Jump to content

Sfaturi Telescoape


Mandy
 Share

Postare recomandată

Spunei celui de la geometrie sa se mai documenteze

Tu ai schimbat flansele?

Daca ai montat tu flansele ,ai pus doua piulite sau una ?,ca am studiat mai bine poza si ceva nu este in regula

Amortizorul este de golf 3 sigur? sau a zapacit cine a schimbat flansele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    14

  • alex_abd

    13

  • sonnic53

    12

  • ultimu_neuron

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

is de vw ...astai sigur...cel putin eu asa vad in poze

apropo @varusase...ce piulitze?

pune 1 poza cu flansa ...ca sunt 2 tipuri...depinde de anul de fabr.

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flansele le-a schimbat mecanicul, nu a zapacit nimic, am stat langa el. De data asta flansele sunt cele care trebuie, nu coboara din cauza flanselor pentru ca la fel de mult se lasau rotile si cu cele vechi (shimbate anul trecut) care erau alt model. In privinta telescoapelor..astea erau pe masina de cand am cumparat masina de acum aproape 3 ani, sunt tip cartus si nu le-am desfacut niciodata sa vad ce scrie pe ele.

Pentru varusase: De documentat cei de la service, nu stiu ce sa zic, sunt cei mai buni din oras si pe la ei trec majoritatea masinilor, asta inseamna si o gramada de golf3. Referitor la piulite, sunt 2, una fixeaza flansa de telescop si una fixeaza telescopul de masina. Distanta, cu masina lasata pe pamant, este de maxim 1cm intre flansa superioara si caroseria masinii.

Modificat de delfinasul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@delfinasul- eu nu inteleg care este problema lor cu coboratul rotilor. La ce ii deranjeaza?

Daca erau amotizoare sport nu coborau deloc, dar coboara si la mine destul de mult cand ridic masina si am amortizoare noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au spus ca nu pot regla cum trebuie caderea si cauza asta nu mi-au dat garantie la reglaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa schimb amortizoarele la masina din semnatura si nu stiu ce sa aleg intre Bilstein si Monroe. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Care ar fi mai de calitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
incearca la automaris pe strada ciurchi (tatarasi )

au preturi beton ,eu de acolo imi iau pisele de care am nevoie si comparativ cu alte magazine au preturile cu 20-30% mai mici

eu am luat telescoape monroe fata 145 lei si spate 95 lei tot monroe

bafta

imi spui si mie te rog ce tip de telescoape monroe ai luat la pretul ala? eu vreau sa iau monroe reflex dar eu am gasit niste preturi mult mai mari fata de ai spus tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cojocariu.marian

salut

cu arcurile care le-ai dat jos le mai ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de un sfat. Am suspensie sport (arcuri rosii si telescoape galbene) si mi se pare cam lasata de spate. Suspensia pare in stare buna, nu face balans, pare destul de tare, sta super in curbe. Insa de cand am pus rotile de iarna (185/60/14, aveam vara 195/60/14) mi se pare ca sta cam jos.

As dori pentru iarna sa o mai ridic putin de spate insa suspensia spate nu e reglabila. Exista alta varianta? Flanse, tampoane de cauciuc sau altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat noi fata+spate Gabriel, sper sa fie OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Readuc la viata acest topic cu o intrebare. M-a lasat un telescop pe fata, si am inceput sa caut preturi prin oras, momentan doar de la un magazin (numai ala mai era in drumul meu) am fost si eu mi-au dat urmatoarele preturi: producator BOGE (mi-a zis ca e divizia low-cost a SACHS) la 296 lei/buc, KYABA (firma japoneza, echipare din fabrica la TOYOTA si alte cele) la 223 lei/buc, MONROE REFLEX (singurele telescoape de pe piata cu gaz si ulei la un loc) la 235 lei/buc, si MEYLE (echipare standard la MERCEDES) la 168lei/buc.

Ce ma sfatuiti?

Sincer, momentan as opta pentru MEYLE, cele cu care iasa mercedesu' din fabrica, asta d.p.d.v. financiar, dar daca as dispune de banii necesari as opta pt. Monroe reflex.

Maine merg o tura sa mai caut si la alte magazine. App, BILSTEIN sunt ok pt fata?

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-as sfatui sa cumperi sachs dra daca nu dispui de bani incearca cu AL-KO sigur sunt mai ieftine decat cele gasite de tine. de preferat ar fi le schimbi pe ambele de pe fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca le schimb pe amandoua, doar ca nu stiu exact ce sa aleg. Aveau si ALCO acolo, undeva la 155 lei/buc. Maine dau o tura prin oras pe la toate magazinele care le stiu, sa vad ce mai gasesc. Oricum SACHS sunt cele mai scumpe(cred).

Mersi oricum de parere, momentan. Oricum mai vin si maine cu o lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit in alt loc telescoape, Monroe pe ulei la 160lei/buc, si Monroe reflex la 190lei/buc. Cred ca pana la urma merg pe monroe pe ulei. Luni ma duc sa dau comanda si pe marti-miercuri sper sa le si montez, ca nu am chef sa mai distrug si altceva... Din cate am inteles astea sunt destul de bune, si la un pret mai accesibil, au garantie 2 ani, in care daca am probleme se schimba...

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am monroe reflex, acum 1 saptamana am dat jos de pe masina amortizoare Sachs Supertouring care aveau si alea vreo 8 luni dar care ziceai ca au 10 ani de functionare. monroe reflex sunt nemaipomenite, ti le recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am monroe reflex, acum 1 saptamana am dat jos de pe masina amortizoare Sachs Supertouring care aveau si alea vreo 8 luni dar care ziceai ca au 10 ani de functionare. monroe reflex sunt nemaipomenite, ti le recomand.

Salut ' laly''! poti sa-mi spui si mie care sunt costurile si de care sunt de fata sau spate.(eu am variant)Multumesc anticipat. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit monroe reflex la 190lei bucata cel mai ieftin, pt fata. Pt spate nu m-am interesat ca nu am nevoie si nici nu am bani momentan, ca poate le schimbam si pe alea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, eu mi-am pus pe spate Kayaba si sunt foarte multumit. Am gasit o oferta cu 140 ron bucata acum vreo 8 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am inteles ca sunt bune Kyaba, dar cum nu am dispus de bani, m-am orientat (dupa o tura de oras) la monroe, am gasit (probabil la oferta) cu 160 bucata, maine sper sa reusesc sa le si montez, ca parca se mai aude deja un sunet in plus de la roata din dreapta fata (roata cu amortizorul curs).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ' laly''! poti sa-mi spui si mie care sunt costurile si de care sunt de fata sau spate.(eu am variant)Multumesc anticipat. :Driver:

255 lei pe fata si 375 pe spate - Sachs Supertouring :blink:

Atat am dat eu. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

taz, ai nimerit un pret dublu.Prea mare, totusi un 200ron pe fata si 150 pe spate zic ca este acceptabil si este pretul de mijloc.Se gasesc preturi si mai mari si mai mici decat acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-vasy atat costa la variant pe spate. Intreaba unde vrei. Pe fata banuiesc ca sunt la fel, dar cum am spus eu am luat Sachs. Bineinteles ca erau si mai ieftine, gen Meyle, dar nu mai vreau asa ceva. Am avut la G2 si sunt niste porcarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar, nu stiu care este pretul telescoapelor la variant pe spate.Totusi , nu inteleg de ce sunt asa scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat peste o mie de amortizoare AL-KO si...daca au picat in 12 ani aprox 10 buc. Pe propria masina

am montat tot AL-KO de 11 ani si masina are o tinuta impecabila si azi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!