Jump to content

Zgomot (Huruit) [Passat CC]


Valix
 Share

Postare recomandată

Oricum era indicata si schimbarea placutelor daca schimbai discurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Nu ar trebui sa postez aici, dar forumul nu ma lasa sa fac un topic (probabil pentru ca sunt user nou). Imi cer scuze, rog pe cineva sa-l transforme in topic daca se poate. 

Detin un Passat CC 2014, 2.0 TDI 140cp.  Masina a fost achizitionata la 55mii km iar acum am aproape 70k. 

De vreo luna jumate a inceput sa apara un zgomot (un fel de TRRRRRRRRRRRRRRRR)  la decelerare si accelerare. Este sesizabil in treapta 1-2-3 pana pe la 2200 ture, dupa este posibil sa nu se mai auda din cauza zgomotului.  Sunetul este mai pronuntat la decelerare si anume cand decelerez cu piciorul pe acceleratie (daca dau drumul la pedala brusc, nu se aude). 

Am fost la un service acum aprox 2 saptamani, unde s-au uitat 4 mecanici la ea. Mi s-a spus ca ''nu pare ceva grav, nu pare vreun defect mecanic, sa o tin sub observatie si daca se agraveaza sa merg inapoi sa o verifice''

Voi merge din nou la service curand insa as vrea sa stiu daca ati avut vreodata o problema asemanatoare pentru ca nu inteleg ce ar putea sa fie. Pare ca se aude din partea dreapta a masinii, din zona curelei de accesorii, insa nu sunt sigur....

Atasez 2 video-uri cu zgomotul. 

Video

https://www.youtube.com/watch?v=krkng_Rga3o

 VIDEO 1

VIDEO 2

Va rog frumos, daca a mai patit cineva ceva similar, poate aveti idee cam ce ar putea sa fie. 

Va multumesc, 

Adi

Modificat de Manuel N.
Chiar daca ai putea nu ar trebui sa faci topic nou. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva foarte asemanator a avut un vecin de-al meu cu Passat B6 (1.9 TDI) doar ca la el se auzea si pe accelerare si pe decelerare. Buba a fost pompa de apa. Sub capota poti localiza sunetul din ce partea a motorului vine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul se aude de undeva din partea dreapata a motorului, cum esti in masina. Pe partea cu aerul conditionat, curea de accesorii etc. 

Masina face asa la cald, dupa o perioada dupa ce a ajuns la 90 grade. Merge normal fara sa simt vreo diferenta de performanta sau ceva, insa nu cred ca este ok.

Se aude si in accelerare insa e mai putin notabil....

Am programare la service abia peste o luna din pacate. 

Teoretic as fii fericit sa fie pompa de apa pentru ca garantia ar trebui sa mi schimbe toata distributia. Ideea este ca masina are 70k km si as fi putin surprins sa fie asta avand in vedere ca, teoretic trebuie sa o schimb la 100k....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti-a zis si @EEXCALADE se aud doua sunete, unul e de la pompa de inalta presiune(ceea ce e normal la CR) si al doilea pare de injectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul este BMP...o sa merg la service si revin cu update uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tu ai un passat cc din 2014 cu motor BMP? :))

Vezi ca nu stii ce motor ai pe masina, eu cred ca ai CFFB. Ai un motor CR nu PD.

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep foarte bine, insa pe cartea masinii scrie Passat CC 2.0 TDI BMP, La fel scrie si cand cauti masina online dupa numar, La asigurare, peste tot. Daca “BMP” ul ala inseamna altceva, imi cer scuze. 

1 minute ago, Hasken said:

Nu ma pricep foarte bine, insa pe cartea masinii scrie Passat CC 2.0 TDI BMP, La fel scrie si cand cauti masina online dupa numar, La asigurare, peste tot. Daca “BMP” ul ala inseamna altceva, imi cer scuze. 

Rectific, sunt eu retardat. Este BMT- Blue motion. Greseala mea 

Revin cu update-uri dupa service, sper sa o rezolv. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Exact ce au spus colegii...pompa de inalte. 

£1400 schimbat pompa plus manopera....suportata pe garantie din fericire. M am documentat putin si observ ca s-a mai raportat problema asta la acest motor...nu mai sunt masinile ce erau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat pompa de inalte, senzor de presiune, filtru. 

Problema tot este....o duc inapoi nu inteleg ce altceva ar putea sa fie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare ! 

Intampin urmatoarea problema 

este tot un huruit pe fata si asta doar cand opresc motorul. 

dupa banuielile mele ma duce cu gandul la distributie . precizez ca uneori la relanti este liniste apoi daca accelerez usor se aude : ''vuum vuum vuum' foarte incet ''

Am atasat si un video ca sa va puteti avea o opinie mai exacta .

https://drive.google.com/open?id=1D48oZdxUjvczFYjCBrArPceoKYBFlefC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Zgomot (Huruit) [Passat CC]
  • 1 year later...

Va salut si imi cer scuze pentru faptul ca nu am postat un topic separat, dar abia mi am cumparat un passat cc si am devenit membru pe acest forum si nu am acces.

 

Am si eu o problema in momentul in care plec cu spatele de pe loc, se aude un huruit de parca ar fi fier pe fier, cand dau apoi in fata iar se aude, dar dupa ce plec de pe loc nu mai scoate absolut niciun zgomot masina. Acest sunet am observat ca nu se aude mereu, uneori deloc, alteori foarte puternic. Am reusit sa il inregistrez pe filmare si sunt curios daca ar avea cineva idee de la ce ar putea fi. Impresia mea din masina este ca se aude de undeva din fata

 

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut! Am și eu acest zdrăngănit / huruit care se aude doar pe piatra cubică sau pe ceva drum mai prost, de la ce ar putea să fie? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!