Jump to content

Sfaturi Telescoape


Mandy
 Share

Postare recomandată

poate sa arate ca dracu.. la ce gropi sunt nu ma risc sa pun si pe fata, vreau sa pun arcuri sport pe spate din cauza jantelor ca sunt et 20 si imi ating la aripi cand am greutate. ca sa mai las pe fata..pun anvelope mai inalte pe spate si mai subtiri pe fata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    14

  • alex_abd

    13

  • sonnic53

    12

  • ultimu_neuron

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am pe spate telescoape pe ulei si arcuri normale.. arcurile sunt duse sunt moi, telescoapele sunt in stare buna daca pun arcuri sport pe ele se impaca ?

Arcurile se inmoaie?? si cum imi dau seama ca sunt moi ? Ti se apropie spirele intre ele sau cum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la mine a venit un mecanic si sa lasat putin pe ea si cobora vro 3-4 cm, si eu cand aveam 100 kile pe banca din spate cobora foarte mult. nu stiu exact care e procedura.. da mecanicu mi'a spus sa le schimb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea coboara multisor, dar am mers cu 5 oameni+bagaje si prin niste gropane si chiar nu am avut probleme.La mine cred ca problema e de la amortizoare.

Nici eu nu stiu cum as putea sa verific arcurile,as fi curios sa vad in ce stare sunt ale mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de postare.dar am o problema am un golf 3 motor 1,4 benzina ABD si ami consuma cam 12 la suta.din ce cauza?

scuze inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta un topic despre Consum, aici se discuta despre telescoape. Posteaza aici, sigur o sa te ajute cineva sau cauta pe forum poate mai are cineva aceiasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cojocariu.marian
poate sa arate ca dracu.. la ce gropi sunt nu ma risc sa pun si pe fata, vreau sa pun arcuri sport pe spate din cauza jantelor ca sunt et 20 si imi ating la aripi cand am greutate. ca sa mai las pe fata..pun anvelope mai inalte pe spate si mai subtiri pe fata :cool:

una din caracteristicile arcurilor sport, pe langa faptul ca sunt mai tari, iti coboara garda masinii si ma gandesc ca in aceste conditii ai si mai multe sanse sa-ti atinga pragurile sau aripa. exista totusi posibilitatea sa pui arcuri sport pt. rigiditate si sa-i mai pui si niste inaltatoare ca sa nu stea ridicata de fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cojocariu.marian, da m-am gandit sa pun inaltatoare daca e prea joasa si nu ca ar arata urat..sa nu dau cu ea de asfalt sau de guri de canal :D prima data sa vad cum se prezinta fara inaltatoare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la mine a venit un mecanic si sa lasat putin pe ea si cobora vro 3-4 cm, si eu cand aveam 100 kile pe banca din spate cobora foarte mult. nu stiu exact care e procedura.. da mecanicu mi'a spus sa le schimb :D

Eu am 75 de kile imbracat si daca apas de spate o las si eu 3-4 cm in jos dar am mers cu 3 oameni pe bancheta din spate + portabagaju plin de saci de cartofi , ceapa , varza etc si nu mi-a facut probleme (dar nici nu mai repet experienta asta in veci)... Masina nu sta mai jos de fund , are o "statura" (inaltime) ok si fata si spate , arcurile intind bine chiar daca se lasa la apasare , eu cred ca tine totusi de amortizor (cel putin in cazul meu ), care la mine dupa cum am zis e mort .

Chiar sunt curios cum putem verifica "starea" arcurilor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat anul trecut toata suspensia pe spate cu gandul ca poate nu se va mai lasa asa tare cand pun 3 oameni pe bancheta din spate...dar din pacate nu am facut nici o afacere :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine imi poate spune unde gasesc bucse punte spate mai ieftine ? Am gasit la 40 lei bucata si mi se par cam scumpe pentru niste cauciucuri , ma asteptam la vreo 20 ron .. ? Intreb aici pentru ca le schimb odata cu amortizoarele spate , am optat pt ALKO fiindca erau mai ieftine si am de gand sa imi pun coillovers in viitorul apropiat si nu are rost sa dau prea mult pe ele acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Mi-am schimbat de curand toate telescoapele si vreau sa spun ca a meritat toti banii, stabilitatea masinii fiind mult imbunatatita.Totusi am impresia ca acum suspensia este putin cam tare.Este normal? Mentionez ca pe fata sunt monroe si pe spate bilstein toate pe ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine imi poate spune unde gasesc bucse punte spate mai ieftine ? Am gasit la 40 lei bucata si mi se par cam scumpe pentru niste cauciucuri , ma asteptam la vreo 20 ron .. ? Intreb aici pentru ca le schimb odata cu amortizoarele spate , am optat pt ALKO fiindca erau mai ieftine si am de gand sa imi pun coillovers in viitorul apropiat si nu are rost sa dau prea mult pe ele acum.

Eu am pus bucse Optimal(made in germany) la 50 de lei bucata si erau cele mai ieftine.Le am de vreo 12 000 km si sunt f multumit de ele.

Modificat de Dacro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le am schimbat doar pe cele de pe spate si aceiasi senzatie ca tine o am si eu (eu le am cautat in catalog si cica ar fi sport)

probabil ele fiind noi e normal sa fie putin mai tari

sau poate le ai sport si vanzatorul ti le-a vandut ca normale cum mi-a facut mie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ! Revin si eu cu un post pentru ca mi s-a intamplat ceva oarecum ciudat. Telescoapele le am noi, toate 4 dar pe fata de fiecare data cand dau in gropi sau denivelari parca bate. M-am uitat sub capota si am vazut faptul ca :| amandoua telescoapele sunt iesite in sus. Adica flansa aia nu sta lipita de oala, ci este iesita in sus cu vreo 10 cm :|. Poti baga 2 degete sub ea. Care ar fi motivul ? Se poate ca cei de la service sa nu le fi montat bine ? sau sa fie ceva rupt pe acolo, rulmenti, bucse ... etc. Astept un raspuns pentru ca masina mea nu functioneaza corespunzator :beerchug:. Multam !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi sub capota si la mine este la fel, asa am luato eu de un an jumate. Sincer nici eu nu stiu sigur dar cred ca asa e bine, din cate stiu eu amortizorul are un rulment parca sus si trebuie sa se miste cand iei curba. Asta e vaga impresie dea mea, rog cine stie sa ma corecteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@untouchablle

Nu prea e bine la prima vedere . Daca poti sa faci o poza ar fi perfect .

@ass1

Asa este. Amortizorul are un rulment in cap ce face parte din flansa amortizorului . Amortizorul vireaza deodata cu roata .Acest sistem mai este numic si McPherson .

@untouchablle

Cu ocazia schimbarii amortizoarelor era benefic sa fi schimbat si flansele cu rulmenti de pe fata ca sa nu ai surprize neplacute pe viitor.

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

Referitor la niste bucse punte spate pt al meu golf , am gasit Meyle cod: 100 501 0003 . Sunt ok , stie cineva daca se portivesc pt ca am o mica indoiala ?? La magazin mi-a zis ca astea sunt cele care imi trebuie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspuns b-66-six !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asa arata real acele bucse.

post-15836-1270656601_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare prieteni, de mult nu am mai postat pe forum...dar acum sunt nevoit sa o fac deoarece am o mica problema și anume c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pyciu pot sa fie mai multe cauze si anume: flansele din capul amotizorului (cel mai probabil),bucsele punte spate (astea ar trebuie sa se auda si cand esti singur in masina),vreun amortizor care este scurs. In principiu la puntea spate nu sunt multe imbinari care sa permita miscarea oscilanta in afara de cele enumerate mai sus.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar sunt grabit si n-am citit toate posturile!

Unde scrie ce telescoape am (nume) pe masina? Si cam cand ar trebui sa le schimb (dupa ce bate, cand se balangane masina, :icon_thumright: ) ? Cand balansez masina pe spate stand pe loc, se face foarte usor. Nu ma priecep. Masina sta bine pe drum n-am avut nicio problema cu derapat spate, cu zgomote din fata sau din spate. Cam tot asa e de 3 ani de cand o am (nu am urmarit acest aspect legat de telescoape). Niste sfaturi daca credeti ca am probleme cu ele si cum sa le verific?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai edificator este un test de amortizoare .

daca bat amortizoarele tare , daca masina nu este stabila in curba , daca masina este "barca" etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!