Jump to content

Sfaturi Telescoape


Mandy
 Share

Postare recomandată

Imi trebuie si mie 2 telescoape sport pt fata, daca are cineva. imi trebuie doar cartusele, ca le am reglabile, le-am desfacut si nu gasesc doar cartusele. stie cineva ceva.....????

multumesc anticipat !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    14

  • alex_abd

    13

  • sonnic53

    12

  • taz21

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

am dat comanda astazi de bucse pentru punte . cam scumpe ( sau doar mi se pare mie ) 60 lei bucata. si au o forma ciudata , nu ca cele normale... exteriorul e din fier si interiorul dintrun plastic tare am vazut... maine dimineata cica ar ajunge. si am inteles ca o sa trebuiasca neaparat schimbate in servis... nu exista vreo varianta sa reusesc fara servis ? ca am inteles ca ma costa cat dau pe ele :D /. mersi

daca nici dupa ce schimb astea nu dispare topaiala spate nustiu ce sai mai fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti vin si eu cu o intrebare legata de amortizoare.Am cumparat astazi un set complet fata spate de amortizoare si arcuri normale le-am verificat la magazin apasand pe ele mergeau foarte greu,asa si trebuie dar unele reveneau in sus dupa ce apasam iar altele ramaneau lasate in jos,trebuie sa se ridice in sus sau nu conteaza.E posibil sa fie defecte cele care nu se ridica in sus,sa la schimb?mrs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele care revin in sus sunt pe gaz, iar cele care raman jos sunt pe ulei.Cred ca este vorba dsp fata - spate(difera) si nu dsp stanga-dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Vasy deci sa inteleg ca sunt bune sunt pe ulei toate pot sa ma apuc de treaba sa le schimb abia astept,m-am saturat de sport.Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele pe ulei sunt putin mai moi,iar la drumurile noastre merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca topicul asta e ok dar am o intrebare: unde pot gasi flanse distantiere de pus sub arcuri pt a mari garda la sol si pt ca masinsa sa nu se mai lase atat de tare cand o incarc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma intereseaza chestia asta dar eu cred ca o sa optez pentru suspensii heavy duty pentru drumuri grele si impusc doi iepuri o data - am si suspensii noi si o si mai inalt putin. Problema este ca nu prea stiu prea multe cei din magazinele de profil despre asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare golfisti!

Am si eu ceva probleme cu masinuta datorate gropilor de primavara. Astazi, dupa un "tratament" pe drumurile noastre, a inceput sa scartie urat la denivelari in dreapta fata. De la ce poate sa fie? Oare de la flansele alea de cauciuc de la amortizoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista ceva inaltatoare?as vrea si eu sa stea 2-3 cm spatele mai sus.

@Ciocanaru-cauzele pot fi multiple,cel mai bine dai jos roata si inspectezi ce nu mai e la locul lui....

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau niste chestii din cauciuc care se pun intre spirele de la aruri si ridica garda cu 2-3 cm si se montau usor,se ridica masina pe cric si se pune intre spire,am vazut asa ceva mai demult si prin aria vanzari si erau ieftine,acu nu stiu cat is de bune ca nu am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat comanda astazi de bucse pentru punte . cam scumpe ( sau doar mi se pare mie ) 60 lei bucata. si au o forma ciudata , nu ca cele normale... exteriorul e din fier si interiorul dintrun plastic tare am vazut... maine dimineata cica ar ajunge. si am inteles ca o sa trebuiasca neaparat schimbate in servis... nu exista vreo varianta sa reusesc fara servis ? ca am inteles ca ma costa cat dau pe ele :D /. mersi

daca nici dupa ce schimb astea nu dispare topaiala spate nustiu ce sai mai fac

Daca sti ca ai timp o zi intreaga si vrei sa iti rupi mainile plus nervi si prese improvizate le poti schimba si singur. Nu este foarte complicat sa dai puntea jos insa este extrem de enervat atunci cand bagi bucsele plus ca daca te apuci sa le scoti singur o sa fie belea. Sa ai la indemana o lampa de gaz.:)). Posteaza si tu in topicul de bucse punte

Scuze de offtopic !

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

eu nu sunt de acord cu montarea acestor inaltatoare. Consider ca sunt bune doar pentru DACIA. Intradevar daca locuiesti intr-o zona cu drum montan, in care trebuie sa eviti bolovani sau gropi foarte mari s-ar merita insa pe drum normal adio stabilitate.

Ce imi recomandati pentru telescoape ? Un producator ceva ca vreau sa imi iau saptamana asta pe fata. Cele de pe spate sunt foarte bune. Am Meyle pe fata si m-au tinut aproximativ 2 ani. Ce imi sugerati ? Ceva sa ma tina mai mult si pentru drumurile noastre, nu conteaza pretul asa de mult.

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti.Intru si eu un pic in discutie cu garda joasa,saptamana trecuta am schimbat tot setul amortizoare-arcuri de la sport la normale,merge super la craterele din Romania dar nu sunt mutumit de partea din spate deoarece sta mai joasa decat fata,mi-ar placea sa stea mai ridicata un pic de spate deoarece arata si mai frumos si cand iei in spate vreo 2-3 pasageri sta zici ca e avion,stiti cumva care e buba ce sa-i fac ca nu imi place deloc cum arata cum as putea-o inalta de spate.Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aceeasi problema am si eu....in acelasi timp am vazut foarte multe care stau asa,mai sus de fata....vezi foto(prima e a mea):

post-68266-0-77650700-1304096493_thumb.j

post-68266-0-52204600-1304096516_thumb.j

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa schimb telescoapele pe spate . ce ma sfatuiti sa iau? pe gaz sau ulei ? si vreau sa stiu daca telescoapele sunt diferite in fuctie de marca,adica daca sunt vreunele mai scurte decat altele?nu ma refer la cele sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa era la masina prietenei statea aiurea, de bagai pe cineva in spate, ziceai ca ia zboru'. Nu ai ce face, poate telescoapele fat a sunt un pic distruse, eu i-am pus sport pe fata, nu am avut cce face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , nu stiu daca intreb unde trebuie , daca nu e bn va rog nu ma sanctionati :( , e vorba de bara stabilizatoare de jos dintre rotile din fata (tine de suspensie si de asta intreb aici) . Se potriveste acea bara de la un GTI ABF sau un 2.0 116 cp pe un 1,4 ?? Aveti idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potriveste, iti trebuie una de pe o masina cu motorizare 1.8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu problema legata de pozitia masinii,mai sus de fata.Am confectionat la strung doua inaltatoare din AL care le-am montat sub arcurile spate,20 mm inaltime iar diametrul exact cat partea plina pana in fante unde se aseaza arcul. Masina arata asa:

e ceva diferenta fata de cum era....putem spune ca am optat pt. pachet de drumuri grele(este destul de ridicata atat fata cat si spate) :)

post-68266-0-88950000-1308408711_thumb.j

post-68266-0-46914800-1308408748_thumb.j

post-68266-0-89996500-1308409128_thumb.j

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile se schimba? Cum ne dam seama cand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema legata de pozitia masinii,mai sus de fata.Am confectionat la strung doua inaltatoare din AL care le-am montat sub arcurile spate,20 mm inaltime iar diametrul exact cat partea plina pana in fante unde se aseaza arcul. Masina arata asa:

e ceva diferenta fata de cum era....putem spune ca am optat pt. pachet de drumuri grele(este destul de ridicata atat fata cat si spate) :)

Eu nu stiu cum aveti curaj sa faceti astfel de modificari si apoi sa umblati pe strazi cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nimic riscant,pur si simplu masina a fost ridicata cu 20 mm. de spate.Pe aria golf 4 e un topic dedicat unde cineva a montat astfel de flanse de 40 mm inaltime!!!!ceea ce e mult,masina arata ca un tractoras.....celebrele-PACHET DRUMURI GRELE asta inseamna:inaltatoare la amortizoare fata,arcuri spate si scut metalic!Si ar mai fi ceva-la dacie(ca majoritatea am avut cel putin una)am mers zeci de mii de km cu inaltatoare si arcuri de fata pe spate si nu s-a mai intamplat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine o lasai mai jos. Acum la prima curba o sa ajungi in sant rasturnat daca nu esti foarte grijuliu.

Eu si cu suspensie sport nu am atins niciodata masina pe dedesubt si am mers pe drumuri "grele" de tara fara probleme. Un pic mai incet dar cu succes. Si oricum nu vad de ce ai merge mai tare pe drumuri stricate.

Acum s-ar putea sa abordezi bordurile inalte fara probleme singurul avantaj :P Pacat ca nu ai Syncro ca atunci chiar merita :)

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu era sa pui arcuri mai mari, zic ca sunt mai bune ca inaltatoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa,din 20 mm mai sus de spate nu este atat de afectata stabilitatea(verificat).Adevarat,nu e solutia ideala dar merge.Ideal ar fi cu arcuri mai lungi pe spate sau mai scurte pe fata si or. pe spate....si eu sunt tot adeptul pozitiei originale,nici eu nu dau cu ea de jos(mai ales ca o folosesc doar pt. Bucuresti,pt. exterior am pe cea din semnatura).

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!