Jump to content

probleme pedala frana?


RRS
 Share

Postare recomandată

De ceva vreme, cand pon o frana mai pronuntata, dupa primii 2 cm de cursa ai pedalei (in care frana e eficienta), trebuie sa apas mai cu forta pedala.

Frana functioneaza impecabil, insa ma deranjeaza ca trebuie sa apas cam tare, la ford de exemplu apas usor pana cand blocheaza rotile... si parca nu imi aduc aminte sa fi mers asa greu vreodata...

O fi membrana servofranei? Aer intrat brusc in instalatie?

Lichid am, placutele au 23 000km, discurile fara urme de uzura,desi imi aduc aminte ca la fosta mea NOVA trebuia sa apas f tare pedala pt ca erau uzate placutele... dar aici nu pare a fi cazul... cauciucurile sunt in super stare...

pareri?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca merg cu 140kmh si franeztoate ok, pana la vit de 60 kmh, in jos... cand trebuie apasat in forta pedala, care simt ca opune rezistenta... pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brake fading? Daca zici ca franeaza ok de la viteza mare dar se inmoaie pe final. Lichidul cat e de vechi, placutele de ce neam sunt? Furtunele le-ai simtit cumva crapate sau excesiv de elastice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se intareste pe final... discuri si placute schimbate de 23 000km, discuri zimmerman si placute ferodo premier... lichidul schimbat tot atunci :blink: unde sa ma uit la furtune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica la stutul pompei de vacuum sa nu ai joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am curatat cu wd40 zona de stut de la pompa vacuum si servofrana, am invartiti si tras de furtunele, si acum se pare ca e mai ok, sa vad cat va tine, piesa aia cu furtune intre cele 2 pompe am schimbat-o in februarie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

acum daca pun mai multe frane, cand apas la maxim se duce pedala la fund si masina mai merge 0.5m :icon_thumright: ABS nu intra...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!