Jump to content

Furtun filtru de aer


jmf
 Share

Postare recomandată

Salut, recent mi-am schimbat si eu filtrul de aer (carcasa + filtru) pe motor (1.6 TD) cu unul original (aveam de Ford si carcasa si filtrul :). Acuma, din cate stiu eu, la intrarea in filtru, aerul n-ar trebui sa vina direct "din masca", ci dintr-o "gaura" din aripa, printr-un tub flexibil de aluminiu (cel putin la benzinar asa era). Asa ca am incercat sa fac smecheria si la noul filtru. Problema e ca intrarea in filtru nu e rotunda, ci ovala, si e foarte mare. Azi am luat cel mai mare tub pe care l-am gasit, 60mm, si nu incape peste intrarea in filtru!! Cei care aveti acest motor si filtru, cum ati facut?

Tot referitor la filtru, m-am gandit sa fac smecheria cu tubul din urmatorul motiv: inainte, cand aveam filtrul de Ford, uzat la greu si imbacsit, daca miroseam gazele de esapament aveau un miros greu, ma gandesc eu, din cauza lipsei de aer corespunzator. Dupa ce am luat carcasa noua de filtru si filtrul nou, imediat am simtit un miros mai "acru", similar cu cel produs de masinile mai noi. Acum, dupa vreo luna de umblat cu el asa, cu aerul intrand direct din masca, a revenit iar la mirosul "imbacsit". E normal sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mai simplu sa pui un filtru conic K&N ,eu asa am facut si trage foarte bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu filtru asta. Am desfacut sambata sa vad care e treaba pe acolo si sper surprinderea mea am observat ca parte care vine spre carburator, intr-un colt era murdar de ceva negru lichid (sa fie oare benzina + ulei?) nu am idee ce era. Am sters frumos cu o carpa si astazi o sa merg sa cumpar un filtru si sa-l schimb. Am mai observat ca in jurul carburatorului(pe exteriorul capacului ce vine deasupra carburatorului) era tot ceva negru :) pe care era pus mult praf. Am o problema ceva ? imi poate explica careva sau trebuie sa merg neaparat la un mecanic?

Si inca o chestie care e offtopic in jurul capacului pe unde se toarna uleiul e plin de ulei(adica e o pojghita de ulei amestecata cu praf). Ce inseamna asta? scapa compresie nu e bun capacul am probleme grave?

Din cate vedeti nu prea ma pricep dar incerc si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in jurul capacului pe unde se toarna uleiul e plin de ulei(adica e o pojghita de ulei amestecata cu praf). Ce inseamna asta? scapa compresie nu e bun capacul am probleme grave?

<{POST_SNAPBACK}>

trebuie sa schimbi capacul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este un tub din cauciuc - in forma aproximativa de S - , intre cutie filtru si contra aripa. Cred ca - i chiar originalul, pentru ca are un guler de fixare - vine exact, fara fortare. Deci banui ca ar trebui sa existe pe la sh.

@wichmann - vezi si discutia " Scurgere ulei pe la capac motor" - cred ca-i aceiasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este un tub din cauciuc - in forma aproximativa de S - , intre cutie filtru si contra aripa. Cred ca - i  chiar originalul, pentru ca are un guler de fixare - vine exact, fara fortare. Deci banui ca ar trebui sa existe pe la sh.

@wichmann - vezi si discutia " Scurgere ulei pe la capac motor" - cred ca-i aceiasi problema.

<{POST_SNAPBACK}>

am citit multam

  QUOTE(Wichmann @ Jul 11 2005, 10:48 AM)

in jurul capacului pe unde se toarna uleiul e plin de ulei(adica e o pojghita de ulei amestecata cu praf). Ce inseamna asta? scapa compresie nu e bun capacul am probleme grave?

trebuie sa schimbi capacul ...

stima si respect! am sa-l schimb zilele astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am luat acum un an un Scirocco MK1 si m-am apucat sa-l modific, am pus un motor 2000 16V (9A), dar nu am delcou si fise. Poate aveti careva de vanzare asa ceva...in fine mai lipsesc cateva piese, in timp sper sa le gasesc, deoarece masina putrezeste in parcare, e pacat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat acum un an un Scirocco MK1 si m-am apucat sa-l modific, am pus un motor 2000 16V (9A), dar nu am delcou si fise. Poate aveti careva de vanzare asa ceva...in fine mai lipsesc cateva piese, in timp sper sa le gasesc, deoarece masina putrezeste in parcare, e pacat

<{POST_SNAPBACK}>

ar trebui sa le poti gasi in ceva dezmembrari :

http://www.scirocco.ro/dist16v.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, e siteul tau? eu sunt bun in flash, poate putem sa scoatem ceva frumos din www.scirocco.ro, acum mai conteaza si timpul, dar cred ca se rezolva. Ceva facut de mine: www.makeupartist.ro, www.roma.ro (nu e gata inca). In ceea ce priveste piesele, ma intereseaza un loc de unde sa le pot cumpara, nu neaparat codurile, fiindca noi au preturi usturatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!