Jump to content

Inlocuire bec Xenon OEM


joe_p
 Share

Postare recomandată

da si eu as vrea sa le schimb pe amndoua.....sunt nelamurit acum..care is mai bune cele de 4300k sau cele de 6000k...??alti zic ca alea de 4300 ar fi mai bune....am gasit de 6000k la 140ron setul si am si garantie? cn zice o parere ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut de 4300 si am pus de 6000 mii si se vede mai bine cu astea de 6k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xxxx K se refera la temperatura de culoare, adica daca sunt mai putini K lunima este mai calda (bate spre galben) iar daca sunt mai multi lumina este mai rece (de la alb-albastru pana la violet). Atentie insa la cantitatea de lumina data de bec care este invers proportionala cu temperatura de culoare, adica un bec de 4300 K va genera mai multa lumina decat unul de 6000K si mai putina decat unul de 2700 K. Masinile vin din fabrica cu 4700 k. Acum mai depinde si de gust si de ochiul fiecaruia dar pentru siguranta maxima recomand becuri de 2700 K care au cel mai mare flux luminos, cea mai calda lumina si cea mai utila mai ales cand soseaua este umeda sau afara este ceata. Singurul dezavantaj pentru unii ar fi ca nu se mai vede lumina alb albastra caracteristica xenonului dar tot xenon e si are si mai multe avantaje. Ca putere toate sunt de 35W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfaturi baieti..am gasit de 4300k de alea imi iau:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ...cu cat ai luat becurilee??? si de unde? :)

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu mi-am schimbat becurile D2S,am dat 163ron pe ele si mi-au mers 1,5 zile!Erau marca Thunder!Asa ca aveti grija si nu cred ca merita sa faceti rabat la calitate!2 becuri Osram originale costa in jur de 540ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am schimbat becurile xenon originale pentru ca erau cam imbatranite si oricum viata unui bec xenon este pe undeva la 5 ani,si am pus aftermarket 6000k,insa dupa o luna am pus tot 4300k.este mult mai buna mai ales pe ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat becurile xenon, pentru ca unu se aprindea cand vroia, am pus de 4300k si acum se aprind amandoua, este ok. Am curatat si lupele pe interior, dar nu au fost murdare asa cum ma gandeam. Eram super multumit daca gaseam de 5000k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit sa existe becuri de 5000k!stiu ca sunt de 4300;6000;8000......10000k.Sa ma coresteze cineva daca gresesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe Google si ai sa te lamuresti. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma care sunt mai bune si identicele cu cele din fabrica, va intreb pe cei care ati schimbat fara sa modificati instalatia originala. La reprezentanta Vw costa 200euro o lampa, parca. Salutari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe tine ce te intereseaza pana la urma? Cu 200 de euro iti iei un kit AF bun si 2 ani garantie iar lumina este la fel cu alea originale. Mari modificari nu se fac si mai ramai si cu restul kit-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am highline care are xenon. Sa am o solutie in caz de avarie. Nu sunt foarte impresionat de lumina farurilor, in caz ca sunt de la mama lor au 7 ani..deci au slabit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este au slabit becurile. Iesi mai ieftin daca cumperi un kit AF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti merge pe original,adica becuri Osram la 540ron setul de la magazinele de piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Ce coincidenta, chiar ieri am schimbat becurile xenon si eu .. la un passat b5.

Eu am luat de pe net cu 580 lei perechea originale Osram Xenarc D2S.

Cele vechi aveau deja 10 ani si mersul pe timp de noapte a devenit din ce in ce mai periculos.

Cand le-am desfacut am observat diferenta ... cele noi au o sticla clara, transparenta pe cand alea vechi sunt incetosate.

Acum observ ca se recomanda curatarea lentilei ... puteti descrie mai exact cum?

Mi s-a parut destul de greu accesul la ea.

Cum se dechide farul ... presupune dezlipire? sau e prins cu suruburi.

Merci.

Numai bine,

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie incalzit in cuptor si dezlipita sticla altfel nu se poate desface. Daca nu te pricepi un pic mai bine apelezi la altcineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Sunt nou pe forum, am un b5.5 si am o problema cu becurile de xenon. Am dat comanda de becuri si mi s-au adus niste becuri Narva D2S. Sunt bune pentru masina mea? Nu stiu daca sunt pentru bixenon sau ce am eu din fabrica(vad ca unii spun ca nu e bixenon,nu stiu, eu asa am crezut). As dori un raspuns rapid deoarece as vrea sa le schimb daca nu sunt bune! Astept pareri. Multumesc.

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-ai nimerit D2S sunt cu siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru promptitudine. Sper sa fie bune. M-a costat in jur de 280 de lei unul,daca nu ma insel. Insa ce vroiam eu sa stiu mai exact e daca becurile Narva sunt bune. Pentru ca le-as schimba cu alta firma,banii sunt cam aceiasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea NARVA sunt dintre cele mai bune, dar nu stiu daca cele pe care le gasesti pe la noi sunt originale.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips este lider in solutii de iluminat urmat de Osram. Pe plan mondial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost si mi-am schimbat becurile si sunt cele potrivite. Din cercetarile mele pe internet am gasit ca in 2002 Narva a fost cumparat de Philips. Asadar ar trebui sa fie f bune. Sa vedem cat o sa tina. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!