Jump to content

Probleme cu bordul la Golf III


maryo
 Share

Postare recomandată

Salut!Am luat un golf III din 97,motor de 1,9 diesel.

Singura problema a masinii este ca bordul nu imi indica nimik.Se aprinde ledul de bujii si cel de baterie dar nu imi merge nici turometrul,nici vitezometrul,nici temperatura la apa si nici indicatorul de motorina.Evident ca nu se vad nici kilometrii efectuati.

Am desfacut bordul-am crezut ca el este de vina dar am constatat ca nu primeste alimentare pe bord.Primeste alimentare doar pe partea de bujii si cam atat.

Am citit undeva ca din cauza unui casetofon prost pus cuiva nu ii mai mergea vitezometrul si nici turometrul.Poate fi asta o cauza?-tinand cont ca si casetofonul meu e prost pus-daca am farurile aprinse,acesta nu se mai deschide!

Poate stie cineva cum anume si de unde se alimenteaza indicatoarele de bord(motorasele acestora)

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, :P

Poate te ajuta sa verifici panoul de sigurante si sa vezi prin eliminare daca se schimba ceva. Sub bord in partea stanga e un capac pe care sunt trecute in germana/engleza semnificatiile sigurantelor. Ar fi bine sa verifici si releele.

Eventual sa desfaci legaturile cu casetofonul si sa vezi daca atunci se modifica ceva in sistemul electric. S-ar putea sa fie de vina si o legatura la masa, nu cred ca e normal sa nu indice absolut nimic. Un indicator, poate doua, sa fie defecte... dar restul trebuie sa fie functionale :P

Sper sa iti fie de folos. Sa ne spui daca si cum s-a rezolvat.

Mult noroc,

D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa scot porcaria aia de casetofon-poate se schimba ceva!Am sa verific si releele!Sigurantele sunt ok!

:P :P

Salut, :P

:P

Poate te ajuta sa verifici panoul de sigurante si sa vezi prin eliminare daca se schimba ceva. Sub bord in partea stanga e un capac pe care sunt trecute in germana/engleza semnificatiile sigurantelor. Ar fi bine sa verifici si releele.

Eventual sa desfaci legaturile cu casetofonul si sa vezi daca atunci se modifica ceva in sistemul electric. S-ar putea sa fie de vina si o legatura la masa, nu cred ca e normal sa nu indice absolut nimic. Un indicator, poate doua, sa fie defecte... dar restul trebuie sa fie functionale :P

Sper sa iti fie de folos. Sa ne spui daca si cum s-a rezolvat.

Mult noroc,

D.

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Am luat un golf III din 97,motor de 1,9 diesel.

Singura problema a masinii este ca bordul nu imi indica nimik.Se aprinde ledul de bujii si cel de baterie dar nu imi merge nici turometrul,nici vitezometrul,nici temperatura la apa si nici indicatorul de motorina.Evident ca nu se vad nici kilometrii efectuati.

Am desfacut bordul-am crezut ca el este de vina dar am constatat ca nu primeste alimentare pe bord.Primeste alimentare doar pe partea de bujii si cam atat.

Am citit undeva ca din cauza unui casetofon prost pus cuiva nu ii mai mergea vitezometrul si nici turometrul.Poate fi asta o cauza?-tinand cont ca si casetofonul meu e prost pus-daca am farurile aprinse,acesta nu se mai deschide!

Poate stie cineva cum anume si de unde se alimenteaza indicatoarele de bord(motorasele acestora)

Va multumesc!

<{POST_SNAPBACK}>

da si tu ceva date despre masina(an fabricatie,cod motor)poate te ajut cu ceva scheme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cass ai o problema(multi leaga masa aparatului pe firul gri cu albastru care de fapt este fir de pozitie pt iluminarea fetei aparatului :) ) de obicei aparatul are un fir rosu si un fir galben care eu le leg la firul rosu din instalatia bordului(partea ce vine spre cas din bord) unii vor sa mearga aparatul doar pe contact atunci unul din cele doua fire se leaga la contact(cred ca negru) si masa aparatului care este negru sau mai rar maro se leaga la firul maro si nicicum la gri cu albastru!

in ceea ce priveste turometrul si vitezometrul nu au absolut nici o treaba cu instalatia audio(acolo unde ai citit poate a trecut cu drujba prin bord :) :) altfel nu se poate asa ceva sunt circuite separate!) eu cred ca ai ceva intrerupt in partea circuitului imprimat al bordului sau mufa care nu face contact sau lipitura rece nici decum siguranta pt ca tu ai una singura pe bord si daca ar fi arsa nu ar arde becul de baterie si cel de bujie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu aceasi problema: am dat un soc de curent de la un redresor si am prajit un integrat de pe bord. Becurile de care zici mergeau...adica cel de la bujii care vine pe fir separat...in rest nimic...nici un ceas nu mai functiona.

Solutia: ALT BORD. (am incercat sa schimb integratul dar fara succes). Ar fi bine sa-l poti repara...dar sansele sunt mici...BAFTA!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La varianta asta m-am gandit si eu!Am desfacut bordul si ceasurile alea nu primesc alimentare de nici un fel!Imi voi lua un alt bord-ma rog-alte ceasuri si tot tacamul!POate ma poti ajuta cu un pret ceva-multumesc mult!

am avut si eu aceasi problema: am dat un soc de curent de la un redresor si am prajit un integrat de pe bord. Becurile de care zici mergeau...adica cel de la bujii care vine pe fir separat...in rest nimic...nici un ceas nu mai functiona.

Solutia: ALT BORD. (am incercat sa schimb integratul dar fara succes). Ar fi bine sa-l poti repara...dar sansele sunt mici...BAFTA!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni!

Are careva dintre voi un bord de Golf III diesel?Este modelul cu turometru-ma intereseaza ceasurile si ansamblul din spatele lor nu tot bordul cu airbag si altele!

Sau un sfat unde anume pot gasi si eventual si un pret?

Va multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa zic..cel mai sigur la dezmembrari...cauta pe net careva care vinde piese de GOLF.

Eu am cumparat bordul de aici

mi l-a cumparat cineva din Germania si mi l-a trimis. Intai a sunat..aia au confirmat ca bordul merge si au avut dreptate.

4 luni am cautat bord pe ebay.de dar nici unul nu avea garantie...si la noroc n-am riscat sa-l cumpar!!!

Modificat de kador
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa ma duc la dezmembrari sa iau!Am crezut ca poate are careva dintre voi ca decat sa dau banii la jepcarii aia mai bine ii donam la unu de aici!

Merci mult pt sfaturi Kador!Raman dator!

Bafta multa

ce sa zic..cel mai sigur la dezmembrari...cauta pe net careva care vinde piese de GOLF.

Eu am cumparat bordul de aici

mi l-a cumparat cineva din Germania si mi l-a trimis. Intai a sunat..aia au confirmat ca bordul merge si au avut dreptate.

4 luni am cautat bord pe ebay.de dar nici unul nu avea garantie...si la noroc n-am riscat sa-l cumpar!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

BOON

Sa va povestesc acum ce am patit!Acum 2 saptamani am plecat la mare- evident cu bordul defect!Am verificat apa,uleiul si gata- la drum!

La kilometrul 80 pe autostrada,am auzit niste zgomote mai mult decat ciudate la motor.Am oprit- fum,abur,trosnituri in motor.....M-am intors tractat in Bucuresti si am dus masina in service!

Am desfacut motorul care era PRAF din cauza pompei de apa care s-a dus!Nu am avut indicator la bord si "la revedere" motor...!

Am schimbat :

Pistoane-unul din pistoane era topit,celelalte scartaiau in bloc!!!

Garnituri-superioare,inferioare!

Pompa apa

Curea distributie

Rola intinzatoare

Fulie alternator

Garnitura chiulasa

Bujii- se topisera..pe cuvant!

POmpa ulei

cuzineti

Garnitura de la baia de ulei_spargatorul de valuri

Ulei+filtre!

Alezaj motor la cota 1

Si in final mi-am luat si BORD- cu 1500000. :)

Am postat toate astea ca macar voi sa invatati sa nu dati in loc de 1500000-40 milioane pe piese,manopera etc......... :banghead:

Asta am patit de la un BORD care nu mergea! :D

Acum e totul ok,motorul are 0 Km-dar PROSTIA costa si este invatatura de minte!

NU va bazati doar pe ureche sa ascultati un motor- urmariti si ceasurile (asta daca merg)!

Va salut pe toti si incidente cat mai mici! :P :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva pe a Muncii!

daca ai nevoie de ceva reparatii- ii recomand cu caldura pe baietii de acolo!

Salut

la ce service ai facut reparatia?

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva pe a Muncii!

daca ai nevoie de ceva reparatii- ii recomand cu caldura pe baietii de acolo!

Salut

<{POST_SNAPBACK}>

Huh? Unde la Muncii? Pe langa Muncii stau eu si nu stiu nici un service (in afara de unii din incinta Stadionului, pe care ii stie Vlad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva pe a Muncii!

daca ai nevoie de ceva reparatii- ii recomand cu caldura pe baietii de acolo!

Salut

<{POST_SNAPBACK}>

pai da si tu o adresa, un nr de telefon, ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0723781296

In spate la Muncii-strada Agricultori!Da-mi un telefon si te duc cu mare placere acolo!

Salut!

pai da si tu o adresa, un nr de telefon, ceva

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!