Jump to content

Golf 6 Comfortline


tutu0581

Postare recomandată

Cu parere de rau iti spun ca nu o sa se potriveasca airbagul de pe volanul actual, daca e cel din poze, are alta forma si posibil, alta mufa.

Link către comentariu
  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • tutu0581

    57

  • guesswho1983

    10

  • kadettro

    9

  • Florinutzu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sper sa se potriveasca.In ETKA codurile sunt identice, cel de pe masina mea si cel de pe masina dupa seria caruia a fost comandat.Mufa?

Link către comentariu

Pai vad ca iti pui volan de GTI, uita-te putin la forma capacului de la volanul tau actual si la cel de GTI. Difera foarte mult, asta daca nu cumva scoti doar airbag-ul si ii schimbi capacul cu unul de GTI...

Uita-te si la forma comenzilor, si eu am aceeasi problema, astept acum airbagul de GTI

Modificat de kadettro
Link către comentariu

:( Kadettro ai avut dreptate, nu se potriveste Airbag-ul.Nu mai inteleg nimic :scratch: in Etka codurile sunt identice. Sper ca pana la urma sa il fac functional :wub: .

post-25792-0-56480100-1304621047_thumb.j

post-25792-0-11789000-1304621193_thumb.j

post-25792-0-37741800-1304621332_thumb.j

Link către comentariu

Imi pare rau, eu astazi mi-am luat airbag-ul pt GTI. Stii cumva daca trebuie facuta vreo codare sau calibrare cu Vag Com-ul dupa ce-l schimb?

Multumesc. Te pot ajuta pe PM cu un nr. de telefon pt airbag.

Link către comentariu

Am mai spus treaba asta.Exista posibilitatea ca airbag-ul fizic (fara capac) sa se potriveasca , nu vad de ce ar fi diferit.Am vazut parca pe VWVORTEX un DIY cu inlocuirea capacului de volan care poate achizitiona separat (cam 100 euro pe ebay).In acest caz te intreb altceva , oare capacul de trendline de potriveste pe GTI/R ?Acestea au aceeasi forma si se gasesc garla... daca da poate iti propun un deal.

Modificat de manatee
Link către comentariu

Pana la urma da, ai dreptate airbag-ul e unul si acelasi dar difera capacul care nu stiu cat de greu se scoate de pe airbag...

@ manatee daca ai volan de trendline dar fara comenzi nu se potrivesc, ii mai trebuie o mufa in plus, bineinteles ii poti ceda doar capacul :P

Modificat de kadettro
Link către comentariu

@kadettro : Nu inteleg exact la ce te referi cu mufa ... eu vorbesc doar de capac.Foarte greu nu este , doar migalos.

Link către comentariu
lucian_90tud

Airbagul il scoti foarte usor din capac. Aceeasi operatiune am facut si eu la masina mea. Eu aveam airbag pentru volan in 4 spite si am luat doar capacul pentru volan in 3 spite.

Asta e un DIY http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=132579

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

In nici un caz nu poti face asta la Golf 6, imi cer scuze la tutu de :offtopic: astazi am stat in service 5 ore incercand sa fac asta dupa ce am observat ca airbag-ul de pe GTI este un rebut si in momentul in care-l puneam pe masina imi dadea eroarea(resistance too high). Difera si bazele airbag-ului, si clemele de prindere, deci nu se pot muta dintr-o carcasa in alta decat cu foarte mare atentie si pierdere de timp, imi pare rau ca nu am facut poze.

Si un sfat, ATENTIE mare ce airbag-uri cumparati, trebuie sa aiba culoarea naturala(metalica, daca are alta culoare e rebut de fabrica), sa aiba toate cablurile prinse si eticheta de pe corpul airbag-ului de la producator.

Multumesc si inca o data scuze de :offtopic:

Link către comentariu
dinamovistu

Dar pana la urma se poate verifica in vreun fel volanul de GTI? Pana la urma inteleg ca e bine sa iei unul complet (cu tot cu airbag). Si sa speri ca totul va fi ok. :)

@tutu0581 Si cat te-a costat bluetooth-ul per total? Prin calculator te referi la unitatea bluetooth care se pune sub scaun? Contine si microfon etc? Si de ce nu ai facut la reprezentanta montajul? Prea scump sau nu stiau?

Link către comentariu

Da se poate monta volanul de GTI dar complet(volan + airbag).Airbagul de pe GTI are alta prindere si difera ca forma in rest totul este identic.

Unitatea de bluetooth este 1400, mufele 50, microfonul 300 iar cablajele 100(preturi cu aproximatie, nu imi mai aduc aminte la cate am facut). Montajul nu l-am facut la reprezentanta pt ca il facem tot eu, dar pe bani :winter: .

Link către comentariu
  • 1 year later...

A trecut ceva vreme de cand nu am mai intrat pe aici .In tot acest timp YPY a facut 70000km fara nici un incident asa ca a mai primit ceva ca recompensa :) .Jante noi, extensie bara GTI si bluetooth .

post-25792-0-08466600-1344336039_thumb.j

post-25792-0-18164100-1344336049_thumb.j

post-25792-0-86591200-1344336056_thumb.j

post-25792-0-07377600-1344336063_thumb.j

post-25792-0-94462200-1344336072_thumb.j

post-25792-0-55166800-1344336082_thumb.j

post-25792-0-63025800-1344336091_thumb.j

post-25792-0-19614700-1344336098_thumb.j

Modificat de tutu0581
Link către comentariu
  • 1 month later...

Mie imi placeau mai mult replicile de GTI :D

LE: mai tii minte cat a costat vasul pe care l-ai inlocuit cand ai schimbat bara? Banuiesc ca e cel pentru spalatoare far, nu? merci

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

Merc pentru raspuns... oricum eu nu inteleg cum au proiectat acest vas... paradoxal cel de 5 l e mai ingust hos sa incapa proiectorul de GTI... ciudat :dry:

Link către comentariu

Ce tare ca mai exista un YPY, si mai e si golf 6 cu aceeasi motorizare :)

S-o conduci in continuare cu placere !

De la alt YPY.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!