Jump to content

Montare deschidere mecanica porbagaj


bogdan_cj
 Share

Postare recomandată

Tinand cont ca am probleme cu deschiderea portbagajului, adica releul e defect, doresc sa pun deschiderea mecanica cum era la modele mai vechi de fabii. Am cautat in etka dar nu am gasit codurile. Le stiti cumva? Nu pare greu de montat dar, la mine e necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca imi amintesc bine pretul pieselor noi necesare e sub 150 ron adica pe undeva acelasi pret cu al motorasului deschidere hayon

vei avea mult de furca cu scoaterea finitiilor de praguri care ies doar daca se incepe de sus in jos (adica intai va trebui sa dai jos plasticele din dreptul centurilor etc)

in plus unul din suruburile care fixeaza manetele de actionare pt capac rezervor (si hayon) e situat putin cam sub sina scaunului fata (deci probabil va trebui si scaunul demontat) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum Bogdane e releul defect?? Ce releu iti trebuie si cat costa?

Poate pare stupid ce te intreb dar sigur ai verificat sistemul ala "touch" de deschidere portbagaj? La mine s-a stricat ala si a trebuit sa inlocuiesc microswitch-ul din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai desfacut portbagajul in situatia respectiva ? ( microintrerupator defect )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o intrebare:

Sunt modele care vin ori cu deschidere mecanica de la scaunul soferului ori prin impuls de la microcontactul din haion?

Eu am ambele pe masina. Si mi se pare normal sa fie ambele.

Sau aici este vorba despre alta deschidere mecanica?

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la primele modele s-a pus si varianta mecanica

bogdan se referea la microswitch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, microswitch-urile sunt ok, au fost verificate si functioneaza perfect. Sub bord este ceva releu, in momentul cand apas sa deschid porbagajul se aude sub bord un releu cum tacane cateodata, adica in momentele cand se mai gandeste portbagajul sa se deschida. Am avut acces sa deschid portbagajul rabatand bancheta si apasand pe acea tija de la broasca portbagajului. Maine voi merge la service sa remediez si revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca am inteles bine, la unele modele si langa scaunul soferului este un buton pentru actionare in impuls la deschidere portbagaj.

Si bogdan ai dori sa schimbi acesta pe mecanic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!