Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

sorin_balan

Coduri piese OEM Octavia 2

1.492 postări în acest subiect de discuţie

KimDiesel

Da, cam asta era si ordinea mea. Stai sa vad daca reusesc sa gasesc Sachs.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
sveck78

Multumesc, Andrei, dar dupa cod sunt cleme rotunde si nu e ceea ce caut. Clemele rotunde sunt la locul lor, eu am nevoie de unele care sunt putin mai jos de cele rotunde si au o forma dreptunghiulara/patrata probabil, dupa urmele lasate pe mocheta. In pozele atasate mai in urma am incercuit locurile exacte unde sunt amplasate. Multumesc inca o data pentru sprijin!

Link către postare
Al Bundy

NU sunt cleme acolo, eventual o limba din tabla poate sa fie.

Link către postare
sveck78

E posibil, dar cum arata? La toate Octi diesel la care m-am uitat nu le au desi urmele sunt. La benzinare nu au paslele alea acolo. As putea sa le prind cu niste ''soricei'', dar ar trebui sa gauresc si ar iesi oarecum o tiganie. Poate cineva le are (sau macar una) si poate ajuta cu o poza din zona respectiva. Multumim anticipat!

Link către postare
Carmina

2626xkg.jpg

Link către postare
andrei_221

Carmen, alea i le-am aratat si eu,. dar se pare ca mai jos sunt cele care il intereseaza pe el.

Sincer nici eu nu stiu ce e pe acolo... ma documentez si o sa ii spun. 

LE Acolo nu sunt alte cleme, pur si simplu pasla are niste decupaje in ea. Doar cele 2 saibe de tabla tin pasla pe locul ei.

Acolo probabil se mai prinde ceva la anumite modele, caz in care patratelele alea predecupate se dau la o parte si in tabla se prinde ceva. 

IMG_20171214_112427.jpg

IMG_20171214_112449.jpg

Link către postare
sveck78

Am înțeles acum. Mulțumesc mult Andrei. Chiar nu m-aș fi gândit la așa ceva (că se decupează în cazul în care e ceva de atașat în zona respectivă). Eu am crezut că sunt cleme prin prisma faptului că la mine sunt două bucăți de pâsla : una în partea de sus prinsă de clemele rotunde și una care vine de jos în sus și nu are nici un suport, stând bălălău. Încercuit cu roșu e pâsla de sus, iar cu albastru bucata care vine de jos, dinspre caseta de direcție. Și încerc să-mi dau seama cum era fixata pâsla încercuită cu albastru......am încercat să o bag sub bucata de sus și intră cam 1cm, dar nu știu cu ce să le fixez acolo.

IMAG0029.1.jpg

IMAG0029.jpg

Modificat de sveck78

Link către postare
KimDiesel

Daca am luat scutul de motor metalic original, fara alte accesorii, ce piese mi-ar mai trebui pentru montaj? Masina are doar scutul de plastic lung.

Link către postare
KimDiesel

Am gasit coduri pentru kitul de montaj al scutului de otel, dar de la Golf 5. Stie cineva daca se potrivesc si la O2 si daca mai trebuie si altceva?

1K0018936B brida fata,1K0018926B brida spate,1K0018965D suport 1 bucata,1K0018966F 1 bucata,N  90448004 niturile din lonjeron 3 bucati,N  90965001 suruburi 5 bucati

Atasat e un pdf cu toate accesoriile necesare. Nu stiu ce sa iau pentru traversa fata si suportii de prindere (pozitiile 16, 18, 19) - sunt mai multe variante.

scut skoda ETKA.pdf

Modificat de KimDiesel

Link către postare
andrei_221

-piulitele sertizabile - 5 bucati conform ETKA

Suportii laterali : 1K0018965E, 1K0018966E

In functie de anul de fabricatie, sunt coduri diferite pentru scut si suportul fata , ramane sa vezi daca ai vreun cod pe scut. 

Link către postare
KimDiesel

Multumesc mult Andrei, Scutul are terminatia D, este facut in 2007 si are montat si elementul de insonorizare pe el.

Masina mea este MPI din 2004. In cazul acesta care traversa este potrivita? Asta ar mai fi singura dilema importanta.

Cand zici piulite sertizabile, la care piesa te referi, cumva pozitia 21? O sa am nevoie si de suruburi. Presupun ca pe masina nu e nimic, trebuie sa iau toate elementele si o sa le comand conform schemei.

Dopul de plastic (24) ce rol are?

Link către postare
andrei_221

atunci e ok 1K0018936B

Dopul se pune pe unul din suportii laterali parca ( in partea  unde se prinde pe lonjeron) , sa nu intre apa in el prin partea de sus.

Link către postare
KimDiesel

Ar mai fi suruburile 4, de care trebuie, ca sunt 2 variante?

Link către postare
andrei_221

daca te uiti la descriere, o sa vezi ca ambele coduri sunt acelasi lucru, surub de 80 mm lungime, Metric 12 si pas de 1.5 si fiind coduri consecutive, ..01 a evoluat in ..02

Invatati sa mai cititi ETKA printre litere  :) 

Link către postare
KimDiesel

Asa este (4) este inlocuitorul lui 4, ieri am fost si am comandat piesele. Daca apare in paranteza inseamna ca este inlocuitor?

Pretul pentru traversa fata este foarte mare, 490 lei, restul pieselor au preturi mai rezonabile. Daca nu gasesc in alta parte, o sa iau nou.

Link către postare
GTD

Nu este neaparat inlocuitor poate sa fie reper cu rol identic dar forma diferita in functie de evolutia/modificarea aplicatiei la care este folosit.Diferentierea intre x si (x) o face filtrarea pe baza sasiului

Link către postare
andrei_221

corect, cand apare in paranteza, inseamna ca pentru acel reper sunt mai multe variante. evolutia codurilor o poti vedea in ETKA sau la dealer.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.