admit si faptul ca ar mai fi fost odata sch distributia ceea ce e putin probabil,dar nu imposibil.Asa ca facind un calcul 70% inclin sa cred ca ar fi fost reali,iar 30%nu.Pentru ca daca ar fi fost sa se fi sch distributia,la 90000,a doua oara trebuia la 150000km.Eu am mers cu ea 50000km,deci rezulta un kilometraj total de 200000,ceea ce nu prea cred.Adica daca fac un calcul simplu masina ar fi trebuit sa aiba km dati inapoi cu vreo 90000.Repet kitul era cel original.Exista posibilitatea ca un kit de distributie sa tina mai mult de 100000km?pOATE TINE 200000? NU CRED

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

120000 am mers eu cu kitul anterior

Tot cu 90000a fost dat si la mine

Ai scanat-o vreodata sa vezi ce iti arata pe vagcom?

Toate cele bune.

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere faptul ca acel 1.6 FSI nu e un motor de cursa lunga, inclin sa cred ca acei km au fost/sunt reali. Mai exista si exceptii in Germania sau Romania, in ceea ce priveste masinile vechi de 8-10 ani. Destul de rar, dar mai exista. Masina a fost folosita probabil la frecus prin oras; pentru calatorii mai lungi proprietarul probabil ca avea o alta masina (de firma/diesel/break/etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe vag com imi da km ei care ii are acum 110000.Am inteles ca la benzinare e mai greu sa citesti din vag com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Laurentiu Utiu

Deci daca pe vag-com si pe Ic(afisaj bord) ai acelasi nr de km inseamna ca is reali?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Eu am observat la loguri in mers, si la scanari pentru erori, fisierului care il salveaza ii da denumire cu nr de km si Vin. Asta inseamna ca ii citeste din Ecu la loguri si scanari? La mine corespunde km afisati cu cei din denumirea fisierului.Deci sa cred ca is reali? pun un exemplu de fisier ma jos.

Log-WVWZZZ3BZ2E209742-174130km-108199mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia sunt din bord, acolo se stocheaza si VIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Si cum as putea sa citesc km din Ecu? sa ii compar cu ceea ce e pe bord. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai functie, cand deschizi vag com-ul - intri la Application, display EDC 15-16 mileage, dai Read

..... Chiar daca iti merge si ii afiseaza, nu inseamna ca sunt reali. Dureaza mai putin sa ii modifici km din ECU, decat sa ii modifici pe cei din cluster

asa ca asta cu km reali, nu mai prezinta nicio garantie.....doar sa fie prea fraier samsarul care modifica km pe cluster si sa ii lase pe cei din ecu.

Sunt o gramada de B6 cu peste 300.000 km in Germania care ajung la la noi cu 120.000 km.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

poate imi apare topicul,va salut miam schimbat motoru la vw golf4 tdi cum pot vedea km reali/?

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca l-ai schimbat cu tot cu ECU atunci ar trebui sa-i vezi cu VCDS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca acel ECU are implementata functia - nu toate au, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare am si eu un golf 5 din 2004 si mi-am cumparat si eu ultima versiune de vagcom 11.11.Imi poate spune cnv unde sa ma uit sa vad daca sa umblat la km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!