Jump to content

Zgomot (Huruit) [Passat CC]


Valix
 Share

Postare recomandată

Hai ca vad ca sunt singurul care deschid topic-uri cu probleme la CC. Cred ca am auzul prea dezvoltat :blink:.

Deci: la rularea in linie dreapta, cu viteza mica (10-20 km/h), se aude un zgomot pe fata, gen huruit, frecat, ca si cum cauciucul ar freca de o bucata de plastic. Cand cresc viteza, nu se mai aude. Acelasi zgomot, poate mai pronuntat, se aude si pe viraje luate cu viteza mica, atunci cand fac stanga/dreapta, la 90 grade, pe o strada, cu viteza 1. E interesant ca la mersul inapoi, nu aud acest zgomot...

Am fost ieri la un service, totul pare ok. Au dat jos rotile, placutele de frana, au degresat pe acolo. Totul e ok, dar si zgomotul e tot acolo :Driver:. Masina are 20.000 km.

Aveti ceva idei? Rulmenti, planetare, cap planetara, cutie viteze?

Modificat de Valix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si asa :Ridic-o pe elevator , baga in a 1-a si vezi de unde provine zgomotul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a facut si asta in service. Pe rampa nu scoate niciun sunet suspect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi sunet il aud si eu la B6 si numai cand iau viraje la stanga in treapta 1. Deocamdata nu m-am dus in service pentru atata lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

update: am schimbat gumele de vara cu cele de iarna si a disparut si zgomotul cu pricina. oare atingeau pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu cred ca modelul de cauciucuri de vara face zgomot. Evident ca sunt "V" cu dintii tociti inegal. De fapt nu trebuie sa fie neaparat v-euri si celelalte modele fac zgomot daca sunt tocite inegal. Am patit-o si eu chiar cu Dunlop-urile SP01 originale ale masinii.

Este doar un zgomot deranjant atata tot nu trebuie sa te ingrijorezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru am patit si eu ... pe la 16000km a inceput sa aud un zgomot suspect in viraje la viteza redusa .... deabia pe la 25000 km dupa multe drumuri pe la service inginerul de la VW service schimba rotile, le pune pe cele din spate pe fata si invers si spre surprinderea mea nu se mai aude ,mentionez ca zgomotul era de natura metalica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Continental pe masina, si nu au profil in V ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sa stiti ca cauciucurile de vara poate sa faca asa , asa au facut si la mine si le-am schimbat si nu mai face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@valix - Referitor la huruiturile de orice fel de multe ori sunt provocate de cauciucuri care nu par a fi cauza :banghead: Ceea ce vreau sa spun este ca mi-am luat niste cauciucuri de iarna de la cineva (sh pentru ca de obiciei iarna umblu cu alta masina) am zis na.. sa fie. Aratau perfect, in stare super super, ca noi. In schimb dupa ce le-am pus pe masina parca mergeam pe piatra cubica... Nu exagerez, intr-adevar erau pe 18", dar parca aveam crampoane. Simteam ca tremura tot in jurul meu... zdronganeau pana si obiectele prin masina in fete de usi s.a.m.d... Toate astea la viteze mici, ca la viteza mare nu mai simteam dar nici nu mai te intelegeai cu nimeni in masina de zgomot... Asa ca daca ai cauciucuri f vechi, ca fabricatie, sau sh de pa alta masina (care pot fi tocite uniform) ai putea sa ai simptomele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noutati: Cand a fost ud rau pe jos, cu ultimele ninsori, am mers cu masina si nu se auzea nimic. Da nimic. In schimb, cum s-a uscat pe jos, zgomotul a revenit. Cadem de acord ca sunt cauciucurile de vina?

@alaraw: caucicucurile sunt cele cu care a venit masina: ContiSport Contact 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

99% :) Poate ai un prieten binevoitor (cu B6 sau CC) care sa te lase sa faci o proba cu rotile lui, si asa e cald si frumos afara.. Cric, coarba si ai aflat :) La mine problema a fost de la roti, si era o tocite ciudat rau de tot. Erau canelurile orizontale, unu bun unu tocit... Nu imi dau seama cum dar parca erau roti de tractor :)) bine la o scala mult mai mica, dar ca sa intelegeti situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noutati: Cand a fost ud rau pe jos, cu ultimele ninsori, am mers cu masina si nu se auzea nimic. Da nimic. In schimb, cum s-a uscat pe jos, zgomotul a revenit. Cadem de acord ca sunt cauciucurile de vina?

@alaraw: caucicucurile sunt cele cu care a venit masina: ContiSport Contact 3

Valix, cu aceleasi tip de cauciucuri a venit si a mea si nu am auzit nimic. Acum am de iarna, tre' sa le schimb ca deja a dat caldura. O sa trag cu urechea daca se aude ceva dupa ce le pun inapoi pe cele de vara :lol: (tot contisport..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu o porblema asemanatoare,la viraj larg si viteza mica croncanea,am fost la sv si nu au gasit nimic,pana intro zi cand am hotarat sa schimb capu de planetara.Am avut super idee,dupa ce l'am schimbat nu a ma'i croncanit nimic la masina !!!! masina dusa in sv nu la colt de strada si verificata cu mare atentie de mecanic """"" am facut si schimb de cauciucuri asa cum at-i spus mai sus si zgomot-ul nu a disparuse decat dupa ce a'm schimbarea cap palnetara"""

Modificat de maharu50
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, numai ca mie imi haraie si pe viraj dreapta, si pe viraj stanga, si in linie dreapta, la viteza mica, si numai pe uscat. Cand e ud, nu se aude nimic. Planetara ma gandesc ca ar face mereu. nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam da ... Sau poate fi doar un semn ca incepe sa se " duca " planetara ... Ar fi bine sa incerci sa rezolvi problema intr-un service ... Macar sa descoperi cauza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost. Au verficat tot si e ok. Doar testul de anvelope nu l-am facut, respectiv sa pun alte roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am fost si au verificat si nu au gasit nimic,asa cum am spus eu am hotarat sa schimb cap planetara , daca o gandim dece scartaie numai pe uscat..nu mai are ungere ? iar cand ploua are ?nu stiu ' zic si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Hai ca vad ca sunt singurul care deschid topic-uri cu probleme la CC. Cred ca am auzul prea dezvoltat :Driver:.

Deci: la rularea in linie dreapta, cu viteza mica (10-20 km/h), se aude un zgomot pe fata, gen huruit, frecat, ca si cum cauciucul ar freca de o bucata de plastic. Cand cresc viteza, nu se mai aude. Acelasi zgomot, poate mai pronuntat, se aude si pe viraje luate cu viteza mica, atunci cand fac stanga/dreapta, la 90 grade, pe o strada, cu viteza 1. E interesant ca la mersul inapoi, nu aud acest zgomot...

Am fost ieri la un service, totul pare ok. Au dat jos rotile, placutele de frana, au degresat pe acolo. Totul e ok, dar si zgomotul e tot acolo :D. Masina are 20.000 km.

Aveti ceva idei? Rulmenti, planetare, cap planetara, cutie viteze?

De la cauciucuri,daca le schimbi nu se mai aude.Asa se auzea si la mine si le-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost azi cu a mea (doar ce am cumparat-o) ca imi facea un huruit puternic de la 60km/h pana pe la 80km/h si uneori la viteze mai mici. Eu cum sunt mai pretentios ma enerva rau huruitul respectiv. Am fost azi cu ea la reprezentanta pentru diverse probleme si am scos-o la un test cu cineva de acolo. Dupa ce a condus-o putin a zis ca nici nu e cazul sa mai verifice mecanicii problema asta pentru ca 100% este de la cauciucuri si singura rezolvare ar fi sa le schimb cu unele care sa nu mai fie asa late. Cauciucurile fiind noi numai de cumparat altele nu imi arde. Alta rezolvare ar fi fost schimbarea intre ele, sau ceva de genu. A, si la mine pe ploaie nu se simtea asa mult si in functie de cum e asfaltu se aude mai puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clau, am nevoie te rog de o lamurire suplimentara:

Este vorba de un vuiet de tonalitate joasa atunci cand pleci de pe loc bracat maxim? sau un scartait mai ascutit care poate fi de la burdufele de planetare exterioare (mi-e greu sa descriu altfel zgomotul, poate iti dai seama asa despre ce vorbesc)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz, la mine era un huruit de joasa frecventa. Din cauza asta am dat initial vina pe cauciucuri, pentru ca se auzea ca si cum ar fi frecat zona de rulare cu striatii a cauciucului pe o piesa metalica. Uneori se auzea intermitent, alteori continuu. La plecarea de pe loc bracat maxim, dupa ce viteza ajungea pe la 10km/h incepea sa se auda binisor. La viteze mai mari de 20 km/h sau in treapta a 2-a de ex. in sensuri giratorii nu il auzeam deloc. Doar la plecarea de pe loc. Daca motorul era in sarcina, de ex. volanul bracat max. si drum in panta, zgomotul se auzea si mai clar.

Zgomotul provenea parca dinspre motor, din partea dreapta atat la plecarea spre stg. cat si spre dreapta (deci in zona cutiei de viteze). Date fiind conditiile in care se manifesta, uneori era de foarte scurta durata si de aceea nu il bagam in seama. Probabil ca mai multi posesori de Passat si Jetta il au dar nu sunt constienti de el. In service mecanicul cu care am facut proba de drum mi-a spus ca au mai avut un caz similar la un Passat 4motion dar nu stia exact care a fost rezolvarea, doar ca le-a luat mult pana ce i-au dat de cap. Apoi a venit un coleg de-al sau care a facut si el proba de drum si mi-a spus fara a ezita ca e 100% de la uleiul din cutie si ca trebuie schimbat cu alt tip. Detalii nu pot sa-ti dau despre tipul de ulei folosit pentru ca reparatia s-a facut pe garantie si eu nu am vazut factura cu piesele de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok Claudiu, m-ai lamurit complet. Am avut si eu de-aface cu acel zgomot, imi pare rau ca nu citesc frecvent aria asta :|

In fine, sa explic acum si motivul intrebarii: Valix are pe masina alt model de cutie de viteze iar la modelul lui, chiar daca este tot in 6 trepte, NU exista acest zgomot. Mai mult, Vali nu il aude tot timpul, la el dispare pe vreme umeda si atunci ma duce cu gandul numai la scartaitul ala de burdufe de planetara (cele dinspre exterior) care la bracare maxima se comprima si freaca. Pentru zgomotul asta exista alt remediu, mai simplu dar incercam sa fac diferenta exacta intre cele 2 reclamatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Zgomot (Huruit) [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!