Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Salut,

CB se pare ca nu functioneaza corect intrucat de mai multe ori mi s-a intamplat ca in momentul in care intru pe prima [cenzurat] rosie si se aprinde becul de pompa pentru alimentare cu combustibil, pe CB imi arata ca mai pot merge 60km. Asa patiti si voi sau este normal ca la aprinderea pompei de combustibil sa arate ca mai poti efectua 60km (altadata am ajuns pe rosu si imi afisa 70km)? Eu stiu ca din momentul in care ajung pe rosu mai trebuie sa merg 100km.

Bine si consumul mediu mi se pare exagerat pe CB 9.6 sau 10.3 in conditiile in care bag 16 l si fac 200 km pana cand imi indica 0 km :) Deci, in mod normal el trebuia sa afiseze un consum de 8 si ceva nu cu 2 l in plus per total.

Se poate testa daca CB functioneaza corect si daca nu cum se calibrea el si cine ma poate ajuta?

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de consumul mediu care il ai pe respectivul trip, iti calculeaza cat mai ai de mers... deci iti poate arata ca mai ai de mers 100km... sau 50km.

poti face cateva verificari cu VCDS-ul, pe instrument cluster, sa vedem daca totul este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg asta dar inca nu stiu cati litri de combustibil am in rezervor din momentul in care acul indica prima [cenzurat] rosie. Nu pot sa fac corelarea cu alta masina pe care am avut-o inainte intrucat fiecare producator cu bucataria lui asa stiu ca regula generala la masini cand intra pe rezerva mai poti merge max 100km in regim normal de mers.

De ce nu se coreleaza CB cu acele? Adica cand CB imi indica 100km ca mai am de mers ar trebui ca acul sa fie pe rosul si nu este era la prima liniuna alba de dupa cea rosie.

Ai PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca trebuie vazut.... e posibil sa fie totul ok..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precum ca in video la semnalizare (impuls) NU, insa cu o centrala de 30 byte (doar functia propriu zisa) DA.

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si pe semnalizare. Cel putin la mine a mers foarte usor din long coding helper.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, atunci corectez: daca ai centrala pe 30 byte atunci merge :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad rostul aceastei functii. Atat timp cat nu ai faruri sau proiectoare speciale pentru funtia de cornering, nu faci altceva decat sa micsorezi durata de viata a becurilor de la proiectoare. Cand este utila aceasta functie? Seara cand vizibilitatea este redusa si normal ca avem aprinse farurile de intalnire. Proiectoarele de pe golf asa cum au fost ele proiectate nu bat "dupa colt" ca sa zic asa ci ele au functia de a lumina drumul la baza lui in caz de vizibilitate foarte redusa ceata, ploaie torentiala.

Atat timp cat nu ai xenon aftermarket in proectoare care sa deranjeze participantii la trafic poti merge cu ele aprinse daca consideri ca vezi mai bine drumul desi nu este legal din cate stiu decat atunci cand este necesara folosirea lor (am precizat mai sus). Ca mergem noi cu ele asa de fitze asta este alta mancare dar consider ca nu aduc un mare spor.

Am un amic care are din fabrica proiectoare cu lupa dar farurile cu becuri pe halogen fara lupa (foarte ciudata gandirea neamtului) care alea intradevar bat ceva mai bine decat cele normale si aduc un spor de vizibilitate pe timp de noapte chiar si fara ceta.

Modificat de dumidude
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, fiecare dupa cum ii place.

ca plus - ofera ceva, pe stradutele intunecate.

ca nu se compara cu farurile care au asa ceva, de la fabricant - vezi xenoanele OEM cu adaptative - da, asa este... la mine la B6 cand se aprinde, lumineaza cativa metri in plus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad rostul aceastei functii. Atat timp cat nu ai faruri sau proiectoare speciale pentru funtia de cornering, nu faci altceva decat sa micsorezi durata de viata a becurilor de la proiectoare....

Cate becuri de proiectoare ai schimbat tu pana acum, sau ai auzit ca ar fi schimbat cineva care folosea cornering-ul pe proiectoare?

Extrem de rar, la ani distanta.

Poti sa-ti pui probleme de durata de viata la niste bec-uri Philips Extreme Power, la 74Lei/buc, dar la H3 (pentru proiectoare) nici nu exista varianta de Vision Plus sau Extreme Power, deci un bec normal este 10-15Lei, la acestia vrei sa faci economie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar probabil ca este mai mult deranjul schimbarii lui decat achizitionarea becului si da, ele se ard mai greu insa, nu stiu cum sunt cele care sunt puse pe faruri/proiectoare care au functia de cornering si sincer nu ma intereseaza pentru ca nu am asa ceva. Era doar o parere personala nu incercam sa-l determin sa nu-si puna asa ceva pe masina.

Unele codari aduc un plus de confort sau alte avantaje dar altele sunt doar de fun sau just because we can (unde we=vw). Intentia postului meu era doar de un 'heads up" raportat la eficienta activarii acestei functii.

Fiecare face ce vrea la masina lui. Eu ma opresc aici cu reply-urile pt ca nu mai vreau sa fiu offtopic.

O sigura intrebare am legata de acest aspect al functiei de care discutam pe golf V: A iesit vreodata din fabrica vreun golf V cu aceasta functie activata sau se pune problema ca dealer-ul sa-ti zica daca vrei asa ceva sa vina direct ativat? Nu prea cred!

Nu ma intelege gresit sunt adeptul de a folosi anumite functii inactive ale masinii dar pt a avea aceasta functie precum este ea numita trebuie sa ai: fie un proector special fie un far special.

Modificat de dumidude
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sigura intrebare am legata de acest aspect al functiei de care discutam pe golf V: A iesit vreodata din fabrica vreun golf V cu aceasta functie activata sau se pune problema ca dealer-ul sa-ti zica daca vrei asa ceva sa vina direct ativat? Nu prea cred!

...

Daca masina are MFD aceasta functie este in BC explicit.

Mai nou, de cca. 2 ani cornering-ul pe proiectoare este trecut la feature-uri la diversele pachete cu care se vand masinile.

Singurele proiectoare eficiente pe cornering sunt cele de Skoda O, mari, late, se face zi in boscheti cand se aprind, altfel, la ceilalti din grup, le observi doar pe strazi fara iluminat public cum s-a spus si mai sus, iar prin faptul ca se aprind la semnalizare am observat ca-i determina pe ceilalti participanti la trafic sa considere ca esti hotarat si-ti dau prioritate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

ma poate ajuta ,cineva va rog cu codarea corecta :Adresa 56: Radio Eticheta: 1K0-035-1xx-56.lbl

Numar VAG: 1K0 035 186 D

Componenta comandata: Radio BNO 0216

Codare: 0020200

Atelier: WSC 01324 785 00200

VCID: 27579E8396A6372040D

1 cod a gasit:

01044 - Modul de comanda: codare incorecta

000 - -

radio cd-ul functioneaza dar vreau sa scap de eroarea asta!asa am cumparat masina.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica bujia a 2 !100% e arsa si schimbo si scapi de eroare!am patit si eu la fel numai ca pe 3 si 4!spor!verifico pe baterie daca e buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat bujiile ,par sa fie ok toate.le-am verificat pt ca imi da o eroare pe cilindru 3 cu ceva bujie ,dar sunt ok toate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am o mica problema i-am activat cuiva chestia aia cu semnalizarile aprinse stil US, si dupa o saptamana zice ca o inceput sa-i faca figuri stergatoarele acuma zice ca nu i se mai apring luminile, dar cand a plecat de la mine totul mergea perfect. El a zis ca a fost la cineva si si-a schimbat un bec si dupa aia a inceput problemele (mentionez ca masina a fost avut un accident de i-a iesit airbag-urile frontale si a fost reparata recent).

Am si eu aceeasi setare pe masina de vreo 5 luni si n-am avut nici o problema.

Help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba cu ce i-ai facut tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ati luat o piatra de pe inima. Multumesc mult! Dar daca se poate ar fi o explicatie pentru problemele lui? (golf 5 din 2005 1.9 tdi 105 cp)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are xenon aftermarket montat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara baietzi ... am achizitionat si eu un soft+ cablu vag com 11.11.3 pentru un polo putzin "ranit" care a fost refacut...sa-i sterg erorile dupa reparatzie ... se mai poate face ceva cu el si pe MKV-ul meu? am incercat eu cate ceva de aici de pe site ... dar nimic nu da randament ... sincer nu prea ma pricep,dar ar fi tare util un raspuns din partea voastra ... sa-mi fac si eu una,alta ... gen "pop-up hatch",pe langa partea mecanica care o trec cu brio ...vreau sa activez butonul din telecomanda.... golf 5 1.9tdi 2004 105cp ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca merge, ca e cam ultima versiune.

Butonul din telecomanda e activat...descuie portbagajul. Vezi ca la pop-up hatch nu o sa mai mearga dupa aceea deschiderea din emblema. Doar din cheie (valabil doar pentru 2003-2004)

Ai codarile necesare in topicul dedicat si se fac foarte simplu.

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aprinde ledul de pe telecomanda ...dar portbagajul se deschide doar din emblema ...

shtiu ca il pot deschide dupa aceea doar din cheie,n-ar fi asta o problema ...

ma poti ajuta cu topicul respectiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!