Jump to content

balteste apa in spate!


marcris
 Share

Postare recomandată

cristi xxz-bariera de vapori era ferfenita,dezlipita in partea inferioara si cu urme de noroi,(isprava tipului ce mi a pus inchiderea centraizata), am rezolvat-o,sper ca etans.

Sub capota am pus silicon acolo unde mi se infiltra apa,nu am fct inca proba,astept prima ploaie sau ma pun sa spal masina.va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mi fi o posibilitate sa ajunga apa inauntru. inca de cand am luat masina am avut aceasta problema, iar proprietarul anterior a ignorat-o complet, asa ca prima data am mers la tinichigiu, apoi am refacut garniturile din compartimentul motor, inclusiv cele de la gura de intrare a aerului. Au urmat toate barierele de vapori.

Rezultatul: la locul dreapta spare tot mai am apa. Acum am schimbat si chederul de la usa, ca am impresia ca de acolo vine buba. Chederul se umezeste de undeva de sus, apa se prelinge pe el si ajunge in interior pe partea de jos. interesant ca se intampla la fel si cu chederul mai nou achizitionat.

nu mai stiu ce dreq sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai trapa este posibil sa curga pe la furtunul de scurgere al trapei de pe partea dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai trapa este posibil sa curga pe la furtunul de scurgere al trapei de pe partea dreapta spate.

posibil si asta, insa atunci ar trebui sa gasesc o dra de apa venind de undva de sus. sungurul loc unde nu m-am uitat dupa asa ceva este stalpul B.

mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil si asta, insa atunci ar trebui sa gasesc o dra de apa venind de undva de sus. sungurul loc unde nu m-am uitat dupa asa ceva este stalpul B.

mai caut.

Salut ai rezolvat problema? si daca da cum? Am un golf 2 in 2 usi si observ dupa fiecare ploaie ca am fetele de usi umede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

trebuie mers invers pe firul apei.

Eu asa am eliminat 90% din cazurile de umezeala. Cel mai tricky este cu bariera de vapori, e destul de migaloasa aplicarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

cind masina e oprita in panta:

imi intra apa printre geamul usii stinga(masina e in 2 usi)si chederul dinafara.

se scurge pe geam in jos in inteior si dupa aia pe folia din usa pe partea exterioara a foliei

trece peste chederul usii si se opreste in spatele soferului la picioarele pasagerului.

asa de multa ca dupa 2 ploi aveam piscina

toate acasta problema dupa ce am schimbat usa cu una sh.

nu intelg de ce nu am avut aceasta problema cu usa originala.mai este vreo folie de protectie in interiorul usii??

Help cine stie sa zica ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal, foliile originale erau lipite pe usa, iar apoi venea panoul. Astfel faceau 2 lucruri in acelasi timp: izolare dpdv a infiltratiilor de apa si izolare termica a usii (nu lasa curentul sa intre spre interiorul masinii). Sincer sunt putine masini care mai au acea folie intre panoul usii si partea de interior a acesteia. De obicei acea folie se rupea la interventiile avute pe respectiva usa: macara geam, broasca usa.... si nu prea se mai puneau inapoi.

La mine am pus folie de izopren (cea mai subtire) si am lipit-o cu silicon. Asta e, daca am nevoie sa umblu acolo.... e musai sa inlocuiesc si folia. Oricum nu am probleme cu infiltratiile de apa pe la usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-i o improvizatie cu niste folie/celofan si vezi cu ce-l lipeste acolo ca sa nu se dezlipeasca. Sau uita-te la chedere si la chederul de la geamul de pe spate daca nu cumva permite apei sa se scurga pe-acolo. Desi ai scris traseul raului in post, nu reusesc sa-mi dau seama cum merge mai exact. Pleaca pe fiecare element in parte si vezi ce gasesti p-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!