Jump to content

anvelope trecute in talon


passat19tdi
 Share

Postare recomandată

aaa....deci stai linistit ca nu din cauza anvelopelor s-a uzat discu de ambreiaj, nu te-ai gandit ca poate i-a trecut si lui timpu? :blah_: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca nu are nici o treaba ambreajul cu anvelopele...

si daca zici ca masina are 245.xxx km este de asteptat sa cada ambreajul...

cam acolo e punctul lor critic 250.000-300.000 km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca are o influenta destul de mare . In cazul unor roti cu diametru mai mare , la plecarea de pe loc esti nevoit sa tii mai mult piciorul pe pedala de ambreiaj si asa ambreiajul se uzeaza mai mult . Asta asa pe scurt , ca explicatia stiintifica e un pic mai lunga .

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta oricum e destul de mica si sunt sigur ca daca ai face un calcul cu toti factorii de uzura, km parcursi si diferenta dintre kilometraj(cu roti de alta dimensiune, din cauza carora nu iti indica viteza corecta in bord) si km parcursi, nu cred ca la totalu de km efectuati cu un kit de ambreiaj ar fi diferenta mai mare de 4000-5000 de km la un total de 250 000km daca tot zici ca e diferenta...si daca tot o iei cu dimensiunea la cauciucuri cu cele cu diametru mai mare parcurgi mai multi km decat cei inregistrati in bord daca nu ma inseala matematica la ora asta.iar daca ma inseala te invit sa faci un calcul singur sa iti dai seama ca nu afecteaza chiar asa de mult jantele care le ai tu fata de cele stock...mai ales ca masina a fost prevazuta si din fabrica cu jante pe 15. spor la calcule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutam

185/65/14 circumferinta: 1872.7mm

195/60/14 circumferinta: 1852.3mm

205/50/15 circumferinta: 1840.1mm

195/50/15 circumferinta: 1809.6mm

195/60/15 circumferinta: 1932.1mm

195/65/15 circumferinta: 1993.4mm

daca in loc de 185/65/14 tu ai 195/65/15, atunci cand mergi cu 100km/h de fapt ai 106.44km/h

195/65/15 parcurge 100km intr-n nr de rotatii mai mic decat 185/65/14, si atunci ceasul din bord inregistreaza o distanta mai mica parcursa, dar de fapt ai mers mai mult. tu mergi dupa ceasul din bord 100km, dar de fapt ai mers 106.44 (diferenta este de 6.44%)

altfel spus, kilometrajul este inregistrat la un anumit nr de rotatii.

x rotatii = 1km pt 185/65/14

(x-y) rotatii = 1km pt 195/65/14

sper sa nu fi gresit rationamentul.

mai putin important insa este daca masina are 250k reali sau 275k, mai important e cum iti calculezi consumul de gaz la 1000km sau 2000km cand ai asa o eroare

acum pe fata am 185/60/14, cand arata ca am parcurs 1000km de fapt am mers 970km; si pun 50l si cred ca am 5% consum,dar de fapt am 5.15%

iertati-ma daca v-am plictisit

si scuzati-ma daca am gresit

cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sal

unde gasesc jante pe 15 pentru un B4 - 4 gauri ( de oțel) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la dezmembrari sau noi pe la magazinele de profil sau okazii, mercador si alte situri de genu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau la mine... ca vreau sa scap de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

la dezmembrari sau noi pe la magazinele de profil sau okazii, mercador si alte situri de genu

 

DjMc..sa inteleg ca ai pe masina 195/65r15  si nu sunt probleme ?

Ma bate gandul sa pun si eu dimensiunea asta, dar mi-e frica sa nu atinga pe undeva.

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

la dezmembrari sau noi pe la magazinele de profil sau okazii, mercador si alte situri de genu

 

DjMc..sa inteleg ca ai pe masina 195/65r15  si nu sunt probleme ?

Ma bate gandul sa pun si eu dimensiunea asta, dar mi-e frica sa nu atinga pe undeva.

 

 

 

Da ii adevarat am marinea 195/65/15 de iarna si nu am probleme cu ele, iar de vara ma 205/50/15 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vara pun 205/60/15 si nu am probleme,iarna in schimb pun 185/65/15.Merg fara probleme,numai sa ai suspesie normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu atinge cu 195/65r15 daca ai suspensia stock. stiu si eu cateva b3 si b4 care circula cu dimensiunea asta de anvelope.

din pacate eu am suspensie sport pe al meu passat si pe fata imi incape 185/60r14 si 195/50r15. pe spate folosesc dimensiunile originale adica 185/65r14 pentru iarna si 205/50r15 pentru vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!