Jump to content

faruri fumurii


Bogdan89
 Share

Postare recomandată

a facut cineva farurile de vento fumurii, si daca da il rog sa explice procesul facut?...am tot cautat prin diy-uri da nu am gasit nimic legat de subiectu asta. daca are cine il rog sa il posteze aici.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    10

  • cheloo_e13

    9

  • GenuVW

    9

  • ovidiu89

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se desface farul, se vopseste mariginea farului pe inauntru, si se prinde la loc. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zic ca e mai bine daca foliezi pe interior. dra ATENTIE la MILITZIENI !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc cum ai zis tu sa fac doar marginea pe langa oglinda sper sa iasa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot suntem la innegrire....oare se leaga politia daca avem stopurile innegrite dar bine inteles ca cu "bun simt" (se vede bine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot suntem la innegrire....oare se leaga politia daca avem stopurile innegrite dar bine inteles ca cu "bun simt" (se vede bine)

din cate stiu eu tre sa ai folie autorizata rar ca sa nu zica nimic. la fel ca si la geamuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am folie ci le-am dat cu un lac care are acelasi efect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu stopurile trebuie sa aibe autorizatie ca si geamurile sau daca le-ai luat de pe net sau magazine de pe undeva, trebuie sa existe in manualul lor de montare, garantie sigla TUV Certified..sau ceva de genul asta, oricum TUV sa fie. Problema cea mai mare o sa ai la ITP..ca daca nu sunt baietii de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din faruri innegrite s-a dat in stopuri.

E zic ca e o diferenta mare. La faruri trebuie desfacute,lucru care se face destul de greu, apoi se vopsesc pe interior.

La stopuri e mai simplu: le dai usor jos, dai cu putin spray de inegrire de la Duplicolor si ai rezolvat.

Sau cel mai elegant, luati stopuri originale Hella =negru cu rosu, sau negru complet.

Eu zic sa ne rezumam numai la faruri pt. ca este un subiect aparte si foarte interesant. Am vazut ca si in Germania se poarta.

Sunt colegi pe forum care au facut treaba asta, asa ca ei ar trebui sa explice cel mai bine procedeul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect! Mai bine de faruri si daca se vrea si despre stopuri, mai bine topic separat.

Modificat de Bogdan-vwg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva zile am vazut pe un site ca se vindeau folii speciale pentru faruri.Nu mai stiu exact unde.Daca gasesc site`ul il postez aici.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu si eu site-ul ala..un amic de-al meu si-a pus pe X5-ul ala alb.. Il intreb de numele site-ului si pun link. Intre timp, ma mai gasit ceva http://www.carbonsystems.ro/Folie-transpar...si-interior.php Cred ca au si colorata pt faruri/stopuri..

Si aici inca o chesti http://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tu...ruri-negre.html

Sper sa nu se considere reclama. Daca nu este in ordine cu regulile forumului, rog un moderator sa stearga link-urile.

Am gasit si link-ul -> http://forum.4tuning.ro/531-firme-folii-au...re-stopuri.html

Modificat de Bogdan-vwg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a facut cineva farurile de vento fumurii

Poze de pe un site german:

post-1353-1255107293_thumb.jpg

post-1353-1255107326_thumb.jpg

post-1353-1255107347_thumb.jpg

post-1353-1255107293_thumb.jpg

post-1353-1255107326_thumb.jpg

post-1353-1255107347_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult taz. i-au iesit fain, da nu stiu cata lumina mai are ca vad ca nu prea a mai ramas nu stiu ce din oglinda aia. va multumesc si la restu pentru off-ul cu stopurile, nu vad legatura da v-ati bagat peste mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am desfacut si eu un far spart si am vazut care e treaba. Nu se vopseste in nici un caz oglinda, ci doar partea din fata care nu se foloseste pt. reflexia luminii.

Gandeste-te ca baiatul e neamt si la ei TUV-ul nu e ca ITP-ul nostru. Spunea ca e legal, pt. ca a vopsit partile nefolositoare.

In curand vreau sa fac si eu treaba asta. Daca nu pune cineva poze detaliate mai inainte, eu sigur o sa o fac.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine aplici folie mata decat sa vopsesti ca cine stie peste cine dai la itp si s leaga de tine. e 1 sport pt astia de la rar sa s i-a de tine si masina.

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io stiam ca se vopseste doar marginea, asa am vazut la un diy pentru faruri de jetta 2...poti sa detaliezi la ce te referi cand spui "partea din fata"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta inseamna partea din fatza a farului, cea care nu are rolul de a transmite lumina de la bec in fatza.

post-48993-1255117653_thumb.jpg

post-48993-1255117653_thumb.jpg

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut in w/e farul spart din nou, si am pus banda izolatoare neagra acolo unde ar trebui vopsit. Rezultatul nu este satisfacator pt. ca nu arata asa cum am vazut in poze.

Eu cred ca ei mai vopsesc si sticla farului. :D

Doua poze sunt cu farul meu si doua sunt cum as vrea sa fie.

post-1353-1255367016_thumb.jpg

post-1353-1255367035_thumb.jpg

post-1353-1255367388_thumb.jpg

post-1353-1255367403_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mai vopsesc inca ceva pe acolo.Ce am observat este partea de jos(partea orizontala) a oglizii farului si inca ceva in partea de sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam io ca mai ii o chestie ceva ce o fac ei de arata asa. problema ii ce, ca daca te apuci sa dai si pe oglinda degeaba arata bine daca nu ai lumina deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era bine daca aveai si o poza cu farul desfacut ca sa se vada mai bine zonele vopsite.

Oricum pare ca se vad bine. O poza pe lumina ar fi de preferat.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cu spray de ala pentru stopuri nu se poate inegri si sticla farului ? asa cat de cat ?

Modificat de bobbycvi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!