Jump to content

Aprindere automata faruri la descuierea masinii (coming home/leaving home)


Evolution
 Share

Postare recomandată

Ar trebui masurat consumul montajului in stand-by (care trebuie sa fie de cativa mA) si in functie de asta poti afla daca vei avea sau nu probleme. Dar nu cred sa fie mai mult de 10mA. La noi pe diesel acumulatorul e de 80Ah iar la tine probabil 55-60.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pavy

    15

  • Cosmin_TDI

    12

  • Al Bundy

    10

  • C o s m i n

    8

Care functie? Cea de Autolight ?

...

Ma refeream la functia Comming Home care din cate stiu eu se poate activa si fara senzorul de lumina (acela care face diferenta intre zi si noapte), perioada cat sunt aprinse luminile fiind setata pe o anumita perioada de timp, indiferent daca este zi sau noapte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA comming home si leaving home merg si fara senzor de lumina dar atunci farurile se vor aprinde la fiecare incuiere si descuiere a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Borisake,

L-am contactat deja pe Lucian pentru a cumpara un modul, am totusi o intrebare la tine, daca e permis: In acesti 2 ani de folosire a modulului, ai avut probleme vreodata cu acumulatorul masinii? Eu vreau sa-l montez pe masina din semnatura, iar acumulatorul meu este destul de mic ca si amperaj.

Nu, de ce sa ai probleme... eu nu am avut niciodata, merge brici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ce s-a intamplat cu lucian ?mai confectineaza astfel de module ?am vazut ca a inchis topicul! m-ar fi interesat si pe mine sa cumpar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca mai face Lucian. Ultima oara cand am vorbit cu el spunea ca nu prea mai are timp si ca nu merita financiar pentru el (si il cred). Pe de alta parte am vazut ca a mai aparut un coleg pe forum care vinde un astfel de dispozitiv (ceva mai basic totusi pentru ca la inceputul reclamei nici carcasa nu avea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costă 10 lei piesele şi cam 20-25 cu totul dacă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine e acel nou coleg care face asa ceva? Ca eu cu electronica nici macar paraleli nusuntem....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e pe forum aici, a fost. E coleg de munca cu prietenul meu. Are un site nou cu passat b5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da-l incoace ... ce mai astepti? sau un numar de contact ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Colegul despre care se vorbeste aici,este vicius_the_one.La mine a facut o exceptie si mi l-a confectionat el gratis.Din discutiile pe care le-am avut cu el,cred ca va poate ajuta cu schema modulului.Cautati-l si vorbiti cu el ptr. ca este baiat de nota 10 si o sa va ajute cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

unul home made e 30 lei... asta daca vrei sa il faci singur de la A la Z si nu ai NIMIC!!!

Modificat de magdalena
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga magdalena ia lumineaza-ma si pe mine cum faci tu un astfel de modul, asa incepand de la A...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca incerc eu sa-ti explic cum se face modulul incepand cu:

A-faci rost de schema;

B-faci rost de componentele necesare modulului;

C-te duci la cineva care stie sa faca cablajul ptr. modul;

D-iti lipesti piesele pe cablaj;

E-cauti in instalatia masinii firele de care trebuie sa-l legi;

F-faci proba sa vezi daca ai reusit;

G-in cazul in care nu ai cunostiintele necesare de la punctele A,B,C,D,E te lasi pagubas si iti cumperi unu gata facut!

Concluzie:Nu poti face nimic,daca nu ai un minim de cunostinte!

P.S.-Mi se pare mie sau esti un pic misogin?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) :vaidecapulmeu: :o Mai baiatule, oricand bag mana in foc ca nu stii nici jumatate din electronica pe care o stiu eu. Am si schema si cablajul gata facut si o parte din piese comandate dar nu asta are importanta. Am vrut doar sa-mi explice magdalena cum face ea montajul cu 30 de ron cand eu am dat comanda de cele 2 integrate in Anglia si ma ajunge 50 de ron doar transportul.

post-53989-1274183444_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ca o parafrazare...am impresia ca ne depasesti in multe dar la acest capitol.................... Eu am facut cu sprijin asa ceva pe masina mea si exact atat am cheltuit. Cine stie ce model ai de coming complicat. Dar piesele sunt ordinare...si se gasesc la orice magazin de electronice. De aia nu o sa mai zic nimic...ma simt in inferioritate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este ai dreptate va depasesc in multe asa cum altii ma depasesc si pe mine in mai multe dar la acest capitol..........probabil o fi asa cum spui tu. Nu trebuie sa te simti in inferioritate poate ai tu un model mai simplu facut cu piese ordinare sau poate cine ti la facut a vrut sa te ajute si ai iesit mai ieftin, oricum o afirmatie trebuie argumentata macar putin si puteai sa spui: uite modulul asta (link sau schema) costa atat nu sa arunci niste vorbe. Este cineva pe forum care face si vinde asfel de module si afirmatia ta il poate incurca un pic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic ...Unde e VICIUS ??? Ca nu l-am vazut si nici ca membru nu il gasesc ...

De ce ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic....PAVY oi fi stiind tu multe,dar cate stii sa le faci bine?Toata lumea stie din cate ceva cate un pic,dar nu stie nimic bine!Gandeste-te ca fiecare nas isi are nasul! :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi permit sa divulg treaba altuia. Sau sa o stric pe a altuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un asemenea modul cumparat de pe forum de la un coleg si din lipsa de timp nu l-am montat.

Inainte de a ma apuca am o intrabare.

Modulul intentionez sa-l montez pe proiectoare si ma gandeam sa ma leg pe firele care pleaca spre proiectoare din mufa blocului de luminii cu o dioda pe ele.Nu am demontat si intreb preventiv ce culori sau pe ce pini sunt montate firele pentru proiectoare.Este buna ideea de a ma lega de acolo?

M-ai este necesar sa pun un releu pentru comandarea proiectoarelor sau curentul care iese din blocul de lumini trece apoi prin releu caz in care nu prea ar mai avea sens sa pun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releu s-a pus pana in 2003 cand s-a simplificat schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!