Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Salut!

 

Eu am pe masina car-kit si din cate am reusit sa inteleg am si bluetooth. Modulul are codul 1K0 035 729 B, am incercat sa scanez cu telefonul prin bluetooth dar nu gaseste nimic, aveti idee cum poate fi activat in conditiile in care nu am BC si am doar RCD300??? Sau care-i treaba cu el?? Normal car-kitu are o talpa de aia UHV 7L0 051 435H pt telefoane Sony Ericsson T610/T630. Aveti idee cumva ce trebuie sa fac sa am si eu hands free functional in masina??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine nu merge decat cu telefonul in holder( talpa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut modificarea. Cand pun contactul piue de 6 ori si se opreste, apoi incepe din nou sa piue cand plec de pe loc...

Scuze, la 10km/h incepe sa piue..

Imi poate confirma cineva cu un golf V din 2005 ca ii face la fel? Parca nu as vrea sa scot alarma din nou dar e deranjant cand incepe sa piue cum pun contactul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traian, despre ce e vb ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de avertizarea sonora pentru centura. La Octavia lui Al Bundy si mai stiu ca si la Tiguan, avertizarea sonora incepe cand depasesti 20km/h. La mine incepe cand pun contactul, piue de 6 ori, se opreste iar apoi plec de pe loc si depasesc 10km/h incepe iar, daca nu am centura. As vrea sa fac si la mine sa piue doar cand depasesc 20km, este enervant sa piue cand pun contactul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica codingul de pe adresa 17 sa fie setat pe Europe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce inteleg eu in pozele de mai jos este setat pe Europa, nu?

 

https://www.dropbox.com/s/lklnhjwmsr4qau9/2014-03-26%2013.04.13.jpg

https://www.dropbox.com/s/sokhtxiqudop74f/2014-03-26%2013.02.56.jpg

 

Daca nu se vad pozele la "Software Coding" am 0007103

Modificat de traian_stc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e codat bine pt. Europa. 

Ciudat ca "piuie" si cand pui contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo idee cu ce-as mai putea modifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine nu merge decat cu telefonul in holder( talpa).

 Asa si? Practic cum ma conectez... se realizeaza conexiune bluetooth intre telefonul din "talpa" (Sony Ericsson T610) si telefonul meu(Nokia Lumia 625) sau altfel? Daca imi puteti detalia putin pasii pe care ar trebui sa-i urmez v-as fi recunoscator. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti decat cu un singur telefon, si acela trebuie sa fie SE T610 sau ce permite holderul.

In cel mai bun caz , cand mergi cu masina , redirectionezi apelurile de pe Lumia pe Sony-Ericsson

Ca sa poti folosi sonorizarea masinii in convorbire, trebuie ca telefonul sa stea in suport si acela nu poate fi decat Sony Ericsson.

"Deci asa". Acum ai inteles?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sa traiti, am inteles. Deci r*hat cu perje cum s-ar zice. Si totusi modulul ala bluetooth de sub scaun ce rol mai are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probbail e modul pentru conexiune telefon, nu bluetooth :).

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe google dupa codul modulului 1K0 035 729 B si spune ca e modul bluetooth, dar nu prea gasesc detalii de utilizare, instalare etc. plus de asta cand intru cu VCDS pe el imi sunt inactive butoanele de coding adaptation si toate celelalte din partea dreapta, in afara de cel de Security Acces care cere cod de securitate pentru codari. Plus de asta, la autoscan la modulul asta spune la LABEL library not reached. Sa fie asta cauza pt care sunt butoanele inactive?

 

2u93cr7.jpg

 

si log-ul autoscan partea de telefon

 

Address 77: Telephone        Labels: Redir Fail!
   Part No: 1K0 035 729 B
   Component: CIB PAH  HW 112 SW  0194  
   Shop #: WSC 00001 000 00000
   VCID: 285589049BE804E

No fault code found.
 

Modificat de elektronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un golf 5 cu centrala pe 23 biti se poate face ca la semnalizare din 3 impulsuri sa trec pe 5?

Daca da ma ajuta si pe mine cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm nici la mine nu am gasit codarea ...

Deci nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@traian_stc  la mine semnalul de avertizare sonora pentru centura incepe dupa ce depasesc 20 Km/h:

  Coding: 0003103 (nu am xenon ca sa am optiunea avertizare pentru lichid spalare faruri/parbriz  +04)

 

Incearca cu codul meu (desi ma insel ca o sa se schimbe ceva) altfel verifica la Adaptation (din Modulul 17 - Instruments) daca exista setare pentru numarul de bipuri sau ceva de genul asta. O sa incerc maine sa trag o privire la masina mea si te tin la curent

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista setare ptr nr de beep-uri ptr avertizarea sonora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe google dupa codul modulului 1K0 035 729 B si spune ca e modul bluetooth, dar nu prea gasesc detalii de utilizare, instalare etc. plus de asta cand intru cu VCDS pe el imi sunt inactive butoanele de coding adaptation si toate celelalte din partea dreapta, in afara de cel de Security Acces care cere cod de securitate pentru codari. Plus de asta, la autoscan la modulul asta spune la LABEL library not reached. Sa fie asta cauza pt care sunt butoanele inactive?

 

2u93cr7.jpg

 

si log-ul autoscan partea de telefon

 

Address 77: Telephone        Labels: Redir Fail!

   Part No: 1K0 035 729 B

   Component: CIB PAH  HW 112 SW  0194  

   Shop #: WSC 00001 000 00000

   VCID: 285589049BE804E

No fault code found.

 

 

Internetul este un lucru minunat, singura problema este ca informatiile nu sunt cenzurate :(. asa ca nu tot ce vezi pe internet este adevarat :). din cate am vazut nu apare nici semnul de bt pe el si nici o adresa mac, ceea ce imi sugereaza ca nu stie bluetooth. e doar un modul sa conectezi ( prin fire ) telefonul la masina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mdinisoae  nici eu nu am xenon, ce legatura are cu avertizarea nivelului lichidului de parbriz? 

Nu inteleg de ce masina mea este mai "speciala" si nu se comporta normal...   :)

Am verificat si la Adaptation mai de mult si nu era nici o optiune pt asta :(

Modificat de traian_stc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Internetul este un lucru minunat, singura problema este ca informatiile nu sunt cenzurate :(. asa ca nu tot ce vezi pe internet este adevarat :). din cate am vazut nu apare nici semnul de bt pe el si nici o adresa mac, ceea ce imi sugereaza ca nu stie bluetooth. e doar un modul sa conectezi ( prin fire ) telefonul la masina.

 

 

 Mda... deci c*ca-maca... in alta ordine de idei... are cineva un pin-out si o schema de conexiuni electrice de la holder la HU, eventual cu semnificatia pinilor??? As vrea sa inteleg cum functioneaza comunicatia pe acel cablu... si in ce masura pot adapta un modul bluetooth sa functioneze cu acest car-kit. Fiind electronist ma gandesc sa adaptez un modul de dezvoltare bluetooth pe aceasta interfata si as vrea sa vad in ce masura se poate face asta, precum si cat de reduse ar fi costurile.

 

Cel mai mult m-ar interesa schema electrica a cablajului dintre holder - modulul de pe masina si RCD precum si semnificatia fiecarui fir din cablu. Ma ngandesc la asta deoarece un modul de dezvoltare bluetooth este putin peste 50 de lei si baniesc ca se poate adapta la pin-out-ul lui SE T610.

Modificat de elektronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt postate si schemele, etc - te ajutam cu mare placere, dar inainte de toate foloseste functia Search si posteaza unde trebuie. Aici trebuie sa vb strict de codari cu VCDS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt postate si schemele, etc - te ajutam cu mare placere, dar inainte de toate foloseste functia Search si posteaza unde trebuie. Aici trebuie sa vb strict de codari cu VCDS-ul.

Imi cer scuze... m-a luat valul... Rog un moderator sa-mi mute posturile off-topic in alta parte sau daca nu este posibil, sa mi le stearga. Imi cer scuze! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate coda din vag intensitatea fazei scurte? Mi se pare ca la golful ce l-am luat e cam palida faza scurta.

Si m-ar mai interesa daca se poate seta ca atunci cand iau contactul sa mai am curent la priza de la bricheta. Am una sub cotiera si una in scrumiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!