Jump to content

Sfaturi Telescoape


Mandy
 Share

Postare recomandată

La mine ruginise talerul de la arc si tija amortizorului lovea la gropi in plasticul de deasupra (cel pe care se sprijina placa de la portbagaj).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    14

  • alex_abd

    13

  • sonnic53

    12

  • taz21

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se incepe verificarea spate cu tot ce tine de suspensie:bucsa, amortizor, arc,flansa din capul telescopului,flansa din interior.Una dintre acestea s-a uzat si trebuie vazuta care

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sonnic53 eu trebuie sa merg sa fac schimbul de ulei si am sa vb cu mecanicul sa vad ce zice si daca aflu ceva vorbim.... sau daca afli tu ceva.mentionez ca nu se aude nici un zgomot,troncanit ceva chiar nimic spre surprinderea mea, e chiar aiurea zici ca acuma sari de pe sosea

Modificat de Darius30tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.trebue verificate.bun. insa care din ele le pot verifica eu . si nu in servis. si cum le pot verifica pe fiecare ? metode ceva? ... sa nu mai dau bani si acolo .. in mare....

si in seara asta cand am iesit cu masina ,,, am luat niste gropite mai asa una dupa alta si e o senzatie ceva de genu " cand arungi o piatra pe apa si face broscute " asa simt cami face mie spatele... parca joaca caroseria pe punte sau ceva de genu... nustiu ce sa zic .. mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele se pot verifica,dar iti trebuie o rampa ca sa ridici masina si sa observi starea lor.Apoi daca masina joaca(sus-jos) asta suna a telescoapte duse.De cat timp ai schimbat amortizoarele?

Totusi ar trebui vazut concret pe masina care dintre piese este problema, pentru ca noi aici dam doar sfaturi/idei.

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizoarele sunt puse in toamna . la servos sa uitat sub ia si cica nu are nicio problema pe spate. ( ori e ala mia stupid ori nujtie treaba ) , bine ca sa uitat doar pe sub masina . mia zis ceva de amortizoare pe fata , insa eu nu am treaba cu fata . pentru ca atunci cand dau intro groapa cu fata nu face nimica , cum intra spatele face masina balans.... el cica nu are nimica. si cica daca tot face sunt cauciucurile ( nus bune ) . face si cu cele de iarna si cu cele de vara. deci asta eu zic ca pica..... nustiu ce sa fac ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu mai am nicio idee.Insa daca ai putin timp si te pricepi sa dai jos suspensia(amortizoare,arcuri,flanse) spate,ar trebui s-o iei la "purecat''.Sa te uiti foarte bine si sa vezi ce nu este in regula.Si cu ocazia asta sa verifici(vizual) si bucsele de la punte daca cauciucul din ele este rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa stiu si eu de care sunt telescoapele pe spate la golf 3-monotubulare sau bitubulare?ASTEPT RASPUNS

Ma refer la cele pe ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, sunt nou pe aici.. As vrea sa stiu daca ati auzit de amortizoare Requal;

Un "prieten" are doua si zice ca sunt bune, si la un pret "bun", si ca merita da nu am vazut pe nimeni sa pomeneasca de un asa nume ....

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin_popoviciu80

sonnic53 - incearca sa verifici bucsele de la tendonul care leaga puntea spate de sasiu (misca roata in fata si in spate)deoarece e suficient ca doar pe o parte sa fie duse si bate tot parca sunt doua ciocane. Daca nu sunt bucsele atunci sigur problema e din zona telescopului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A montat cineva pe masina lui suspensii heavy duty? Cum se manifesta masina pe drum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un golf 3 hatch 1,6 ABU si am schimbat amortizoarele spate cu tot cu setul de flanse si protectii-amortizoare Boge pe gaz(ca si cele or care le-am gasit pe masina cu stanta '93).Acum nu mai bate nimic in zona insa au inceput sa se auda tableta spate,diverse plastice....de,e baba!

Pe fata am Alko,schimbate in 2009 in DE (concluzia e ca si nemtii monteaza noname-uri)care inca se prezinta destul de bine-am schimbat doar flansele cu febi si totul e ok in zona(cu mentiunea ca daca ati desfacut de pe fuzeta trebuie facuta geometrie ,oricate masuratori ati face nu mai se pot aseza in pozitia initiala).Daca drumurile sunt cat de cat (ma refer la traseul obisnuit,de zi cu zi)eu prefer amortizoarele pe gaz,sunt mult mai ferme pe curbe si fac masina parca mai legata....parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAL la mine am observat,ca in viraj se aude din spate de la roata stg un zgomot (ca si cand ai bate cu o lingura intr-o oala goala))Asta numai in viraj spre stg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca roata e stransa verifica si piulita care vine pe fuzeta -ridici pe cric si vezi daca roata are joc in ax.Daca da dai jos roata,desfaci capacul fuzetei,dai jos splintul,colivia de tabla si strangi piulita dupa care o slabesti 15 grade (e foarte important).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot intrebat in stanga si in dreapta care amortizoare sunt mai bune. Pe gaz sau pe ulei...? Mi-as pune si o suspensie sport dar nu stiu ce sa fac. Mi-e ca pe urma o sa imi para rau ca va fi masina prea rigida :( Vreau si un aspect sportiv si de aceea va intreb daca amortizoarele pe gaz ii ofera masinii si un iz mai sport. Multumesc, astept raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizoarele pe gaz sunt mai 'dure' decat cele pe ulei, insa este sub o suspensie sport.Daca si jante pe 15 poti pune linistit amortizoare pe gaz, asa impaci cat de cat si gropile si stabilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dea...dupa una alta am ajuns si la amortizoarele spate ... leam demontat . am pus bucse noi . flansele alea de cauciuc. aia care vine pe amortizor sub aripa si cea care vine pe aripa sus. am schimbat si stanga si dreapta spate. am montat tot la loc.amortizoarele sunt bune ( se apasa greu pe masina ) sunt ultimele schimbate. luate de noi . masina la fel face cand dau cu ia in gropi mici insa una dupa alta , parca imi danseaza spatele... zici ca se rupe uneori... face stanga dreapta de fund...ce sa fie ..ce sa mai verific . mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranță bucșile de la puntea spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucse punte ? sau bucse amortizoare ? nea mecanicu care sa uitat a zis ca in rest sunt bune toate pe acolo pe dedesupt.... sa fie si bucsele alea duse ? o sa le schimb si pe alea .... daca nici de la astea nu ar fi ... ce sa fie ?.. masina merge drept pe strada. nu toceste cauciucurile nici pe exterior nici pe interior.... o sa verific si eu putin bucsele vizual sa vad daca e ceva in neregula.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se refera la bucsa asta nr. 13. Daca vrei sa le schimbi sa te interesezi la service-uri care au presa calumea, ca intra destul de greu.

post-44347-0-10207900-1300737979_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal vin si eu ,cu o intrebare este normal ca,flansele acelea sau capacele alea din fier care se vad cand ridici capota(alea din capetele de la amortizoare fata )fiind stranse sab le invarti la mana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt simple opritoare care nu dau voie intregului ansamblu sa coboare atunci cand spre ex. o ridici pe cric.Se poate invarti de ele pentru ca exista alta piulita sub ele care strange flansa si rulmentul pe arc si amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am mai linistit atunci dar am mai pus mana pe alte ciuperci la alte golfuri si sunt fixe :beerchug: :beerchug: multumesc zak

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!