Jump to content

Sfaturi Telescoape


Mandy
 Share

Postare recomandată

da poti sa o inalti cat vrei daca mergi pe drumuri din zone rurale unde chiar ai nevoie. Pe asfalt in nici un caz nu te avantajeaza. Eu m-am bagat cu a mea si prin paduri si pe drumuri de munte cu stanci si nu am lovit cu ea. Drumuri pe care un Logan s-ar darama tot. Insa am avut cauciucuri foarte inalte 195/75/14. Am luat cauciucurile de pe un BMW si s-au potrivit perfect. Eu zic ca poti rezolva si cu niste cauciucuri mai inalte decat sa umbli la suspensia masinii. Am vazut arcuri taiate, facute sport ca la Romania si am vazut ce inseamna sa pierzi aderenta la o denivelare foarte micuta. Isi pierdea unghiul de cadere, scartaiau cauciucurile si fugea stanga dreapta. Asta in conditiile in care asfaltul era uscat, pe asfalt umed experienta e aceiasi cu condusul iarna pe polei. Sunt calculate totusi si nu le poti face cum vrei. Asta e gandirea mea, poate exista ingineri pe aici care stiu despre ce este vorba.

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    14

  • alex_abd

    13

  • sonnic53

    12

  • taz21

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare. vreau sa stiu cei care aveti suspensii sport ce marca aveti? eu am pe masina sport dar sunt foarte uzate. deja face balans mare si vreau sa pun ceva sport reglabile. ma gandesc intre astea doua. ce parere aveti?

Suspensie reglabila JOM

http://www.tuningmall.ro/stabilitate-tren-rulare/suspensie-reglabila/suspensie-reglabila-vw-golf-3-120873-120873.html

sau

SUSPENSII SPORT REGLABILE TA TECHNIX

http://www.tuningmall.ro/stabilitate-tren-rulare/suspensie-reglabila/suspensii-sport-reglabile-ta-technix-pt-vw-golf-3-cabrio-vento-exclus-variant-syncro-tip-1hxo-360989.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am arcuri de la ta-technix si sunt multumit de ele + ca multa lume are reglabila de la ta-technix si e foarte multumita. Eu zic sa mergi pe ta-technix sau pe raceland

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. mersi. si eu tot la astea ma gandeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

as dori sa imi schimb si eu amortizoarele spate pt ca sunt praf ! problema este ca eu am cumparat de la un coleg mai demult o suspensie de vw vr6 cu arcuri verzi :) mai mult nu stiu , intrebarea mea este daca pot cumpara cumva telescoape normale ? are ceva sau .. as dori un raspuns concret

multumesc ..

edit care sunt mai bune ? cele pe gaz sau ulei

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda le-am schimbat ,pot merge linistit cu masina nu mai troncane nu m-ai sare pe sosea etc , multumesc pt ajutor :)

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recent le-am schimbat, am pus Sachs pe gaz pe fata, luna asta vin si cele pe spate, tinuta de drum a masinii sa imbunatatit radical, este mai rigida si mai ferma pe curbele luate in viteza, mai urmeaza si o bara stabilizatoare ca totul sa fie complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa imi schimb amortizoarele ca m-am saturat sa merg cu "barca" mai ales ca era sa o patesc de vreo 2 ori din cauza asta. Problema e ca nu stiu ce sa iau, din cate am citit pana acum as opta pentru cele cu ulei cat mai normale. Numai ca nu prea stiu ce sa aleg sau ce anume trebuie sa stiu cand le iau. De exemplu ce inseamna bitub. Nu vreau sa ma trezesc ca am cumparat ceva sport sau heavy duty.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e simplu,iti iei amortizoare pt suspensie normala.Daca vrei pe spate iti poti pune amortizoare pe pachet drumuri grele SACHS 105 739 lei 140 bucata..superpret. ;)sau KAYABA 443800 lei 150 bucata pt echipare normala. In mod normal recomand Kayaba sau Sachs..dar acum depinde de bugetul tau.Sunt destul de scumpe amortizoarele fata la g3 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuie sa le schimb pe toate, pe spate sunt praf iar pe fata si mai rau. Mersi pentru recomnadare acum ramane de vazut ce o sa si gasesc in magazin, mie imi este frica sa nu ma trezesc ca am cumparat ceva sport fara sa stiu mai ales ca dupa ce am citit topicul m-am ametit si mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DACA tot schimbi amortizoarele cumpara si kitu de reparatie cu flanse plastice aparatori pt ele costa 35 ron Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Postez si eu aici in speranta ca ma poate ajuta cineva... as dori sa schimb si eu telescoape si arcuri fata-spate la al meu Golf, dar din pacate vad ca Autocarma nu are deloc telescoape in magazin? Poate stie cineva din Suceava la ce magazin sa merg, as dori ceva pe ulei, normale, dar nu o firma de sosete. Multumesc

Modificat de Chris_r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema. Cand masina e incarcata (5 persoane) cand plec de pe loc sau la gropi se aude foarte tare partea stanga spate zici ca se rupe. Ce ar putea fi, in rest daca e greutate mai mica pe masina nu face nici cum indiferent prin ce gropi as trece sau cum as pleca de pe loc. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut.

am si eu o intrebare.as dori sa schimb arcurile pt ca vreau sa o inalt de spate.imi poate spune cineva ce arcuri se mai potrivesc la golf 3 scurt,sau de la alte marci de masini,sau alte smecheri pot face sa o inalt de spatesi si ce marca de amortizor sa cumpar pe spate{ ulei sau gaz}.va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa o inalti sunt 2 metode- ori alegi varianta heavy duty amortizor+arc, ori pui o bucsa de moldotan cam de 2-3 cm sub arc si rezolvi problema. Telescoape sa iei pe ulei daca vrei sa o mai inalti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Este vreo diferenta intre amortizoarele pe gaz si alea sport`Daca da care?..in afara de nume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exista amortizoare sport si pe gaz si pe ulei. De aici faci si tu diferenta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut am si eu o problema am cumparat un golf 3 si dupa un timp am schimbat amortizoarele si am gasit sub saiba de la arc o saiba care nu ii da voie sa intre pe amortizor. problema e ca tot imi troncane cu toate ca am schimbat amortizoarele bucsele flansele rulmenti etc. si nu stiiu cum e normal sa fie daca are cineva habar rog ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare...daca ii amortizoare si arcuri sport, merg flansele normale sau sunt flanse special pt suspensie sport? :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt bune amortizoarele bilstein, a avut cineva? ce pareri aveti despre ele? (nu ma refer la cele sport) kiar daca sunt facute la sibiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bilstein...

Si un copil de 12 ani care joaca NFS a auzit cat de renumita este marca. Acum...nu stiu care este parerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bilstein...

Si un copil de 12 ani care joaca NFS a auzit cat de renumita este marca. Acum...nu stiu care este parerea ta.

da asa e, si un copil a auzit de bilstein si eu am auzit, dar eu intreb in conditiile din romania cat de rezistente sunt. de exemplu monroe sunt cunoscute dar mai nou s-au plans mai multi mecanici de ele ca pica in mai putin de un an si un prieten ce lucreaza la piese auto nu mi le-a recomandat, si monroe erau foarte bune. dar in schimb nici unul nu a avut nici un fel de parere despre bilstein.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus AL-KO pe spate si am peste 20.000 Km drum de tara si oras, sunt ca si noi, foarte multumit calitate-pret (90 ron acum 2 ani).

Acum am pus si pe fata si m-am lasat convins sa pun KAYABA (nu am reusit sa gasesc AL-KO pe fata???) dar nu pot spune acelasi lucru in ceea ce priveste satisfactia (200 ron/buc si parac tot se balanseaza prea mult de fata).

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!