Jump to content

faruri fumurii


Bogdan89
 Share

Postare recomandată

:P compenseaza cu talonul masini suspendat si o amenda :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    10

  • cheloo_e13

    9

  • GenuVW

    9

  • ovidiu89

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

:D La topicul cu becurile de 100w nu s-a inbulzit nimeni sa zica ca ne orbesc, iar acum sariti pe om de parca nu stiu ce a facut.

On topic.

Partea de jos din cate stiu eu nu e chiar oglinda pentru ca e plina de striatii, asa ca nu cred ca afecteza in vreun fel proiectia luminii.

Eu cred ca si pozele sunt de vina de se vad farurile asa negre. Sa faca niste poze cu farurile montate, pe timp de zi ca sa se vada mai bine cat de negre sunt.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La becurile de 100w daca sint farurile reglate corect nu are nimeni nimic de zis.

In privinta modelului de pe sticla farului el are un rol foarte precis si ajuta la dirijarea fascicolului de lumina , ele ,,striatiile" fac delimitarea intre zona luminata si restul , ele disperseaza fascicolul in lateral cit sa lumineze drumul , etc.

Multi ingineri au lucrat si experimentat pentru ca farul sa lumineze maxim ce se putea scoate la vremea respectiva si acum voi il vopsiti...

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel mi-am vopsit si eu farurile si am si pleoapa peste ele si tot sunt mulumit de cum se vede, nu va mai dati cu parerea ca-s lumanari daca nu stiti despre ce e vorba!

Modificat de geo_gee2005
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci uni dintre voi vorbiti doar de dragu de a vorbi ;) in primu rand tot ce am vopsit in interior NU ESTE OGLINDA!!! ceea ce inseamna ca nu afecteaza deloc VIZIBILITATEA!!! iar ca am vopsit marginea sciclei la fel ;) nu afecteaza absolut deloc! farurile bat la fel ca la inceput! nu vorbiti in necunostinta de cauza! ca si chestie.. masina cand am luato din germania avea faru din dreapta vopsit exact la fel iar cel din stanga a fost spart si a trebuit sa iau altu sa il fac la fel. daca in germania nu a avut probleme cu vizibilitate, talon, etc nu vad care ar fi problema la noi :)

p2504101140.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt faruri care sunt inegrite din fabricatie, deci atata timp cat nu se vopseste oglinda nu e nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@barzone: nu cred sa fie din fabrica.. doar sa le fi facut neamtu :D nu am vazut de fabrica pana acum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fabrica nu, dar de tuning da. :biggrin:

Am vazut si eu pe forum nemtesc baieti care isi pun astfel de faruri facute de firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor eu am un prieten care are farurile inegrite si are pus in faruri niste becuri xenon "adevarate" si asa are lumina destula in fata chiar daca sticla de la faruri e inegrita, sincer ma "bate " gandul sa-mi pun si eu la fel , arata super. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu interiorul vopsit la faruri e folosita demult pe golfurile de afara si pe multe alte masini si nimeni nu s-a plans de faptul ca is lumanari trebuie doar sa izolezi bine oglinda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna, am citit acest post deoarece pe vento-ul meu am faruri de golf 3 hella cu interior de golf 4 si vreau sa le fac si eu interiorul negru. ma gandesc ca e mai simplu la acestea deoarece farul de golf 4 are 2 oglinzi separate pentru faza lunga si scurta iar restul elementelor luciuoase din el nu ajuta cu nimic la reflexia luminii. mie frica daor sa nu gresesc ceva si sa fiu nevoit sa schimb farurile. ca vopsea..cei ce au mai facut treaba asta...trebuie sa fie rezistenta la caldura?? cea normala nu o sa se corjeasca in timp?? OFFTOPIC ma gandeam sa mai pun si niste angeleyes in far in jurul oglinzilor iar semnalizarea din bara sa o mut in far exact cum e la golf 4. puteti sa va dati cu parerea...astept comentarii...insulte....idei....

post-71131-1280518180_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acele goluri da nu folosesc la nimic.vezi ca exista un DYU pe tem aast aund evezi cum si ce vine facut..acum aeu nu te inteleg d c ai pe VENTO faruri de golf ii strici tot aspectu d c nu tiai luat golf??parerea mea sper s anu te superi..si sunt curios cum o sa muti u semnalizare in far?ai gaura gat facuta?? doar pui becul in filament??ca la golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare cu banda adeziva ca se dezlipeste cu tot cu oglinda farului , am incercat si eu sa le vopsesc si am incercat intr-un colt sa lipesc banada de hartie si a zmuls "cromul " de pe plasticul farului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se zice ca inainte sa lipesti banda aceea folosita pentru e proteja e indicat sa o lipesti si sa o tot dezlipesti pe covor sau haine pana se duce din lipiciu de pe ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnalizarea o mut in loc de poziitiile de acuma care sunt exact unde ar fi semnalizarea la golf 4, iar pozitiile vor fi angel eyes:D. am pus faruri de golf pt ca....in primul rand acestea vad mult mai bine decat cele originale de vento....iar sa fi cumparat altele de vento noi nu prea mia convenit ideea. plus ca 2 faruri bune gasesti mai greu. cele de producator sunt toate goange, iar cele originale sunt scumpe.credema ca stiu. lucrez la un service si ma ocup de partea de tinichigerie. toate piesle de producator ieftine sunt rele.... farurile se aburesc....bare, capote de dimensiuni diferite....

Modificat de ELISYUM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile asa le-ai cumparat sau se poate "implanta" interiorul de la cele de G4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile asa le-am cumparat...adica le-am schimbat cu cele vechi. nu cred ca se paote implanta interiorul de la cele de golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare pentru cei care si-au vopsit farurile. Cum le faceti interiorul cu spray-ul sau cu pensula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pentru cei care si-au vopsit farurile. Cum le faceti interiorul cu spray-ul sau cu pensula?

:icon_thumright:...... normal ca sant vopsite cu spreyul sau cu pistolul de vopsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am facut cu pensula. asa esti mult mai sigur ca nu vopsesti toata oglinda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am facut cu pensula. asa esti mult mai sigur ca nu vopsesti toata oglinda

daca izolezi perfect nu se gazeaza nici o oglinda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane la latitudinea fiecaruia, eu nu am vrut sa risc.

P.S:vedeti ca eu am pus un tutorial la sectiunea DIY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda este "vopsita" cu marker-ul, iar pe plasticul care este langa oglinda, spray negru.

Se vede super

post-27236-1283977376_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu sunt de acord cu aceasta metoda , un far desfacut nu mai da randament 100% oricat lai sigila tu , se abureste etc , intradevar e o solutie buna pt noi si ieftina , insa as merge pe un nou set de faruri , ceva dragutz in 100 E maxim , daca le vinzi pe cele vechi investitia nu e ff mare !

si sa fiu on topic prefer sa astept pana gasesc ceva facut de mama lui si la un pret accesibil ! , ca sunt satul de stricat !

De ce nemti au masini de 15 ani + si inca funct. impecabil ?

- cand pica ceva schimba tot original , si nu cauta soluti ieftine care dau in altele mai tarziu ! Seara Buna

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Aici te contrazic. Utilizatorul Bestie si-a pus angel-eyes cand avea Golf 4 si Audi A4 si nu a avut nici un fel de problema cu condensul in faruri. Cel mai recomandat e sa le faci vara ca sa nu ai probleme legate de condens. Daca le faci cu atentie nu ai nici o problema. Daca "ai doua maini stangi" cum spune chiar el atunci le faci varza.

De acord cu tine sa punem faruri gata facute dar pana le vand pe ale mele ...cu toate ca sunt Hella dureaza. Bani nu sunt ca de... asa ca le facem noi acasa. Cum ai zis chiar tu Changeme avem masini de doua mii de euro nu de zeci de mii ca sa ne permitem lucruri scumpe pentru ele. Acum nush ce sa zic. Parerile sunt impartite .

P.S nu am zis nimic din rautate deci sa nu se ia in nume de rau. Doar ca aceasta e parerea mea.

Bafta si numai bine in tot ceea ce faceti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!