Jump to content

Inlocuire bec Xenon OEM


joe_p
 Share

Postare recomandată

Nu am facut decat sa iti raspund cu aceeasi moneda,respectiv "sarcasm ieftin"...Parerea poti sa ti-o spui fara nicio problema insa nu sub forma"ma ia groaza si ma bufneste rasul"

Eu o sa ma opresc aici cu off topic-ul. O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mario, schimba cuptorul :icon_thumleft:

 

... si eu am cerut sfatul lui Calin, cand am desfacut primele faruri.... asa ca el este de vina.... :lol: . Ideea e sa verifici permanent, mai ales cand exista posibilitatea de a strica ceva.

 

legat de pret, ca idee - e undeva la 7 mil un far pentru B5,5 bixenon Hella nou - doar farul... iar la mana a doua, saptamana asta s-a vandut un set bun, cu doar 80 de euro... buna ocazie. Deci, mai cauta ... si nu la reprezentanta....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara...nu pot sa nu remarc supararea unora...ca nu am dat explicatii cum am rezolvat eu problema.unii dintre noi mai au si treaba ,ba chiar mai pleaca pe drumuri lungi ..

Hai sa explic in mare ce am facut...am citit fiecare postare si printre randuri am incercat sa pricep care ar fi problema mea...ciudat,am inlocuit farurile intre ele si am descoperit ca cel din stanga este defect.am cumparat "cutiuta metalica" -o investitie paguboasa...nu era de la ea...am verificat trasee de la bord pana la mufa de far ...totul ok...am cumparat becuri...la fel fara a rezolva nimic...d2s cica nu are igniter...dar spre surpriza mea...are ,cel putin pe masina mea este...asa ca ultima investitie ...igniterul care e incorporat in far,imposibil de scos de acolo...am taiat acele cabluri ce duc la mufa ce intra in bec si am conectat alt igniter (mufa aceea ce 3 picioare).am ingramadit noul igniter in far si surpriza...s-a aprins...cam asta am facut....nu stiu daca trebuia spus altceva...am primit de la colegii din forum sfaturi..."verifica","masoara"...asa ca am luat-o prin eliminare si am rezolvat...a costat dar ...aia e.

Nu mai fiti rai si nu aruncati cu pietre...gen.."si-a rezolvat problema nu mai intra sa spuna cum"...pentru ca nu e asa,fiecare avem timp sau nu...am intrat am intrebat...pentru cine a raspuns am multumit..pentru cine nu...nu am acuzat ...de ce nu-mi spune. eu ,acum,am o problema acum cu interfata multimedia...problema ce am scris-o aici in forum la rubrica navigatie...nu mi-a raspuns nimeni...si a fost postata o data cu problema de la far...sa acuz?

sanatate tuturor si numai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e vorba neaparat de suparare, doar ca se intimpla un fenomen ciudat. Cind avem probleme suntem in stare sa stam ore intregi in fata calculatorului (asta o spun din proprie experienta) sa reusim sa gasim informatii, ajutor. Daca ne rezolvam problema nu mai gasim 5 minute sa le scriem si celorlalti solutia problemei. (asta la modul general, nu toti fac acest lucru, stima)

Modificat de pistay
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te intreba cum ai rezolvat problema dupa 4-5 zile,mai intelegeam!Te-a intrebat doar dupa 4 ore,cum ai rezolvat!Trebuie sa scrii aici rezolvarea problemei,ptr ca alt coleg care va intra sa citeasca,sa nu mai inceapa cu aceeasi problema de la inceput si sa discutam in topicul asta doar despre o singura problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e frumos si omeneste!

Am cerut-o si-o s-o mai cer, insa lumea intra pe forum, intreaba, i se raspunde (sau nu, ca nu intotdeauna s-a mai confruntat cineva cu problema x), iar dupa ce rezolva... adio! De ce sa impartaseasca si altora?

E o lectie! Sper sa prinda pe viitor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut am un passat b5 din 2000 cu xenon original din fabrica si in aceasta seara am observat ca lumina de la un bec s-a facut roz. Am inteles ca acest lucru se intampla cand e pe duca becul. Imi poate spune cineva ce becuri ar trebui sa cumpar, sau ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram sau phillips.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, sper ca scriu unde trebuie, nu am gasit un topic special.

 

La passatul meu din semnatura, am xenon oem, iar acum cateva zie s-a stins un bec, am inteles ca becul este d2s 35w 4300k, dar intrebarea este daca pot pune si alte becuri decat originale care sunt cam scumpe?, ceva sugesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta Philips sau Osram.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am cautat, si sunt destul de piperate preturile, osram 250ron iar philips 280ron. ma gandeam poate stie cineva alt producator ok si mai ieftin.

Ma gandeam sa le schimb pe amandoua, si sa dau 500 nu e ieftin.

Modificat de Stelian.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual cauta alte surse ori vanzatori. OSRAM si Philips sunt singurii producatori care merita atentie.

Nu inteleg ce e asa mult 500 de lei pe 2 becuri care le schimbi o data la 200.000km.

Sau schimba masina.

 

PS: hai sa facem schimb de faruri. Eu am fara xenon. Scapi de o grija. ;)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pentru mine in momentul de fata 500 ron, este o suma destul de mare, nu stiu pentru altii.

Si nu inteleg sarcazmul, in a schimba masina, eu am cerut un sfat de la cei care au mai montat/ schimbat d2s-uri.

Pana la urma forumul asta este pentru a da/primi sfaturi de la cei care stiu si vor sa ajute, nu pentru a ne da sfaturi pe plan financiar sau sa ne luam la misto.

Postul ta fara suparare nu mi-e de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai... si eu ti-am dat un sfat cat se poate de util. Astea sunt preturile, fie ca-ti convine, fie ca nu.

Te ajuta cu ceva daca-ti spun ca la bmw-ul meu un bec de far e 800 lei? Cand a trebuit sa schimb unul, am strambat din nas la fel ca tine. Iar bucuria cea mai mare a fost cand mi-am dat seama ca trebuie schimbata si perechea pentru ca din cauza vechimii sunt diferente de nuanta la becul ramas.

 

Xenon-ul e o fita ce-si are pretul. Cine nu si-o permite, nu e nevoie s-o aiba.

Fara rautate.

 

Nu tin partea producatorilor si nici nu ma dau banii afara din casa, dar intelege ca nu ai alte variante.

Si chiar am vorbit serios sa facem schimb de faruri la Passat daca ti se pare mult sa dai 250 lei pe un bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, daca nu gasesc alta solutie am sa iau pana la urma, doar ca incerc sa vad daca sunt si alte variante, daca cineva a folosit si de la alti producatori, ma refer la producatori decenti nu la "china".

Apropo am vazut in anunturi un coleg forumist, vinde becuri xenon d2s cu 150ron, sti sau stie careva daca sunt bune/ originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce intelegi prin originale , OEM ? Ca alea sar de 800 lei bucata.

Alea china o sa te tina 4-6luni, dupa aia le schimbi iar.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sunt si mai ieftine, pe la 80 de lei, dar, daca faci un calcul de utilizare a becurilor recomandate mai sus si a celor de pe vapor , cum crezi ca vei iesi mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca m-ati inteles gresit, nu vreau sa pun becuri no name made in china, cu toate ca mai toate companiile au fabrici in asia, dar vreau sa stiu daca ex narva germania sau lucas electrical uk fac becuri bune?, am gasit pe diferite siteuri si de la producatori astia la preturi de 150ron.

Nu intotdeauna pretul ridicat inseamna calitate, bine nu este cazul la osram, phillips aici platesti si calitatea si renumele, dar aceeasi calitate o poti intalni si la alti producatori mai mici.

Poate cineva care a folosit si alte becuri decat de la osram sau philips ne poate spune daca au avut probleme, gen sa arda blastul, erori etc.

Sper ca m-ati inteles. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti ca mi-am raspuns singur la intrebare :), am scos becul ars si surpriza becu este narva germania, am masina asta de aproape 8 ani si nu am schimbat niciodata becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puteti scoate afara si lupele cu tot din far sa le curatati au vreo 3 suruburi daca nu ma insel , dupa ce ati desfacut surubele scoteti mufele de la motoras si mai este o mufa si trageti de lupa trebuie sa iasa de pe o nuca atentie marita cand trageti cu simt si intr-o anumita pozitie iese lupa afara praf negru este pe ele ,le stergeti cu o laveta de bumbac lupa si oglinda si montati la loc lupa si becul , eu am spalat si farurile ca aveam  praf angro  :dry: si le-am limpezit cu apa distilata dupa samponare deoarece nu raman pete de la apa ,apa de la robinet este calcaroasa su dupa uscare raman pete asa ca limpeziti cu apa distilata , dupa aceste operatiuni o sa constatati ca aveti ziua in fata pe timp de noapte  :icon_confused:

Modificat de klaustr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iese lupa prin spate, fara a demonta geamul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , este prinsa cu suruburi de un suport le desfaci si tragi de lupa sa iasa din nuca fin..., depinde de faruri , ale mele la passat sant cu becul de semnalizare  pe mijloc, nu pe colt

Modificat de klaustr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrea ceva coleg  am un set de becuri xenon D2S de 5000 liminozitatea, sant produse prin coreea ,

Modificat de klaustr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea sunt bixenon oem

Cele cu halogen cred ca difera. Cel putin mie nu mi s-a parut ca lupele pot fi scoase prin spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!