Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

am adus masini numai 2010+, nu am reglat km la niciuna, si toate s-au vandut. intr-adevar singura chestie care am facut-o, a fost sa trec in anunt km pana in 125000 ca sa apar la search, dar cand suna clientul, ii zic de km reali care erau si in bord si pe factura initiala. plus ca toate masinile care le-am adus au istoric verificabil. iar ca si nr de km, nu am adus cu mai mult de 175-180000km.

o zi buna!

ps.: reactia oamenilor cand le intrebau de km, si le ziceam adevarul, era sa afirme ca oricum toate sunt asa, sau sa spuna ca nu ii mai intereseaza. dar majoritatea optau pt prima varianta!

Modificat de andreigeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu le spuneai cand te sunau ca ai trecut mai putin ca sa apari la search? Oricum ai da-o, nici asa nu mi se pare ok. 

 

Cat despre varianta nr. 3, nu am exagerat deloc. vbesc referindu-ma la cazuri reale. Oricat de rare ar fi, "afaceristii" profesionisti de diferite etnii stabiliti prin DE care au pe acolo parcuri precum si cei de la noi le gasesc si-n gaura de sarpe. De multe ori romanii le iau de la turcii, arabii s.a.m.d. cu parcuri, neumblate la aia si evident, la preturi mici, le urca pe tir si le aduc in tara. Cum ajung, primul lucru este umblatul la kilometraj, in fucntie de cat vrea cel care o preia s-o dea mai departe. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mai conteaza 200k. daca in bord arata bine, asa cum ii place cumparatorului, ieftin si bun? :D

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat un mare "spam" cu siteul de mai sus in ultima perioada.

parerea mea personala este ca nu exclud o manevra premeditata acea poveste, doar sa dea lumea share, sa fie cunoscut site-ul (o prostie de site parerea mea) etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic, eu am ajuns pe el din Facebook de la un prieten. NU am vreo legatura cu site-ul sau ceva de genul, nici nu am auzit de el pana acum. Dar chiar imi pare credibila povestea.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Parca o vad peste 2 saptamani cu 150.000 de km la 8.000 de euro 

 

http://autovit.ro/anunt/skoda-superb-ID7GeDVb.html#3e5d2fcdb9

 

 

http://olx.ro/oferta/skoda-superb-2009-ID4ej8Q.html#c21bd60406  - Adusa din Germania de la batrana. :)) 

Modificat de florin03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Superb primul anunt "are toate extrasle".. de cont poate ca ea saraca e sub zero

Cea a concetateanului meu galatean scrie ca e modificata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut! Am deschi acest topic pentru a scrie "patania" unui prieten si pentru a va atrage atentia cand cumparati o Skoda sau alt autoturism din gama VAG sh. Povestea spune asa , tovarasul meu a avut un accident in ianuarie cu fostul Cielo , a luat banii de pe asigurare si a cumparat o O2 facelift , fabricatie nov. 2011. A cautat vreo 2 luni o masina dupa placul lui , a vazut multe dar majoritatea erau carpite/manarite etc. Si a dat peste cea pe care o are acum , 121k km la achizitie , verificata la reprezentata , carte service , tot tacamul. Toate bune si frumoase (masina merge ireprosabil , nu are rost sa comentez) insa , intr-o zi cand ne jucam cu diagnoza am observat ca masina are o eroare la motor stocata la 175k km , cel mai probabil aia sunt km stocati in ecu . Eh , asta e , 50k nu sunt asa multi km dati inapoi. Astazi afla el de un meniu ascuns la RNS 315 care se activeaza cu VAG Com( aveti aici procedura) si se acceseaza tinand apasat pe SETUP vreo 20 de secunde , acolo , la "system" apare cati km a inregistrat navigatia si cate ore de functionare , surpriza , 302k . Masina are pe bord , in momentul de fata 138k . Tovarasul era convins ca reali sunt cei din ecu , 175k km , insa cel mai probabil masina a fost "resetata" de 2 ori , de la 300k la 170k in Olanda sau de unde a fost adusa , de catre primul proprietar si de la 170k la 120k de catre vanzatorul din Romania. Din fericire masina merge super , se simte o mica oboseala in ambreiaj dar in rest totul este ok , partea proasta e ca a dat cam multicel pe ea ( 9200 euro , neimatriculata) , poate daca stia de km economisea 1000-1500e...

post-134401-0-16997500-1441104237_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca navigatia este sh si a mai fost si pe alte masini inainte? Oricum, daca masina e ok, nu prea conteaza nr de km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa fie sh , masina are antena gps originala , si cred ca daca mai era pe alta masina se reseta in momentul in care se muta de pe o masina pe alta (can-ul retine datele navigatiei) . Se poate afla din seria de sasiu ce dotari are masina de fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar trebui mutat aici...

http://vwforum.ro/topic/6428-km-reali/

LE: In 2012 am vandut RAV-ul sora-mii din 2007 si am fost cu imputernicire la reprezentanta din Pipera sa iau istoricul. Nu exista nici o inregistrare, dar baza de date fusese reinnoita in 2009. Ma duc la Toyo Motor Center, pe Splai unde mai dusesem masina de 3 ori din 2009. Exista o singura inregistrare in baza lor. Ma duc la Toyota Pitesti la un drive test si iau masina cu mine pt. o verificare generala inainte sa vina clientul s-o vada. De acolo fusese cumparata masina si, iarasi, nu au gasit nici o revizie efectuata in perioada de garantie. I-am pus cumparatorului in brate copiile cu majoritatea facturilor de la achizitionare.

Ceva asemanator am vazut la VW Pitesti cand au venit doi flacai in 2013 sa verifice un Golf IV samsarit "impecabil" cu 135k km si erau fericiti ca fusese manarit kilometrajul cu doar 35k de la ultima revizie. Masina avea 12-13 ani si doar 5-6 intrari in service in Germania, dintre care ultima, in anul precedent.

Verificarea la reprezentanta nu este absolut sigura.

Cititi topicul indicat anterior si veti vedea metode foarte simple de a "sari" peste nr. de km. Pot fi resetati si intre revizii. Exista Carti de service care se pot cumpara de pe net deja stampilate in alb.

Nu trebuie sa va mire nimic.

Modificat de BubuBeshi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"verificata la reprezentata , carte service , tot tacamul"  ce anume a verificat la reprezentanta? daca verifici istoricu intrarilor in service acolo se vad km si data, la 9000 de euro mi se pare o idee buna sa mai platesti 200 de lei sau cat e sa iti arate istoricul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GTD

Vad ca esti pus doar pe glume.

La reprezentanta se pot verifica data intrarii in service/operatiunea efectuata/nr de km la care sa intervenit asupra masinii.

De obicei cu ajutorul unui"prieten"ce lucreaza intr o reprezentata se poate afla istoricul masinii.

Daca de ex.sa facut o interventie in reprezentanta la 100 mii km in anul 2013 in istoric se gaseste DAR...daca sa circulat pana in 2015 fara interventie in reprezentanta(de ex.inca 100 mii km)acei km se pot da inapoi chiar daca inainte de a vinde masina se face o interventie minora in reprezentanta(schimb ulei)care va aparea ca istoric la 115 mii km.

CONDITIA ca in momentul in care se intra in reprezentanta km afisati sa nu fie mai putini decat la ultima interventie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de multe ori apar km mai putini ca la ultima intrare... la masinile cu km dati inapoi si vandute de buna credinta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza si ce ganduri a avut fostul proprietar cu masina. Se practica (cica destul de curent in DE) ca de pilda taximetristii sa dea kilometrii inapoi tocmai inainte de a duce masina la vre-un service. Dupa cativa ani, cand s-au saturat de masina respectiav sau nu mai merita reparata, dau folia crem jos de pe ea, mai dau o data kilometrajul inapoi daca ultima intrare in service a fost cu mult inainte si la vanzare cu ea :D

 

Din taxi hingherit zi si noapte prin oras timp de cativa ani si cu 5-6 sute de mii km reali, masinuta devine o mica bijuterie, masina de pensionar care circula putin, tinuta NUMAI in garaj, cu max 100 mii km si cu istoric impecabil!. Si e si ieftina! :D

 

Ce vreau sa zic: daca noi stim ca istoricul masinii se poate verifica la reprezentanta, sa fim siguri ca bajetzii rai care dau kilometraje inapoi stiu si ei chestia asta si au grija sa nu dea prea mult....

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar chiar,fabricantii de masini nu pot rezolva asta cu datul kilometrilor inapoi?Cu un soft,ceva?Nu ar fi putin si in interesul lor?Adica omul se gandeste: la ce naiba sa mai pun 5-6-7k de euro,sa-mi iau una noua,cand pot sa-mi iau una impecabila la jumate de pret cu "doar" 100.000 km?Dar cand vezi 300-400.000,poate te mai gandesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DANIM e greu de făcut asta. Dar se poate. Singura chestie ar fi ca e tot ceva făcut de oameni, iar într-un timp relativ scurt s-ar ajunge la aceeași situație, e doar o chestiune de timp și probabil nu rentează pentru producătorii de mașini sa investească în ceva ce oricum va fi "rezolvat" iar problema va apărea iar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu este greu de facut, nu se vrea asta. Trebuie sa se vanda si masinile super rulate, sa mearga si industria de piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate face asa ceva, daca se sparg codurile la NASA sau la alte institutii foarte importante, cat de greu poate fi sa modifici km ca sa nu iti arate daca au fost modificati ?

Singura solutie ar fi o baza de date UE care sa noteze km de la fiecare intrare in service, facuta obligatoriu de orice service, iar daca proprietarul aranjeaza sa fie trecuti mai putini si se descopera, sa fie sanctionat service-ul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este greu de facut, nu se vrea asta. Trebuie sa se vanda si masinile super rulate, sa mearga si industria de piese auto.

 

masinile se vor vinde oricum, atata timp cat mare parte din cumparatori doresc un model nou, dotat.... dar chilipir  - in realitate asa ceva nu prea exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Singura solutie ar fi o baza de date UE care sa noteze km de la fiecare intrare in service, facuta obligatoriu de orice service,

   Eu nu merg la service, nu are ce Km sa noteze, dar ar fi solutia cu baza de date comuna a tuturor statiilor  ITP,  cu Km notati la fiecare 2 ani cand se face ITP-ul. Ai putea afla KM reali la orice statie RAR sau ITP. De ce ar fi secret un asa lucru? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!