Jump to content

Consumul meu e normal? (Doar pt automate)


psycho_mishu
 Share

Postare recomandată

M-am gandit ca ar fi bine sa avem si noi un topic cu consumul "nostru".

Consum:

Bucuresti: 10-13L/100Km depinde de toane sa zicem o medie de 11.5l/Km

Urban: 7-9L/10Km

Modificat de psycho_mishu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am vazut ca te plangeai pe un alt topic, legat de consumul de 10 l/100km...

Mie unul mi se pare normal, avand in vedere ca il realizezi in Bucuresti.

Eu cu masina din semnatura am scos consumuri (metoda plin/plin) de la 7,3 (noaptea, trafic redus) pana la 10,2 (ziua, vara, aglomeratie maxima) in Constanta.

Consumul difera in functie de aglomeratia din trafic iar la mine un consum pentru trafic "normal" este undeva la 8 - 8,5 l/100km, ceea ce ma multumeste momentan. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fac metoda cu plinul ca sa pot da consumul exact...ca idee dupa BC este cam asa:

- urban: 9-11%

- extraurban: 6,2-6,8%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In exterior cum conduci?

Viteza maxima,medie?

Voi de unde alimentati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In exterior coduc normal daca pot spune asa, adica clasic, fara prea mari sporitivtati, dar daca ma apuca :D sau imi permite drumul mai dau in ea:D...ca idee, cum am mai spus in ultimii 200 de km din care cred ca 50-50 am o medie de 8,1-8,3...oricum am avut in masina 60 d el bagati...cand golesc rezervorul imi voi da seama ce si cum, ca mi-am notat nr. de km cand am alimentat

Ultima data am alimentat de la Petrom V...in general Petrom V si OMV...la 2,5ron/l ca pt. mine asa e OK :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.5ron/l??? de unde? ca vin pana in Ramnicu Valcea sa cumpar..

si au am reusit in Turcia pe aprox 5000Km 8.3L/100Km si viteza medie de 85Km/h. asta incuzand statiuni/orase mari etc

Dar sincer ce motorina au aia la Agip lasa in urma si OMV-ul si Rompetrol-ul nostru. (dar si pret aprox 5.5 ron/l)

Modificat de psycho_mishu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul este unul special,c a pt. mine...mai multe detalii nu pot da:D

Ai topic cu masina ta? Ca vroiam s-o vad...Ca idee cam cati KM faci cu un plin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal eu la tiptronicul meu si mot ajm de 115cp de cand a dat frigul nu scad sub 15% asta in bucuresti dar nici temperatura nu creste peste 70-80 grade. In vara mergea pe 11-12%.

A schimbat vreunul din voi tremostatul? cat este si e greu de schimbat?

Modificat de Stelian.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am tot citit in ultimele zile despre consumuri. Si eu am tiptronic, 130 Cp, m-am uitat azi la consum dar nu e elocvent pt ca distanta de acasa la serviciu e de 3 Km. Azi pe cei 3 km am facut mai mult de 30 min :offtopic: iar consumul a iesit cam 13l /100km, am stat mai mult decat am mers. L intoarcere acasa, aceeasi 3km i-am facut in 10 min pe stradute si consumul ajunsese la 8 si ceva . In general consumul in Buc iese cam la 10.

Inca o chestie...in vara am pus vag-com si la consumul instant la relanti BC afiseaza cu 0,2 mai mult decat vag. Pe bord aveam 0,8l/h iar cu vag-com afisa 0,6l/h.

Consumul extern iese 6,9-7,1 l/100km mers normal, cu reprize mici de acceleratii mai puternice.

Pe autostrada la 190km/h mers constant mai mult consumul instantaneu era cam 11l/100km. Consumul plin la plin nu prea l-am facut de mult timp pt ca nu folosesc masina zilnic, dar o sa fac la urmatoarea alimentare.

Pun si un film facut mai in vara, era pe autostrada cu Cruise Control activat pe la 130km/h.

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma pe seara...in jur de 4 km am facut prin oras...trafic normal...nici aglomerat, nici liber ca noaptea...9,3% arata BC-ul...

Oricum prin oras nu faci risipa si nici vreo mare economie, pt. ca nu mergi sute de km prin oras, iar pt. cei ca mine care se misca 3-4 km o data la 2 zile nu-i nici o pierdere...iar afara un consum mediu de 6,5-6,8 e OK...eu pana la ora 17:00 nici nu ma sui in masina pt. ca sunt la serviciu, care este la 10 km de oras si unde ma duc cu autocarul firmei, iar cand in aca ma duc cu masina ici-colo pt. vreo treaba, daca-i aproape merg pe jos ca prea m-am invatat in ultimii ani cu fundu-n masina...deci una peste alta mi-e OK ca sa zic asa...

Cand am luat masina de la Timisoara, am venit pana la Rm. Valcea(400 km) cu media undeva la 6,5%...si am avut trafic combinat...si liber si ceva aglomeratie ca era vineri dupa-amiaza si se circula destul d emult + 45 de min. de stat la o coada de vreo 3 km si mers bara la bara din cauza unui cascador...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la 16 am plecat din b-dul precizie spre sebastian - capat luica (full pe valea cascadelor):

la intrarea pe b-dul timisoara consum de 13%

Ajuns in sebastian consum de 10.2 % (orasul a fost relativ aglomerat)

Am plecat din sebastian pe directia luica-vasile nitu(resetat bc-ul) si am zis sa vad daca pot sa scot consum mai mic si am reusit 8,4%. Dar cum? Plecam usurel de pe loc nu am depasit 50km/h (sincer nu cred ca pot sa conduc asa mult timp ca ma scoate din minti.. :) )

Retur condus putin mai sportiv si intors seara am ridicat consumul de la 8.4 la 9.6%

am sa mai fac teste si am sa le postez aici... sunt curios cat imi va lua maine pana la scarbici (preciziei) cu ocol prin plazza cu plecare din sebastian...

ps am sa incerc sa merg econom :)

Modificat de psycho_mishu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal eu la tiptronicul meu si mot ajm de 115cp de cand a dat frigul nu scad sub 15% asta in bucuresti dar nici temperatura nu creste peste 70-80 grade. In vara mergea pe 11-12%.

A schimbat vreunul din voi tremostatul? cat este si e greu de schimbat?

Nu cred ca e greu de schimbat... dar ar fi bine sa-ti cumper si vreo 2 litri de antigel inainte de te apuca de operatiune. Am sa ma uit maine sa-ti spun unde e localizat.

Ps am vazut ca e foarte ieftin un termostat (in jur de 80 ron).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se poate mishu si un 8,4% urban nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prin Brasov scot cam 8,5-9,iar exterior 6 -7.5 mers mai normal,dar si cu reprize de acceleratie puternica!

Modificat de Dominic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e deschis pt probleme de consum! e deschis pt cei care au transmisie automata (Grupul VAG) sa putem face o comparatie reala.

Nu ai cum sa faci comparatie intre cutia manuala 6+1 si tip-tronic.

azi dimineata din sebastian- bdul preciziei 11.4 L/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aglomerat? Ai apasat mai tare pedala sau normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe drum pana la servici am 11 semafoare, din care la 3 am prins verde iar la celelate dupa cum urmeaza:

la unu l-am prins 5 ori (cred)

altul de 3 ori si celelalte de minim o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-seara...frig 7 grade...aglomerat ca e frig si toata lumea hopa-topa in masini...8 km, consum pe BC de 14,7%...dar am mers in niste forje scurte si depasiri de s-au facut mici in masina 2 amici:D

In 360 de km am consumat 25 l de motorina...o fi bine, o fi rau nu mai conteaza...masina sa tina si sa nu se duca ceva pe la ea grav...consumul la o masina care-ti place e ultima problema cred eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri...350 km parcursi intre 90 si 120 km/h, clima la 22 gr., numai extern...6,3% consumul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am reusit imposibilul.

Bucuresti 8.6 L/100Km si erau 8.3 la intrarea in firma dar a trebuit sa urc in parcarea etajata :P

post-41666-1257772563_thumb.jpg

post-41666-1257772571_thumb.jpg

post-41666-1257772578_thumb.jpg

post-41666-1257772584_thumb.jpg

Modificat de psycho_mishu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misule tata you are the best ce sa zic...bravo!

Eu am 80 de km externi(sambata) si vreo 30 interni(luni, marti si azi)...mixt-ul arata 7,3% pana acuma...sunt sigur ca va mai creste, dar deocamdata e OK...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

top low din tg mures pana in pitesti mers de 70-90/h max consum pe BC 5.5 % continuarea A1 si A2 pana la c-ta mers mai sportiv pe S a ajuns consumul la 7,2% .

Consum zilnic pe c-ta in jurul lui 8 - 8,8%. asta pe BC evident . multumitor la atata herghelie e fb zic eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi, a mea sotie la volan a reusit pe ruta Sibiu-Rm. Valcea sa scoata un consum de 5,7%...e drept c-a mers clasic pana la 90-100 km maxim si fara talpe bruste dar nici traficul si vremea nu ne-a permis sa mergem mai tare...destul de aglomerat si ud pe jos, iar sotia fiind inca incepatoare a mers cum se merge, precaut si clasic...Ft. frumos si relaxant am facut cei 100 de km in 1h si 40 de min...tinuta buna de drum a masinii care rula ft. frumos si relaxare maxima datorita cutiei si pilotului automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!