Jump to content

faruri fumurii


Bogdan89
 Share

Postare recomandată

de innegrit se innegresc, dar farurile sunt facute sa lumineze.Vopseaua ,mai ales culoarea neagra nu reflecta foarte bine lumina si o sa se trezeasca unii ca merg pe pozitii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    10

  • cheloo_e13

    9

  • GenuVW

    9

  • ovidiu89

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pot sa te contrazic... eu mi-am desfacu farurile si le-am vopsit cu negru lucios. AM vopsit marginile farului sii partea de jos a farului (cea cu striatii) si sa stii ca lumineaza destul de bine... Dupa parerea mea nu afecteaza cu nimic reflectia luminii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, inteleg, dar oricum vopseaua neagra ''ia'' o parte din lumina oricat de lucioasa ar fi

eu ma refeream mai mult la postul 24, unde oala farului este neagra complet, nu doar cum ai spus tu, doar partea de jos si marginile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ziceam de sticla :beer:.. nu de oglinda. sa fie smoked, ca si cum faci semnalizarile cu spray.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, inteleg, dar oricum vopseaua neagra ''ia'' o parte din lumina oricat de lucioasa ar fi

eu ma refeream mai mult la postul 24, unde oala farului este neagra complet, nu doar cum ai spus tu, doar partea de jos si marginile.

La post-ul 24 sun vopsite marginile si partea de jos daca te uiti attent... dar e si sticla smoked. Peretii laterali si de pe scurta si de pe lunga sunt glinda. :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreti sa innegriti oglinda insa nu sunteti convisi ca e ok ,puteti folosi folie de geamuri din aia ieftina ,din bazar

marele avantaj ar fi ca e complet reversibil procesul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi plac farurile innegrite, nu sunt impotriva lor, sa nu intelegeti gresit, dar ca farurile sunt facute sa lumineze si asa trebuie sa si ramana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema cu farurile mele. Am faruri cu o camera,Valeo si in unul dintre ele se produce condens. Cum a ajuns apa acolo din moment ce nu e crapat iar acel capat inchide bine(zic eu) si cum o pot scoate afara? am mers vreo 100 de km cu farurile aprinse si capacul desfacut in speranta ca se va evapora apa dar....nici un rezultat. pot da sticla jos fara sa o sparg?

mersi anticipat.:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate da jos sticla fara sa o spargi.Ai nevoie de un pistol de aer cald sa incalzesti zona unde vine sticla in contact cu plasticul (acolo se afla un fel de silicon) si trebuie sa dai jos cele 4 cleme care strang sticla pe plastic.Nu ii o operatie dificila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut unele Hella si spre deosebire de alea ale mele nu au cleme care sa stranga sticla,doar adezivul ala. Ma gandesc sa nu sparg sticla.... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
In curand vreau sa fac si eu treaba asta.

Am reusit sa-mi vopsesc farurile. Rezultatul e multumitor.

O sa pun si alte poze cu mai multa lumina.

post-1353-1258911575_thumb.jpg

post-1353-1258911591_thumb.jpg

post-1353-1258911614_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si farurile mele ...

si semnalele si stopurile sunt negre ...

post-48976-1258914650_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nice ! As vrea sa imi fac si eu dar sa nu stric farurile cum le-ati desfacut si mai ales cu ce solutie le-ati lipit la loc pt ca am faru din stanga face condens si vreau sa rezolv intr-un fel problema :icon_thumright:

A si vreau sa va arat cum arata noaptea cu niste DRL-uri pe masina da un look mai aparte

post-52097-1258917222_thumb.jpg

Modificat de B4tru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum arata pistolul ala cu aer cald care l-ati folosit si d unde s cumpara ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am folosit pistol cu aer cald. Cu putina grija se dezlipesc destul de usor.

Le-am lipit inapoi cu silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si mai poti sa l desfaci apoi? ca m-am gandit sa fac si eu treaba asta darnu stiu daca mai poate fi desfacut apoi

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai am pozele ca le puneam pe forum, am dat faru jos, l-am luat in casa ... am dat cu feonu dat pe aer cald ... apoi am bagat un cutitas intre geam si plasticu de la far, are silicon si ala se inmoaie ... doar bagi cutitu de jur imprejur si scoti sticla ... usor sa nu o spargeti ... dupa ce dati cu spray pe far ... puneti sticla si la fel cu feonu o impingeti usor usor si o sa se lipeasca la fel de bine ... si nici nu face condens :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si zici ca feonul actioneaza la fel de bine si la lipit inapoi sticla d far? nu mai trebuie pus inca 1 strat d material pt lipit? dupa operatiunea asta, dupa c ai pus farul inapoi p masina trebuie facute ajustari ale lui (in ce priveste lumina proiectata) or va reveni in pozitia initiala ca inainte sa il scoti?

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa incerc si eu ca oricum tre sa dau faru jos ca in dreapta mi-a cazut becu de pozitie in el si ala din stanga face condens.Merge orice tip de silicon pt lipit faru la loc sau ramane cel vechi si merge peste el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Mmmm arata chiar bine dar mi se pare parca prea innegrite,nu afecteaza lumina deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pareream mea e ca nu trebuia sa innegresti oglinda ce reflecta lumina din partea de jos a farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca e o mare tampenit sa inegresti asa farurile....oglinda aia are rolul ei si daca e innegrita nu o sa se mai vada o sa ai 2 lumanari...mai aels daca e drumul cu asfalt si ploua si e noapte ...ai vizibilitate ca si cu ai merge cu lanternele de le o bricheta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajutati cu niste documentatie ca sa dau jos farurile de pe masina ca nu prea am gasit.. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg , toti ne omorim sa avem cit mai multa lumina in fata si tu transformi farurile in lampi de semnalizare . De oglinzile farurilor nu trebuie sa ne atingem nici sa le stergem de praf ( cu orice am da pe ele se zgiriie , deci ele doar se spala cu jet de apa si atit ). Cit despre geamuri trebuie sa le avem cit mai transparente si tu le faci fumurii . Spune-mi , te rog , cu ce becuri compensezi toata reducerea drastica de lumina pe care ai realizat-o ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!