Jump to content

Păreri & Impresii (Touareg 7P)


Wayne
 Share

Postare recomandată

din fata aduce mai mult a tiguan

si in poza pare mult mai mic

da Doamne sa fie muuult mai urat !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E diferenta mare intre proiectul in derulare si faza finala.

Sa speram ca totusi o sa fie o schimbare in bine la final, pentru ca asa cum arata acum...nu place ochiului.

Pozele spion mereu au fost urate cam la orice masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca asa o sa arate....nu cred ca va mai avea vreo cosmetizare.Il puteti vedea si aici, camuflat.

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia e ca se va marsa pe S (din SUV) si se va pierde din U(tility) si capabilitati offroad.

O scadere de greutate, si f probabil motoare cu un consum mai mic si emisii de CO2 mai mici. Actualul Touareg are emisii cam mari, si consumuri declarate cam mari in comparatie cu un X5 cu motorizari echivalente, sa spunem. Bine ca emisiile de CO2 si consumul merg mana in mana...deci, consumi mult, ai emisii mari. Din cauza asta s-a lansat anul asta (in Germania si parca si in US) un Touareg 3.0 TDI Bluemotion de 225 CP cu un consum optimizat si emisii mai mici, insa avand acelasi cuplu de 550 NM cu cel al 3.0 TDI V6 de 239 CP.

http://www.galwayindependent.com/motoring/...tion-treatment/

Din ce am inteles, V6 TDI Bluemotion de la VW e diferit de 3.0 TDI Clean Diesel de la Audi (Q7), acesta din urma bazandu-se pe un mini rezervor de uree necesar arderii elementelor retinute de catalizator si reducerii Nox-zilor (alte emisii nocive fata de CO2).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum din pozele Spy mi se pare cam naspa.Oricum din punctul meu de vedere mai frumos decat varianta cu face-liftactuala nu prea are cum sa fie :(

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi parere am si eu :nono: Mi se pare ca este un tiguan modificat .... Slabut ... sper sa NU ramana asa ... daca e atat de mic ... e c`am greu sa`l mai numeasca JEEP. Oricum sunt niste masini minunate care NU te lasa la Greu NICIODATA !

Sa traiasca touareguuuuuuuu

post-48069-1259604962_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Che?noiu Adrian

In nici un caz nu va arata asa la sfarsit . Pana in 2011 il vor modifica mult , fata de acest poze .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care 2011?2011 e modelul, o sa-l lanseze acum in 2010, chiar pe la inceput.nu cred ca o sa mai modifice nimic...asta daca pozele sunt "reale".

noul 2011 audi a8 a fost deja prezentat si o sa inceapa sa ia comenzi...si nu suntem in 2011 ;)

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu prea imi place.Nu mai are acelasi design care se impunea,nu stiu ce sa zic parerile sunt impartite dar mie imi place mai mult modelul anterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io am modelul asta 2008 , vreau sa spun ca asta nou ce vor sa scoata e pistol cu apa pe langa asta care e acum pe piata (facelift`ul) ... asta e parerea mea ... poi care e diferenta intre tiguan si asta ce scot ei ? poate sa`i puna ei ce i`or pune , tot a tiguan seamana la caroserie , exact cum ai spus si tu Stefanitaa ... nu se mai impune prin nimika !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mie mi se pare ca e modificat foarte putin fata de actualul. Un fel de Golf 6 fata de Golf 5. Prin urmare nu-mi displace dar nici nu ma omor dupa el.

Normal ca seamana cu Tiguanul (sunt din aceeasi familie; si eu seman cu tata). Doar nu era sa semene cu X5.

Si ce daca seamana cu Tiguanul? Mie mi se pare o masina reusita in clasa ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea era ca Tiguanul sa preia din Touareg(mici elemente), ci nu invers.

E vorba de 2 clase diferite si trebuie sa fie o diferentiere intre ele totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar este mai urit ca cel actual... si clar se vede ca este mai mic (sau este o iluzie optica). Cred ca ar trebui sa il lase la dimensiuni mari (ca sa fie un competitor ca size ptr. X5 ML samd). VW are deja la clasa compacta Tiguan... deci nu mai e nevoie de inca unul mic... Cred ca in final vor modifica acest proiect... curios ce motorizari vor pune pe el.. poate scot si ei un hybrid...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi l-ati vazut in vreo poza reala sau va referiti la cgi-urile demo care sunt de ceva multa vreme pe diferite site-uri?

Eu am citit ca va fi prezentat la salonul de la Detroit insa nu am vazut inca nici o stire despre Touareg 2010 ...deci mi-e cam greu sa-mi dau cu parerea in lipsa unor poze reale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca nu va mai fi dotat cu reductor si diferentiale blocabile. Dar asta cere piata. Se pare ca sub 1% din actualii proprietari de touareg folosesc aceste facilitati care mai si ingreuneaza masina cu 150-200kg.

Modificat de George74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand o sa-mi schimb masina, chiar de-aia probabil o sa-mi iau Touareg modelul actual, pentru ca e o masina capabila multumita pieselor mecanice, nu se bazeaza doar pe electronica. Si daca noul Touareg nu va avea reductor si diferentiale blocabile...sa-l cumpere restul de 99%... noi astia 1% care stim ce vrem de la o masina, gasim alte variante...

Nu ati mai auzit cand apare? Ca sunt tare curios cum o sa arate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se pare ca va fi lansat oficial in mai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se va lansa in luna Mai 2010 (am un calendar PDF, dar nu stiu cum sal postez) sau este un alt facelift... si mie imi place cum arata si nu pare mai mic decat cel vechi, dar intradevar daca nu o sa mai aibe reductor si diferentiale autoblocante, nu o sa mai fie cel mai bun suv offroad.

Touareg

Ce m-asi chinuii si eu cu unul din asta.

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va fi model complet nou. Prin martie-aprilie se lanseaza pe piata mondiala noul Cayenne si apoi prin mai-iunie Touareg-ul. Desi eu cred ca ceva mai tarziu, pentru ca mereu intre lansarile celor doua modele au fost 6 luni de pauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Noul VW Touareg, tradat de propriile machete din metal"

Mie nu-mi place botul, e prea subtiat, in loc sa fie masiv cum este actualul.

Spatele nu pot sa-mi dau seama, dar per ansamblu ignorind dimensiunile pe care nu le stim, spui ca o sa concureze cu RAV4 sau Sportage.

Discutam doar pe ce vedem, ce o sa fie om vedea:)

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici mie nu imi place "golfizarea" asta a touaregului.

Totusi este o masina "respectabila" cel putin ca dimensiuni si trebuie sa ramana asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate se vede spatele va semana cu cel de Cayenne si fata cu Golf-ul. Urat. Sper totusi sa nu fie asa. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!