Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Da. Ai ccs activat pe engine, de asta apare eroarea.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

şi eroarea pe steering ce-ar fi? mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai mai multe erori pe acolo... te-ai jucat pe la codari, cu VCDS-ul ?

 

eroarea pe calc coloana - martorul servodirectiei sta aprins, se aprinde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat caseta de direcţie. Nu se aprinde, nu s-a aprins niciodată. Bănuiesc că e scos. Dar volanul se învârte uşor, nici prea uşor cum era cu caseta stricată, nici prea greu ca înainte de adaptare.



am schimbat caseta de direcţie. Nu s-a aprins niciodată becul la servo, nici măcar cu caseta aia stricată, nici la montarea celei noi, deşi volanul mergea greu până la adaptare. Bănuiesc că becul e scos. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu se aprinde nici cand pui contactul - de aici e problema - a umblat la ceasuri - probabil a dezlipit ledul.... desfa ceasurile si vezi care e treaba acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine asta mă interesează :

44-Steering Assist -- Status: Not registered 0011

De ce e not registered

 

Mai am pe cineva cu toledo, nici la el nu se aprinde când pui contactul. Doar dacă scoţi borna se aprinde.

Modificat de axxa84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroare de pe engine a dispărut după ce am dezactivat CCS. Mai rămâne cea de pe steering assist cu "not registered 0011". Păreri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai si CAN-ul codat incorect ... Ia vezi sa nu fie de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un pm cu procedura corectă? mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ce ai pe masina si in functie de asta codezi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din câte am văzut eu pe can la codare nu prea îţi oferă variante. Iar eu sunt amator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te duci la adresa 19 Can gateway si  la instalation list si bifezi 44 sau la coding daca nu ai unstalation list.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, într-adevăr era debifat steering assist. Proprietarul dinainte nu avea interesul să stea becul aprins pt că era caseta varză. Pt 200 euro la dezmembrări, să faci asemenea ţigănii... :ceuameni:  Mulţumesc tare mult pt sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Stie cineva cum se face la golf v deschiderea selectiva?la o apasare a telecomenzii sa se deschida usa soferului si la a doua apasare sa se deschida toate usile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 46 comfort - byte 00 bit 0 - bifezi selective lock

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara tuturor!

Datorita tuturor celor care au scris aici despre cornering, activare semnalizare fata cu intensitate redusa, Activare Coming Home Leaving Home, Modificarea timpilor pentru CH, LH, Inchidere proiectoare la flashuri sau faza lunga , am reusit si eu sa activez toate acestea singur cu ajutorul VCDS=ului dupa ce am citit de mai multe ori cu atentie toate posturile.

Asa ca daca suntem atenti la ce se scrie aici si bifam ceea ce este corect otoul va functiona perfect.

Multumesc tuturor pentru postari!

Modificat de Popa Iulian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am mai postat in urma cu ceva timp despre aux-in la un RCD 210. Am tot cautat un tutorial legat de codarea (activarea) acestuia insa fara folos. Tot ceea ce am gasit se refera strict la instalare (done it!) dar nu am gasit  nimic care sa ma ajute sa-l activez. Ceva noutati? Cum sa activez aux in cu VCS?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La long coding nu apare ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La long coding nu apare ?

Sent from my  using Tapatalk.

Nu. Am inteles din "auzite" ca ar trebui sa adaug +2 la nu stiu ce cod. Poate pe biti... Un tutorial, ar fi super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza ce apare la scanare la radio. Coding si ce mai e pe acolo.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. RCD 210 - AUX-IN:

VAG number :1K0 035 156 ; Component Radio: 013 0023

Soft Coding : Long Coding    Shop#: Imp. 141 WSC 49905

Extra

Extra: Geraet 87126

Current Coding : 0000020002 ( Aici am intrat cu Long Coding Helper si am incercat sa schimb ultima cifra, de la byte 5,  cu plus 2. Nu a acceptat noul cod si am repetat operatiunea. De data asta am scazut 2 si am introdus codul 0000020000. L-a acceptat, totul functioneaza ca inainte (fara aux-in, fireste)). Am incercat sa-i pun codul initial dar nu il mai ia.

 

2.M-am mai jucat cu VAG-ul pe la Door Electrinics Driver deoarece am vrut sa activez Ambient mirror Illumination installed - codul initial este 0000180 ( am adaugat 2 -> deci avem 0000182 - cod acceptat insa da eroare dupa ce blochez usile si le re-deschid - short circuit in system - ceea ce e normal banuiesc, din moment ce eu inca nu am instalat ledurile puddle lights in oglinzi - am recodat la initial si am sters eroarea).

Ceea ce inca nu am inteles legat de acest modul este ca daca eu codez pt puddle lights 000180 +2, cum voi activa  Door Exit warrning lights? 000180+2=000182 PLUS 64???

 

Modificat de mimih
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma poate ajuta cu o informatie? M-am jucat cu VCDS-ul si nu stiu pe unde am mai apasat pentru ca acum cand deschid portierele din spate nu mi se mai aprinde lumina in interior si nici in bord nu imi pare ca am deschis vreo portiera. Geamurile finctioneaza si inchiderea deschiderea. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca vcds iti salveaza ultimele codari efectuate .

Intra in folderul rosstech unde ti s-a instalat vcds si vezi acolo in fisierul text

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. RCD 210 - AUX-IN:

VAG number :1K0 035 156 ; Component Radio: 013 0023

Soft Coding : Long Coding    Shop#: Imp. 141 WSC 49905

Extra

Extra: Geraet 87126

Current Coding : 0000020002 ( Aici am intrat cu Long Coding Helper si am incercat sa schimb ultima cifra, de la byte 5,  cu plus 2. Nu a acceptat noul cod si am repetat operatiunea. De data asta am scazut 2 si am introdus codul 0000020000. L-a acceptat, totul functioneaza ca inainte (fara aux-in, fireste)). Am incercat sa-i pun codul initial dar nu il mai ia.

 

2.M-am mai jucat cu VAG-ul pe la Door Electrinics Driver deoarece am vrut sa activez Ambient mirror Illumination installed - codul initial este 0000180 ( am adaugat 2 -> deci avem 0000182 - cod acceptat insa da eroare dupa ce blochez usile si le re-deschid - short circuit in system - ceea ce e normal banuiesc, din moment ce eu inca nu am instalat ledurile puddle lights in oglinzi - am recodat la initial si am sters eroarea).

Ceea ce inca nu am inteles legat de acest modul este ca daca eu codez pt puddle lights 000180 +2, cum voi activa  Door Exit warrning lights? 000180+2=000182 PLUS 64???

Nu puteai sa faci si ceva printuri la ferestrele de ;la Long Coding?

Fiecare activare a ceva aduni valoarea specificata la ce ai pe controler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!