Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

cel mai scurt drum, la cablajul de la butonul ESP-ului..... culorile care ti-am dat.

 

oricum, hai sa postam unde trebuie daca mai ai ceva intrebari legate de montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se poate reseta o eroare de airbag? Mia exact as vrea sa-mi dispara martorul din bord. Eroarea a aparut cand am montat un casetofon si am scos mufa de mai jos:

jetta-premium7-radio.jpg

 

P.S.: Am cablu de diagnoza dar nu prea stiu sa-l folosesc, deocamdata...

Modificat de traian_stc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand mai umbli pe  acolo nu pune contactul

 

intri pe modulul AIRBAG selectezi erori si dai sterge erorile


mai babeste :) intri in select control module  intri in 15-airbags  selectezi fault codes-02 dai pe clear codes-05  eroarea se sterge  done ,go back   

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect! A mers, mersi frumos.

Mai am o intrebare, vreau sa activez avertizarea centurii din nou, o dezactivasem ca era stresanta dar acum vad ca nu o mai pun deloc...Am gasit cum, si anume:

Pe Instrumente-17, apoi pe Coding-07 si modifici valoarea cu +2 (adica sa ai valoarea 7).+01- Brake pad wear warning active+02 - Seat belt warning active+04 - Low Washer Fluid warning active

Problema este ca, din cate tin minte, avertizarea sonora se facea in momentul cand puneam contactul, ceea ce era destul de enervant, ca poate nu vreau sa plec cu masina, o pot face sa bipue la o viteza anume?Sau macar cand plec de pe loc..?

Modificat de traian_stc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA mine incepe de la depasirea vitezei de 20kmh, la tine nu e asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, cel putin inainte sa o dezactivez.. O sa incerc sa o activez in seara asta, poate nu functiona cum trebuie prima oara....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut modificarea. Cand pun contactul piue de 6 ori si se opreste, apoi incepe din nou sa piue cand plec de pe loc...

Am facut modificarea. Cand pun contactul piue de 6 ori si se opreste, apoi incepe din nou sa piue cand plec de pe loc...

Scuze, la 10km/h incepe sa piue..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi  despre cum pot seta BC cu navigatie rns 300 si comenzi volan? Mentionez ca am avut pe masina un radio cd cu mp3 iar cu ajutorul comenzilor de pe volan  i-mi aparea pe bc lista canalelor de raioa iar acum de cand am schimbat cu rns 300 nu-mi mai apare nimic. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai maxidot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

m-am jucat nitel astazi cu VCDS-ul pe la Coming / Leaving Home Time, unde vreau sa stiu ce fac :

bit 3 > Daytime Running Light ( Scandinavia active ) ?

bit 4 > Daytime Running Light ( North America ) ?

bit 17 > Emergency Brake Flash Light Active ?

 

Am incercat sa modific si nr de semnalizari urmand pasii indicatii intr-un post mai vechi insa nu am reusit, nu am gasit nimic conform:

" Vezi in 9-Centrala electrica, la 10-Adaptation - ai confort blinker - acolo schimbi valoarea care o gasesti salvata, test, save "

 

ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi  despre cum pot seta BC cu navigatie rns 300 si comenzi volan? Mentionez ca am avut pe masina un radio cd cu mp3 iar cu ajutorul comenzilor de pe volan  i-mi aparea pe bc lista canalelor de raioa iar acum de cand am schimbat cu rns 300 nu-mi mai apare nimic. Multumesc.

 

verifica la codarea radio-ului. Vezi in pop-up ul care iti apare, ce optiuni ai.

 

adauga 4 la ultima cifra a coding-ului, pt CAN-Secondary Display (Board Computer/large Display)

 

Salut,

m-am jucat nitel astazi cu VCDS-ul pe la Coming / Leaving Home Time, unde vreau sa stiu ce fac :

bit 3 > Daytime Running Light ( Scandinavia active ) ?

bit 4 > Daytime Running Light ( North America ) ?

bit 17 > Emergency Brake Flash Light Active ?

 

Am incercat sa modific si nr de semnalizari urmand pasii indicatii intr-un post mai vechi insa nu am reusit, nu am gasit nimic conform:

" Vezi in 9-Centrala electrica, la 10-Adaptation - ai confort blinker - acolo schimbi valoarea care o gasesti salvata, test, save "

 

ms.

 

primele doua intrebari  postate de tine - sunt DRL - pe Scandinavia o sa se stinga farurile daca ai contact pus si tragi frana de mana, pe America de Nord, nu se vor mai stinge.

 

3- flash lampi de frana la franat violent.

 

4 - in adaptari la centrala electrica, vezi in care canal iti apare confort blinker - ara valoare default 3, maresti la 4 sau 5 (e maxim). Test - save.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa vifezi navigation in 9-Centrala electrica si dupa iti arata pe maxidot......

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai becurile din lampi sunt bune,le-am alimentat de la pozitie sifunctioneaza, cu test lampi numar din VCDS care spune ca trimite 12v in spate nu ajunge 12v la lampi,masurat cu aparat langa tripla spate dreapta,caci pepartea dreapta vine cablaju.deci concluzia , firul ie intreupt sau contact slab pe traseu pe undeva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti detalia putin, te rog? Ce anume trebuie sa "vifezi" in 9?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa vifezi navigation in 9-Centrala electrica si dupa iti arata pe maxidot......

Cum sa bifezi navi in centrala aelectrica?

trebuie sa vifezi navigation in 9-Centrala electrica si dupa iti arata pe maxidot......

Cum sa bifezi navi in centrala aelectrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot citit dar nu am gasit .. Am la passat pliere oglinzi din buton .. Se poate seta sa se plieze cand inchid masina si sa se deschida cand deschid ?

Si inca ceva .. Stie careva cum pot face legatura intre iphone si bluetooth de la masina ?

Mentionez ca am soft 7.1 la iphone

Modificat de afraid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se poate.

Intri in meniul de bord si dai cautare aparate. Ce modul de buetooth ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce fel de modul e .. Fabricat in 2008 atat stiu :) gasesc scris pe el undeva ? Sau din vag ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.

 

Nu stiu ce fel de modul e .. Fabricat in 2008 atat stiu :) gasesc scris pe el undeva ? Sau din vag ?

 

Te uiti sub scaunul pasagerului, sub un capac ai modulul de BT - poti face o poza sau postezi codul de pe el.

 

Altfel, cu VCDS-ul, pe adresa 77 - fa un scan si vedem ce BT ai, daca e compatibil sau nu, cu Iphone


Exact.

 

Nu stiu ce fel de modul e .. Fabricat in 2008 atat stiu :) gasesc scris pe el undeva ? Sau din vag ?

 

Te uiti sub scaunul pasagerului, sub un capac ai modulul de BT - poti face o poza sau postezi codul de pe el.

 

Altfel, cu VCDS-ul, pe adresa 77 - fa un scan si vedem ce BT ai, daca e compatibil sau nu, cu Iphone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge cu Iphone, din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles .. Stiti cumva ce modul am nevoie ? Si un pret aproximativ ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modul gasesti pe carsystem.pl - undeva la 200 euro modulul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!