Jump to content

anvelope trecute in talon


passat19tdi
 Share

Postare recomandată

205/50/15

la mine numai astea sunt trecute in talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe talon nu scrie nimic pentru ca e de tip nou.

Pe briful nemtesc scrie 185/65/14, 195/60/14, 205/50/15.

Pe cartea romaneasca scrie 195/60/14 si 205/50/15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu inca ai noroc ca ti-au trecut pe carte si versiunea pe 15.la mine nu s-o chinuit sa mi le treaca si cele pe 15 ci doar cele pe 14 si defapt eunici macar nu le potfolosi pe cele pe14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbi talonul cu unul nou care nu scrie dimensiunile rotilor si folosesti roti pe 15. La ITP le pui pe cele de 14 si gata. Sau mergi la RAR si adaugi la optiuni si roti pe 15.

Modificat de cristi-bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tata meu eu am talonu nou asa ca nu ma deranjaza ce ii trcut pe carte de identitate sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu am talon model nou asa ca nu ma stresez cu dimensiunea rotilor.

ideea este ca in briff aveam trecute mai multe marimi dar la noi la RAR nu mi le-a mai trecut...cu toate ca erau obligati sa scrie in CIV tot ce era trecut si in brif...

in momentul de fata am 185/65/14 cu prindere 4x100...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

185/65/14 si eu! pe "torpedou", la presiuni, imi zice presiunea la maxim 195/55/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la b3 ala ii sticheru ce ii lipit in torpedou si acelea ii valorile, acele valori nu difera de la o masina la alta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta ma gandeam si eu...ca din cate stiu si la 185 si la 205 sunt aceleas valori la presie pt ca diferenta o face talonul anvelopei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acele diferente is daca ti masina incarcata la capacitatea maxima sau doar jumatate si is valabile la toate dimensiunile de anvelope

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutam, din nou

cum a ramas cu jantele?, ce ai mai facut?

eu nu am auzit pana acum sa se uite vreun politist la marimea cauciucurilor, mai ales la masini netunate, care nu ies in evidenta cu nimic fata de standardul de baza... mai de graba ii intereseaza daca ai baut ceva...

si in alta ordine de idei voi marci de cauciucuri folositi?

senq

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutam

am vazut ca sunt discutii pe forum despre jante si anvelope, dar ma interesa, care sunt cele mai folosite marci de anvelope, cum se comporta o anumita marca pe passaturile noastre, din experintele voastre nu din testele adac. ce parere aveti? merita un topic pe aceasta tema?

cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anvlelopeke cu cat mai scumpe..cu atat mai bune :D

eu de exemplu pt iarna folosesc Pirelli...iar vara BF Goodrich, Toyo sau Michelin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele mai folosite anvelope sunt in functie de buzunaru fiecaruia si nu neaparat dupa marci anume...parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutam

buzunarul ca buzunarul...dar prostia?

eu am purtat reesapate noi 45000km, din iarna trecuta pana in toamna asta, si cand speram ca o sa mai fac o iarna cu ele s-au dus toate, pe rand ce-i drept, dar prea repede.

oricum nu-mi mai pun reesapate nici daca le primesc gratis. am fost total nemultumit de ele.

cu respect

Modificat de costi75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai parerea mea ca alea reesapate is mai proaste decat alea aduse de dincolo care mai au 5-6mm strat de uzura....bine inteles ca si alea in anumite conditii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutam

eu mai am un megane II, si am pe el 195/65/15

iar passatul e cu 185/65/14, dar as vrea, macar pe spate, sa pun cauciucuri de la megane, dar cu janta de passat.

ca sa intre 195, j-ul tre sa fie minim 5 sau 5.5 sau 6 sau maxim 6.5. apoi 4*100, r15, dar et-ul?

e important pe spate? ca la megane e 45, iar passatul e cu 38?

e rau daca pe fata ai pe 14" iar pe spate pe 15"(ca tinuta de drum)? (itp-ul nu ma intereseaza, masina e pe bulgaria)

cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca aspect vorbesc ... o sa iti stea in bot (adica o sa iti fie mai ridicat spatele fata de fata) recomandat ii sa le pui pe toate 4 de aceeasi dimensiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutam

deci, are cineva pe masina lui 195/65/15?

cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am spus intr-un post anterior , eu am pus 195 60/15 de vreo 15000km , cred ca o prima consecinta a fapului ca nu am respectat specificatiile constructorului

este uzura prematura a ambreiajului si de destul de logic cred eu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la doar 15000 de km sa se uzeze prematur ambreiajul din cauza anvelopelor? in nici un caz..asta numa daca nu te-au mintit aia de la service sa nu mergi sa le dai cu kit-u de ambreiaj in cap ca ei ti l-au recomandat....eu cand am adus masina am avut 195/50/15, am facut 20000km cu ele dupa care luna trecuta am dat intr-o groapa, mi-am indoit janta si mi s-a si taiat cauciucu si le-am schimbat toate 4, am pus 195/60/15 pt ca la noi is alte interese decat sa repare drumurile...asa ca eu zic sa te mai gandesti si in cazu in care ai fost pacalit de vreun service ceva sa mergi peste ei sa nu te lasi fraierit ca doar is banii tai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai inteles gresit , anvelopele le-am pus de 15k , ambreiajul nu stiu de cat timp e pe masina , masina are 245k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!