Jump to content

Sfaturi Telescoape


Mandy
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare legata de amortizoare: am un g3 1.6 si imi pare ridicat de fata. Nu am probleme cu articulatiile, nu am probleme cu nimic, amortizoarele imi par ok, dar parca arata ciudat asa ridicat de fata: 57178727.jpg

http://img248.imageshack.us/img248/7461/g31v.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de 1octav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    14

  • alex_abd

    13

  • sonnic53

    12

  • taz21

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

ultimu_neuron

Si al meu e ridicat de fata (sau lasat de spate, depinde cum vrei sa-i spui) chiar putin mai mult decat al tau... si daca nu ar fi batut flansa de la amotzizorul stanga spate, nici eu nu as fi banuit nimic.

Dar! Incearca sa virezi succesiv stanga-dreapta din scurt la viteza mica (25-30 km/h) de cateva ori si vezi atunci daca masina are balans mare (daca face ca o barca pe apa)

A mea face asa si am vazut pe urma ca amortizoarele spate sunt curse. Nu mai au pic de ulei in ele. Le poti comprima linistit cu un singur deget :)

Pe sosea la viteza mare nu se simte asa pronuntat, dar in oras cand virez la 90 de grade de pe o strada pe alta, se inclina tare.

Abia astept sa iau salariul sa le schimb cu tot cu arcuri si sa observ diferenta. :) Pe fata vad ca se tin mai bine, dar probabil ca in scurt timp vor trebui inlocuite si ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron
Ultimu Neuron, nu iti lua Monroe ca sunt foarte proaste si nu o sa te tina! I-ati SACHS, ca alea sunt printre cele mai bune. Monroe is de toata jena, eu am muscat-o pe 2 masini cu ele. Si inca ceva, daca tot schimbi telescoapele, schimba si bucsele de la punte, ca nu-s scumpe. Tu stii ce diferentza mare fac? Masina e ca noua, sa vezi ce bine sta pe drum, si in curbe. Eu am patit-o...mi-am pus telescoape noi si la un timp a inceput sa bata din nou. Vroiam sa le schimb iar ca aveam garantie pe ele, da cand am vrut sa el desfac n-aveau nimic, in schimb bucsele de la punte faceau ca toti dracii. Asa ca trust me si n-o sa-ti para rau

Stiu ca Porsche vine din fabrica cu SACHS. Stiu ca-s bune, dar sincer nu cred ca Monroe sunt proaste.... n-am auzit nimic rau despre ele. Cred ca gradul de uzura depinde si de cum mergi cu masina...

M-am gandit si la Bilstein, dar preturile sunt putin cam mari...

Intr-adevar bucsa stanga spate e cam uzata. Stiu ca nu-s scumpe dar manopera cred ca o sa ma omoare... Amortizoarele o sa le schimb singur, dar cu siguranta pentru bucse va trebui sa apelez la un mecanic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate e complicata treaba, trebuie data puntea jos, o simfonie intreaga; in schimb pe fata e joaca de copil, asta daca ai sculele necesare.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca Porsche vine din fabrica cu SACHS. Stiu ca-s bune, dar sincer nu cred ca Monroe sunt proaste.... n-am auzit nimic rau despre ele. Cred ca gradul de uzura depinde si de cum mergi cu masina...

M-am gandit si la Bilstein, dar preturile sunt putin cam mari...

Intr-adevar bucsa stanga spate e cam uzata. Stiu ca nu-s scumpe dar manopera cred ca o sa ma omoare... Amortizoarele o sa le schimb singur, dar cu siguranta pentru bucse va trebui sa apelez la un mecanic. :vaidecapulmeu:

Nici cu bucsele nu e mare smecherie de schimbat. Eu acum dupa ce am vazut cum mi le-a schimbat cred k m-as descurca si singur. Problema ce mai grea e cand le introduci...sa ai simtu gaurii:)) si sa le nimeresti sa intre drept. Telescoapele sunt si mai usor de schimbat. Si pe faza ca n-ai auzit pe nimeni sa se planga...uite ma plang eu! Pe 2 masini am avut Monroe...pe prima nu m-au tinut nici macar un an si pe Golfutz le-am schimbat cu SACHS acum jumate de an pentru ca bateau de le lua draq. Si chiar pot sa spun ca nu sunt un sofer agresiv sau care nu are grija de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat cand pun frana mai brusc o miscare de balans insa ma gandeam ca alea din fata sunt de vina... deci spatele e de fapt problema si de aia sta asa ridicata de fata. Ok, multumesc de lamurire, ramane sa schimb ce e de schimbat. Multe probleme poate sa aiba o masina ce aparent e in stare foarte buna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat masina acum 2 ani,tot la fel statea ridicata de bot si lasata de spate.Initial am zis ca is arcurile pe spate prea "calcate" si amortizoarele duse.Am schimbat toata suspensia spate cu una noua si surpriza ,tot la fel sta lasata de spate. Asa ca mi`am schimbat arcurile din fata cu altele de pe un 1.6 si se aseaza perfect.Nu va aruncati sa schimbati amortizoarele pe spate doar pentru ca vi se pare ca sta prea lasata,rolul amortizoarele e de a se opune impotriva oscilarii arcurilor nu de a sustine greutatea masinii...

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo parere are cineva despre amortizoarele TA-Technics? Am gasit fata si spate pe gaz la 32 de euro si ma gandeam sa le schimb pe cele pe fata ca prea au joc (balans) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baietii de prin timisoara au suspensii sport ta-technix si toti sunt multumiti de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
ultimu_neuron

Mi-au venit piesele!!!

Am primit amortizoarele, arcurile, flansele, protectiile, bucsele spate si restul pieselor mai mici...

Sper sa am timp saptamana asta sa le montez.

Doua intrebari am....pe tija amortizorului vine acel suport inferior pentru arc (cel din dreapta in poza 4). Am incercat sa-l bag dar nu intra din cauza capacului de plastic din capul amortizorului. In instructiunile de folosire spune sa nu folosesc acea piesa...dar nu inteleg cum ar merge fara ea. Stie cineva daca e ok sa nu pun acea piesa?

Mai este vreo piesa pe care as putea-o inlocui, gen burdufe, garnituri sau mai stiu eu ce, inafara de cele reutilizabile (gen piulite si saibe) ?

Multumesc

post-68562-1279455243_thumb.jpg

post-68562-1279455248_thumb.jpg

post-68562-1279455253_thumb.jpg

post-68562-1279455258_thumb.jpg

post-68562-1279455263_thumb.jpg

post-68562-1279455267_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron

Iata despre ce suport inferior vorbesc. Oare trebuie sa desfac capacul de plastic din capul amortizorului si sa-l pun la loc dupa ce bag suportul?

post-68562-1279458150_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suportul ala mic sustine tot arcul.Asa s-ar vedea din poza.Iei capacul de plastic jos, pui suportul, dupa care asezi capcul la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea in legatura cu amortizoarele este urmatoarea :

Merita sa-ti pui pe gaz - daca mergi mult in afara orasului. De exemplu eu o sa fac Buzau - Bucuresti cu facultatea.

Iar pe ulei - daca stai mult in oras, datorita gropilor.

Gaz = sport

Ulei = confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron

Eu sunt mai mult decat multumit daca masina va sta pe viraje asa cum statea in '93 cand a fost produsa... Intr-adevar cele pe gaz sunt mai sportive, dar sunt multumit si cu cele pe ulei.

@v@sy - deasupra acelui suport mai e o garnitura (cred). Oare si aia trebuie inlocuita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garnitura? la ce piesa te referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron

Pardon, defapt ala era capacul protector de plastic al amortizorului.

Am avut impresia ca este vreo garnitura....

post-68562-1279572832_thumb.jpg

Modificat de ultimu_neuron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron

Gata, am montat amortizoarele si bucsele spate. Se simte o mare diferenta... sta mult mai bine pe drum si in viraje. :) :)

Luna viitoare voi face schimbul si pe fata :) Abia astept sa vad cum se va comporta cu totul schimbat.

Modificat de ultimu_neuron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema, as fi vrut sa deschid un topic nou pt ca nu exista unul pe tema, am citit pana la pagina 37 si nu am gasit, dar nu am dreptul, deci, ma intereseaza cum pot sa inalt un golf 3, daca a facut cineva aceasta operatiune, unde se gasesc piesele necesare sau o schema de realizare a lor la strung, pt. golf 4 si bora am vazut ca exista topic insa pe mine ma intereseaza pt golf 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor.

Poate sunt putin offtopic..am o nelamurire. Toate golfurile 3 au telescoapele pe fata cu gaz :) Azi am incercat sa le dau jos pe cele de pe fata si am vazut ca sunt cu gaz (au o eticheta lipita pe ele). La prima vedere sunt cele originale, au stantate cele 2 sigle VW si Audi.

Modificat de eleet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred.. eu le am OEM si sunt pe ulei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
salut

nu vreau sa fac publicitate nimanui la piese dar sa stii ca la 150 euro gasesti suspensia completa (arcuri+telescoape, fata/spate), noua nouta

vreau si eu la acest pret, :) .... poti sa ma ajuti? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat telescoape spate de la optimal cu stanta de germania(dar cred ca stanta e facuta de turci) la 90 bucata si de anul trecut din octombrie pana acum in urma unui test facut la unix masina are telescoapele 30 %uzate si cele de pe fata ale masinii nu au treaba.ideea e sa nu te zgarcesti la bani pt ca in ceva timp o sa iei piesele din nou datorita calitatii foarte proaste si o sa te coste dublu fata de unele originale

daca te intereseaza "ieftineanu"cauta pe google tatechnix si gasesti acolo dar nu stiu cat de rezistente sunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am fost de cateva zile la o testare gratuita unde mi-au zis ca amortizoarele spate sunt pe duca, adica am 35% pe dreapta si 20%pe stanga.Cele pe fata cica mai merg,adica am 64% pe stanga si 59 pe dreapta.Intrebarea mea este ce tip de telescoape sa cumpar?

Stie cineva in Cluj un magazin cu piese dar nu foarte scumpe sau un pret?

GOLF 3 ,1993, 1.6 ABU,

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am optat pentru Sach şi arcuri Lesjoforos, sunt foarte mulţumit de alegarea facută. Poţi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aslut ma poate ajuta si pe mine cu ceva sfaturi am schimbat recent telescoape

si am schimbat si flansele

si am observat in fata cand iau un viraj de exemplu catre dreapta m-i se misca palaria de la amortizor ( aia de sus cu ce vine prinsa)

adica cea din partea dreapta se inclina in spate si cea din partea stanga in fata?

e vreo probleme?

asa facea si inainte sa schimb suspensile

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!