Jump to content

Sfaturi Telescoape


Mandy
 Share

Postare recomandată

Eu am gasit de la AL-KO amortizoare pe fata ( inca nu le-am montat ) si am dat 138 de lei bucata.Daca tu ai fost multumit sper sa fiu si eu de alegerea facuta.Cele de pe spate nu le-am luat inca,am inteles ca sunt 110 lei bucata ( nu mai stiu firma )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    14

  • alex_abd

    13

  • sonnic53

    12

  • taz21

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare, ce parere aveti de telescoape magnum technology, am primit astazi telescoape fata si flanse amortizor si nu am mai auzit niciodata de firma asta (cand sunt pe gratis nu mai intrebi :) ), voi ce stiti de ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am vazut si eu , dar nu am auzit pe nimeni sa aiba puse pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina(fata) amortizoare magnum pe gaz de 3 ani.Tin bine,nicio problema cu ele.Aceste amortizoare in combinatie cu talonu de 50 rigidizeaza cam tare masina, parerea mea, insa cand vine vorba de stabilitate,no comment.

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu pe fata le pun astea pe spate am sacs puse vara trecuta de care sunt foarte multumit , sper sa fie ok astea maine le voi monta impreuna cu un schimbb de toate bucsaraiele, capede de bara, placute frana, discuri frana si saboti, asa arata porbagajul zici ca a venit mos craciun :)) :santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Poate sa-mi spuna si mie cineva daca bucsele de la puntea(spate) poate sa strice arcurile??...Acum 2 ani am inlocuit amortizoarele sport fata si spate cu amortizoare sachs pe gaz si am mers aproape 2 ani cu bucse distruse si amortizoare noi si problema e acum ca se lasa tare spatele cu 3 persoane in spate si botul se ridica si da aiurea tare plus ca roata din dreapta spate imi atinge in aripa cand am 3 persoane in spate, atinge doar la denivelari..Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti se lasa cu 3 persoane pentru ca arcurile sau inmuiat. bucsele punte spate se manifesta la denivelari (troncane) si in curbe (o simti nesigura). Amortizoare defecte se manifesta pe drum denivelat (topaie) si in curbe ( se incline, sindromul de vapor). Deci in concluzie nu au treaba defectarea amortizoarelor sau a arcurilor din cauza bucsilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce imi recomandati din aceasta oferta pentru un golf IV variant din 2001 1.9 tdi 90 cp motor ALH ?

"Amortizoare spate susp. normala:

- Monroe Reflex 216ron/2buc (promotie!);

- Mapco 140ron/buc;

- Sachs 213ron/buc

- Kayaba 206ron/buc;

- Biilstein 177ron/buc; sau 258ron/buc

Pentru susp. drumuri grele:

- Monroe 170ron/2buc. (promotie!)"

Ce reprezinta suspensie drumuri grele ? Ce ziceti de Monroe reflex ?

Modificat de moldovan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce imi recomandati din aceasta oferta pentru un golf IV variant din 2001 1.9 tdi 90 cp motor ALH ?

"Amortizoare spate susp. normala:

- Monroe Reflex 216ron/2buc (promotie!);

- Mapco 140ron/buc;

- Sachs 213ron/buc

- Kayaba 206ron/buc;

- Biilstein 177ron/buc; sau 258ron/buc

Pentru susp. drumuri grele:

- Monroe 170ron/2buc. (promotie!)"

Ce reprezinta suspensie drumuri grele ? Ce ziceti de Monroe reflex ?

unde ai gasit preturile astea??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand :

- Kayaba 206ron/buc;

sau

-- Sachs 213ron/buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@moldovan- ai postat in aria golf3. Telescoapele nu sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze. Rog un moderator sa mute in amortizoare/telescoape golf IV/Bora ! Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am suspensie sport pe masina dar firma si configuratia imi este total necunoscuta. Avea avantajul de a-mi asigura o tinuta de drum sportiva in defavoarea gardei la sol si a confortului. Fara a mai incerca nimic sport sau kit suspensii no-name, am comandat arcuri GTI care coboara garda masinii, dar nu la nivelul de acum(cred ca 60 mm) pe care le-as pune sa munceasca alaturi de un set de amortizoare nou. Ma intereseaza un raspuns la limita......confort/sport......ce imi recomandati???? Eu am gasit ceva......Bistein gas 110 lei/buc si AL-Ko-98 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca nu este GTI si ii pun arcuri de GTI, va cobori masina ? Si amortizoarele nu stau presate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta ca masina v-a fi putin mai joasa .....insa din ce am vorbit cu dealerul, sunt amortizoare stock care desi putin mai comprimate, lucreaza excelent cu arcuri sport. Bilstein B4 cum am comandat pana la urma pe spate sunt cu tehnologie pe gaz si cu o tinuta care imibina confortul cu raspunsul sportiv . Ca pret-245 lei=2 amortizoare Bilsterin B4 cu transport la usa prin GLS! Din cele studiate de mine si accentuez ca e doar o parere personala, la ora asta este alegerea cea mai potrivita dpdv al raportului performante/pret Sper sa nu fii facut o alegere nepotrivita...o sa revin saptamana viitoare cu un mic review. Succes tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand :

- Kayaba 206ron/buc;

sau

-- Sachs 213ron/buc

Am luat Kayaba pe fata, 200 ron bucata si dupa 3 luni si aproximativ 4000 km s-au inmuiat ca dracu, unul a curs ce mai mi-am luat o teapa de zile mari!!!. O sa caut AL-KO asa cum am pe spate (de 2 ani si 25000 km si se comporta excelent!),

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mir!Un coleg are kayba de vreo 3 ani si nu a avut probleme.

Altul mi a spus ca Alko nu s asa calitattive.Sunt prea tari!Acuma nah,depinde de fiecare ..

Daca vrei sa investesti ceva mai multi poti cauta si Sachs Touring parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Una din greselile elementare pe care le fac chiar cei care monteaza amortizoarele ....si ma refer la mecanicii de profesie, nu pun kitul de protectie al tijei...care e din poliurethan, sau alte materiale asemanatoare ce rezista la compresie, insa feresc tija de impuritati, praf,pietricele fine, care pot deteriora tija amortizorului si usor apoi strica tot ansamblul amortizor! Asa ca....atentie marita la un detaliu care va costa fantastic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut ! Spuneti-mi va rog si mie ptr masina din semnatura, cam ce trebuie sa schimb ptr ca sincer spatele este varza facut, in curbe  se simte cum fuge de spate si se leagana ca o barca pe Dunare, iar daca trec prin gropile noastre de fiecare zi troncane. Din ce am citit pana acum,cu siguranta telescoapele si bucsele de pe punte sunt primele care trebuie luate in calcul. Ce mai trebuie schimbat ... flanse, rulmenti etc..??? Si daca imi puteti recomanda si ptr ce producator sa optez ar fi OK. Astept sfaturile si recomandarile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit sa cumpar ambele telescoape pe spate la un pret zic eu rezonabil de 170 lei, sunt Starline fabricate in Cehia. Ce parere aveti, ce stiti despre acest producator ? A mai schimbat cineva telescoape de la acest producator ? Inca astept parerile si sugestile din partea voastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei amortizoare doar sa poti trece ITP-ul si sa faci concediile intr-un an sunt bune, daca vrei pe durata mai lunga cedeaza repede !

Depinde si de caliataea drumurilor pe care faci majoritatea traseelor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg Florin ca ai avut o experienta neplacuta cu acest producator ? Ce puteti sa-mi recomandati in functie de calitate ,pret. Urmaresc si pun accentul mai mult pe confort si tocmai de aceia cred ca unele pe ulei sunt cele mai indicate . Voi ce ziceti ? Despre calitatea drumurilor de la noi ce sa mai vorbim Florin ? Din pacate suntem praf :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare,nu de mult am achizitionat un golf 3 1.8 gt 90 cai, problema este in felul urmator la telescoapele de pe spate sunt prea moi sau arcurile sunt de vina,telescoapele sunt sachs,daca ma apas cu podul palmei se lasa si se ridica usor,nu 'topaie' pe strada insa daca pun 2 persoane in spate deja se lasa de spate 'se cocoseaza' aveti vreo idee daca arcurile sunt de vina? sau cum as putea sa o fac mai rigida de spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!