Jump to content

balteste apa in spate!


marcris
 Share

Postare recomandată

salut.

Dupa aprox 10 km mers pe ploaie, am observat(cu groaza ) ca imi balteste efectiv apa ,in interior,in spate dreapta.presul trebuia stors efectiv!pe locul copilotului,deci in dreapta fatsa, este doar umed.se infiltreaza din spate?

Cine a mai intalnit problema? de unde vine apa?

1. se scurge de pe masina pe undeva si e infundat?ce?unde?

sau 2....(cam s.f.) cumva roata din dreapta spate improasca...nu-mi dau seama.rog cunoscatorii sa ma ajute cu un sfat.

Mentionez ca la ultima inspectie pe dedesubt nu am remarcat nimic anormal si ca am avut exact aceeasi problema ,deci balta,de data aceasta la copilot-era infundat drenajul din dreapta unde se scurge apa de pe parbriz,lucru ce l am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. vrianta cu care m'am intalnit. sub capota, in fata, in spatiul unde e si mecanismul de stergaoare, se aduna apa, se perforeaza de la rugina si intra pe sub bord, si intra pe stalpul din fata in masina... am avut personal asa ceva...

2. ai trapa? e un punct vulnerabil...

3. e posibil sa arunce si in mers prin oala spate daca ai probleme, mai mult decat plauzibil, nu'i deloc s.f...

-stiu ca e deranjant, dar cele mai bune verificari le faci personal in momentul in care observi chestia asta... noi nu prea te putem ajuta decat cu ceva sfaturi... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. vrianta cu care m'am intalnit. sub capota, in fata, in spatiul unde e si mecanismul de stergaoare, se aduna apa, se perforeaza de la rugina si intra pe sub bord, si intra pe stalpul din fata in masina... am avut personal asa ceva...

2. ai trapa? e un punct vulnerabil...

3. e posibil sa arunce si in mers prin oala spate daca ai probleme, mai mult decat plauzibil, nu'i deloc s.f...

-stiu ca e deranjant, dar cele mai bune verificari le faci personal in momentul in care observi chestia asta... noi nu prea te putem ajuta decat cu ceva sfaturi... :rolleyes:

merci retro,o sa vad.

la pct 1.o sa ma mai uit odata sub capota..

2.am trapa originala(deci cu alea 4 furtune de drenare).nu mi balteste tavanul deloc

3.la ce fel de oala te referi?

4.am citit si de ceva capace din podea.cum ajung la ele?ridic mocheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pct 1.o sa ma mai uit odata sub capota..

2.am trapa originala(deci cu alea 4 furtune de drenare).nu mi balteste tavanul deloc

3.la ce fel de oala te referi?

4.am citit si de ceva capace din podea.cum ajung la ele?ridic mocheta?

In leg cu punctul 4.am dat la o parte mocheta si pasla, chiar sub scaunul copilotului este un capac cam de 10-12 cm diametru, la care nu s a umblat,arata bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aceasi problema...asa cum zicea colegul retro...era vorba de scurgerea de la sistemul de stergatoare...se infundasera scurgerile de la frunze/nisip...cauta scurgerile...poate sunt infundate si la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut alta problema.... iarna trecuta mi-am dat cu ceara portierele pe interior (gospodareste). In aceasta vara tot stand la soare surplusul de ceara s-a topit si s-a lasat in partea de jos a usii, infundand scurgerile. Locul de parcare pe care il am este putin inclinat iar masina sta de obicei cu partea din fata mai sus. Astfel dupa cateva ploi covorasul meu din spate dreapta era plin de apa care se scurgea in masina prin coltul interior al portierei (intre portiera si fata de portiera).

Remediu: jos fata de portiera, curatate scurgerile din usa, reetansat folia de protectie de pe usa..... deocamdata am scapat de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta problema pe care am intalnit-o eu: deasupra la busonul de benzina aripa interioara a ruginit si a trecut de oala de la telescop. Problema a fost rezolvata dar daca nu reparam acolo banuiesc ca daca mergeam pe ploaie apa ar fi ajuns in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pct 1.o sa ma mai uit odata sub capota..

2.am trapa originala(deci cu alea 4 furtune de drenare).nu mi balteste tavanul deloc

3.la ce fel de oala te referi?

4.am citit si de ceva capace din podea.cum ajung la ele?ridic mocheta?

In leg cu punctul 4.am dat la o parte mocheta si pasla, chiar sub scaunul copilotului este un capac cam de 10-12 cm diametru, la care nu s a umblat,arata bine.

[/qu

Vezi daca fatza de usa este uda. Baga apa si pe acolo kiar daca scurgerile nu sunt infundate. E enervanta problema daca e asa. Deschizi usa si pui apa dintr-o sticla pe geam si o sa vezi daca se uda fata de usa.Apa care se infiltreaza pe la chederul geamului in loc sa se scurga pe usa pur si simplu se scurge pe fata de usa bagand toata apa in masina cand ar trebui sa iese pe scurgeri si sa ajunga pe prag.

:angry:

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fatsa de la usa nu mi se umezeste dar n am fct inca experimentul cu a varsa apa pe usha.

In schimb am o infiltratie sub plasticul acela de sub capota(2 table printre care trece apa),infiltratie care razbate acolo unde e capatul sagetii din desen.Fara indoiala ca o sa i aplic niste mastic sau silicon,poate intr-adevar sa fie aia cauza?pt ca nu mi dau seama de acolo unde s ar prelinge apa,da senzatia ca inafara,ma rog....

post-15813-1258409275_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-ridici plasticul ala de ti l'am marcat cu sageti rosii, si acolo sub el, in partea centrala ai mecanismul pt spergatoare, caldura, etc. acolo, de obicei se aduna apa. preferabil, inainte sa ridici protectia asta de plastic, ridica'ti chederul de pe buza, altfel s'ar putea sa trebuiasca sa'ti cauti alta aparatoare... zona aia are o gura de golire jos, undeva pe unde ai pus tu sageata albastra... (valabil pentru scirocco, la g2 nu sunt 100% sigur). si cand apa iti sta acolo, ti se perforeaza si iti intra direct inauntru pe stalpul din fata, sau pe sub bord, si atunci devine logic ca dupa ceva vreme de condus pe ploaie ti se uda mocheta si in partea din spate...

-bun. revin la trapa. daca ai tapiteria aia din imitatie de piele, nici macar nu se imbiba, pur si simplu se prelinge foarte amuzant pe la colturi, desi, in momentul in care sta masina pe ploaie si pleci, iti vine toata apa in cap la prima frana... oricum verifica si desfunda canalele alea...

-oala spate? ma refer la aripa interioara daca vrei asa, aia de iti vine fixat amortizorul sus, cum te uiti din portbagaj. poate fi roasa de rugina, la imbinarea cu partea de jos de asemenea, daca nu chiar imediat langa, inspre fata...

-si ca parte amuzanta, evident ca scoti mocheta sa vezi ce'i acolo mai intai, nu'i logic asa? :)

post-10490-1258459577_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultima poza pusa de colegul Retro@ ,uitate sub plasticul ce acopera stergatoarele si exact in zona unde e sageata dinspre mijlocul motorului trebuie sa ai niste dopuri de cauciuc.

la mine era putrezit mijlocul la un dop si asa m-am trezit cu balta in fata la pasager si in spate dreapta.......bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am spus si mai sus...eu am avut apa sub aceasta aparatoare de plastic...si imi venea apa in masina...am desfundat scurgerile de la aripi...marcate cu sagetile verzi!

post-18494-1258478172_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult baieti,problema e intr-adevar pasionanta(ma fac ca uit ca i si enervanta :flower: )

Numai in w end o sa mi bag nasul si sa fac exeperimentul cu apa.

*Am ajuns cu o sarma cam 60 cm pe tuburile anterioare ce dreneaza de la trapa.Pe alea exterioare nu le am gabjit.

*Desigur c am scos plasticul acela de sub capota,cu grija, gaurile laterale de evacuare sunt nikel.

*Asa cum a zis cineva,mi se infiltreaza apa si in zona unde sunt cele 2 capace rotunde de guma,pe ele nu le am vf temeinic,par ok.

*Si ce mi s a mai zis, sub plasticul ce l am scos sunt,de ambele parti,niste guri de ventilatie-caldura,ei, banuiesc ca deja nu mi mai etanseizeaza bine si ca apa adunata se infiltreaza pe langa.De aia o sa scot plasticul din interior(undeva sub torpedou dreapta)ce corespunde in exterior cu gaura aia de aer(nush cum se numeste)si i dau niste silicon de sa l invat minte!

va tin la curent,merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

plasticul ala din interior de sub torpedou face parte din ansamblul aerotermei si va fi mai greu decat te astepti sa-l scoti afara.chiar sub torpedou este un surub de plastic mai mare pe care-l poti manevra cu mana.il desfaci pe ala si inca unul ce trece prin panoul despartitor dintre habitaclu si motor cu o cheie de 10.(il gasesti daca te uiti in spatele motorul;ui cam in zona unde ai pus tu sageata in prima poza.)preferabil ar fi sa mai ai pe cineva sa te ajute sa ti,l traga in jos(acel plastic de care zici tu) in timp ce tu incerci sa pui niste silicon in zona de asezare a plasticului catre tabla.apoi montezi totul la loc avand grija ca siliconul pus sa fie in regula.

spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am udat portiera cu apa din belsug.A inceput sa faca balta in fatsa(am golf in 2 usi),iar portiunea inferioara de la fatsa usii era f uda.Am dat jos fatsa de usa, gaurile de jos de evacuare sunt curate insa celofanul acela lipit pe usa imi este dezlipit mai peste tot (taiat de cel ce mi-a pus inchidere centralizata).O sa incerc sa l lipesc cu scoch desi nu mi se pare o super solutie.

Incerc sambata sa vad daca mai sunt si pe la aeroterma scurgeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu problema asta si era de la capacele din podea eu zic sa le verifici cu atentie !!!multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius 16 v capace am numai in spate.par ok.

Ma framanta inca o alta cauza posibila nedezbatuta aici.Poate cei ce au desfacut stiu:

deci apa de sub capota se evacueaza prin 2 guri de scurgere laterale.Le am verificat cu sarma si sunt ok,permeabile,cum am mai zis.Din ce e facuta insa aceasta scurgere ?este un tub?e posibil ca apa sa mi se infiltreze si pe langa acest tub??adica gura tubului sa nu fie chiar etansa,sa mai mearga si pe langa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca ma bag pe topicu tau, da nu am gasit alt topic, si mie mi se umezeste mocheta din portbagaj, cand o ridic e umezeala, unii zic ca e condens dela rezervor cumva, da nu vad legatura, mai pateste cineva chestia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@capone26: verifica sa nu-ti intre apa pe la triple sau sa nu ai vreo gaura pe la aripile interioare a rotilor din spate. Apa mai poate patrunde in spate si pe la chederul hayonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@capone26: verifica sa nu-ti intre apa pe la triple sau sa nu ai vreo gaura pe la aripile interioare a rotilor din spate. Apa mai poate patrunde in spate si pe la chederul hayonului.
Pe la triple nu as crede pentru ca cel mai pronuntat se simte chiar catre bancheta, in juru rotii de rezerva(si triple am schimbat cateva seturi si tot asa facea indiferent ce triple aveam), mai degraba ar trebui sa desfac mocheta de pe aripile interioare si sa urmaresc acolo, chestia e ca se intampla doar in perioadele cu umezeala mare, cum e toamna in general.... in rest nu.

Mersi de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovi eu aveam condens fff mare si tot timpul era portbagajul umed de a ajuns sa inceapa rugina !!! cauza era mocheta care avea un strat cauciuc pe interior si se facea condens !!!!

am schimbat mocheta si nu am mai avut pb

sau daca e apa apa vezi ca poate cum zici tu de obicei se corodeaza tare tabla pe la busonul de combustibil si sa patrunda spre interior!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovi eu aveam condens fff mare si tot timpul era portbagajul umed de a ajuns sa inceapa rugina !!! cauza era mocheta care avea un strat cauciuc pe interior si se facea condens !!!!

am schimbat mocheta si nu am mai avut pb

sau daca e apa apa vezi ca poate cum zici tu de obicei se corodeaza tare tabla pe la busonul de combustibil si sa patrunda spre interior!!!

Asta e interesant ca nu e apa apa, e ca si cum ar transpira tabla, mocheta din portbagaj e cea original, si e din 2 straturi, stratul de deasupra care e negru si relativ subtire, si mai are dedesupt un strat mult mai gros, asemanator cu cel de antifonare, care odata umezit se si usca greu.

Pana acum semne de rugina nu are, chiar ma surprinde ce luciu are vopseaua pe podea, da ma deranjeaza ca ajunge sa si miroasa ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur de la mocheta prea groasa e pb !!!!

la mine tot timpul era umed la tabla exact cum ai spus cum am lasat numai mocheta mai subtire sa uscat si de atunci nu mai am pb !!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur de la mocheta prea groasa e pb !!!!

la mine tot timpul era umed la tabla exact cum ai spus cum am lasat numai mocheta mai subtire sa uscat si de atunci nu mai am pb !!!! :))

Poate ai dreptate Sebi, da am umblat zilele astea fara mocheta, si sincer asa de tare se aud rotile cum ruleaza, si toba (sport :) ) se aude mult mai pronuntat, am impresia ca stratu ala de dedesupt cam asta ii este rolu, nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!