Jump to content

DIY


Cypor
 Share

Postare recomandată

Intrucat mi-au fost cerute de mai multi membrii ai forumului, am sa pun aici schemele pentru crearea unui jug cu care sa intorci masina mult mai usor pentru a lucra pe dedesupt.

Schema este cu teava patrata de cu grosime de 3mm (eu am pus de 2 ca nu am gasit de 3).

Trebuie avut grija ca prinderea la suportul spate e facut cu flanse pentru golf caddy 1 (in schema) , dar nu e mare lucru sa nu se adauge alea si suportii sa intre in lonjeroane. Va trebui doar sa ii tai ascutiti la prindere ca sa incapa la lonjeron acolo unde este contra-aripa, dar asta se poate vedea loco, cu masina in fatza.

Ma gandesc ca adaptarea acestei scheme nu impune calcule complicate pentru a fi puse in practica la golful 2.

cutting2ko.th.jpg mounts9hk.th.jpg

Din ce am citit este indicat a se pune cauciucuri sau ceva de sprijin cam pe la stalpul masinii ca sa nu stea in greutatea proprie si evantual sa se deformeze daca sta mult asa si mai ales are podurile decupate pentru reparatie.

Si ceva poze la cum arata real in cazul meu.

sany01351280x768.th.jpgsany01291280x768.th.jpgsany01301280x768.th.jpg

sany01261280x768.th.jpgsany01311280x768.th.jpg

Spor la munca :icon_thumright:

post-17896-1260548565_thumb.jpg

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim Cypor pt. scheme si indicatii :icon_thumright:.

Ar trebui facuta o sectiune speciala pe forum la aria mk1/mk2 pt. DIY .. e pacat sa se duca topicul asta si altele de gen in jos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pot sa sugerez si eu ceva, nu am poze?

doua sani, dar un pic mai mari care in capul unde se trage propriuzis sania se monteaza o flansa (de forma unui disc de frana) care vine si se cupleaza la roata.

Practic se trage sania perpendicular pe roata, in pozitie verticala, se strang prezoanele la flansa, apoi se lasa masina pe sanii.

Cred ca ati inteles ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta inseamna sa ai puntile puse si acolo e mai mare tragedia cu rugina...cel putin la golf 1

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am inteles eu ar fi sistemul care il are bankaru' de pe forum.

adica asta

altsuportinteresant.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da acest sisitem doar ca L suport are forma de J, adica un pic rotunjit ca sa poata bascula pe spate mai usor.

Alta solutie mai de criza zic eu este cu jante ovalizate, sau neutilizabile care se prind invers pe roata, in exterior si se rastoarna masina dar se pun in prealabil un cauciuc in zona unde coboaa plafonul.Geamurile sunt coborate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Intrucat mi-au fost cerute de mai multi membrii ai forumului, am sa pun aici schemele pentru crearea unui jug cu care sa intorci masina mult mai usor pentru a lucra pe dedesupt.

Schema este cu teava patrata de cu grosime de 3mm (eu am pus de 2 ca nu am gasit de 3).

Trebuie avut grija ca prinderea la suportul spate e facut cu flanse pentru golf caddy 1 (in schema) , dar nu e mare lucru sa nu se adauge alea si suportii sa intre in lonjeroane. Va trebui doar sa ii tai ascutiti la prindere ca sa incapa la lonjeron acolo unde este contra-aripa, dar asta se poate vedea loco, cu masina in fatza.

Ma gandesc ca adaptarea acestei scheme nu impune calcule complicate pentru a fi puse in practica la golful 2.

cutting2ko.th.jpg mounts9hk.th.jpg

Din ce am citit este indicat a se pune cauciucuri sau ceva de sprijin cam pe la stalpul masinii ca sa nu stea in greutatea proprie si evantual sa se deformeze daca sta mult asa si mai ales are podurile decupate pentru reparatie.

Si ceva poze la cum arata real in cazul meu.

sany01351280x768.th.jpgsany01291280x768.th.jpgsany01301280x768.th.jpg

sany01261280x768.th.jpgsany01311280x768.th.jpg

Spor la munca :)

cipri cand ma apuc sa o izolez te sun sa mi-l pui la curier pentru vreo 2,3 zile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok numai masori inainte distanta la tine, si apoi pe partea o opusa pune brate pt mk2, ca astea nu cred ca potrivesc intre lonjeroane la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!